Myllypuro

Millainen paikka on Myllypuro asua?
Meille tarjottiin kaupungin asuntoa vastarempatusta Yläkiventie 5.sesta. Meillä on kouluikäisiä, olemme molemmat työssäkäyviä.

Tiedän, että Myllypuron maine on hurja. Mikä on totuus?

ASuuko alueella ihan tavallisiakin suomalaisia lapsiperheitä?
4436
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Yksi juttu.

Jos sinulle on nyt tarjottu etkä ota, niin luuletko että heti huomenna tarjotaan uudelleen.

Siksi toisekseen, sitten jos ei miellytä, niin laitat vaikka vaihtoasuntolistalle ilmoituksen, näytti olevankin aika pitkä lista vaihtohalukkaista, vaan osa tuntuu olevan kahteen kertaan.

Ei varmaan myllypurossa muita lapsiperheitä tai työsskäyviä sitten olekaan, että te tulette olemaan kummajaisia - näinkö luulet.

Äänestä

Hei!
En suinkaan tarkoittanut, ettei muita työssäkäyviä lapsiperheitä olisi.
Paikalla on tietty maine, huhu kulkee että paljon mamuja ja työttömiä, ns.sossuperheitä.
Tähän halusin vahvistusta, että eihän näin ole?

Toki otamme asunnon vastaan. Haluaisin vaan, että joku paikallinen oikoisi huhut.

Äänestä
  • Niin, mitä se sua haittaa, jos on mamuja tai sossuperheitä. Tehän elätte omaa elämäänne. Olette töissä ja lapset koulussa. Siis?

    Äänestä

Huolimatta maineestaa Myllypuron sijainti on ihaanteellinen palvelujen ja metron takia. Omat kokemukseni on opiskeluajoista 80-luvun lopulla kun opiskelukaverini asui myllypuron pohjoisemmassa päässä pientalo alueella joka oli siisti alue. Loput myllypurosta sitten sitä ns. vuokrakasarmialuetta.
Nyt 2000-luvulla serkkuni möi arvokkaan rivitalo osakkeensa laajasalosta ja osti tilapäisesti perheelleen kerrostaloasunnon yläkiventieltä. Aikomuksena löytää ajan myötä jostain omakotitalon. No se tilapäisyys jatkuu edelleen kun asunnosta saatava hinta tippunut ja täysremontin tarpeessa olevalle talolle kun ei juuri ostajia löydy. Ovat itse kertoneet saman kuin jossain lehdessäkin mainitusta tilastoista että alueen asukkaista 55-60% edustaa maahan muuttaja perheitä. Eli eniten helsingin asuinalueista suhteessa kantaväestöön. Se ei sinäänsä häiritse suvaitsevaa serkkuani mutta kun tuossa muutama vuosi sitten lapset menivät kunnalliseen päiväkotiin Itäkeskukseen niin suomalaislapsia suurehkossa ryhmässä vain 15%. Verbaalinen kehitys hidastui kun muut lapset puhuivat muita kieliä tai olivat vain hiljaa ilman sosiaalista kanssakäymistä keskenään. Serkkuni siirsi lapset sitten yksityiseen päiväkotiin. Nyt ovat jo koulussa ja hieman sama ongelma. Puolet luokasta puhuvat keskenään eri kieltä ja erakoituvat.
Nähtävasti heitä on liikaa kantaväestöön verrattuna.
Meidän perhe ratkaisi asumis ongelmat 10 vuotta sitten ostamalla oman rivarin etelä espoosta arvoalueelta hieman koosta tinkien joten ympäristö ongelmia ei juuri ole.
Jos teillä ei siihen mahdollisuutta niin kannattaa kyllää ottaa vastaan sen minkä tarjotaan ja sitten anoa muualle. Tiputte järjestelmästä muuten.. Kyllä Myllypurossakin hyviä puolia löytyy...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiitosss kirjoitti:

Millainen paikka on Myllypuro asua?
Meille tarjottiin kaupungin asuntoa vastarempatusta Yläkiventie 5.sesta. Meillä on kouluikäisiä, olemme molemmat työssäkäyviä.

Tiedän, että Myllypuron maine on hurja. Mikä on totuus?

ASuuko alueella ihan tavallisiakin suomalaisia lapsiperheitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu