Oikeustieteellinen Ruotsissa

123456123456

Onko kukaan suorittanut/suorittamassa oikista Ruotissa?
Millainen hakuprosessi? Oliko pääsykoetta, vai mentiinkö puhtaasti ylioppilas papereilla?
Kiitos kaikista tiedoista!!

12

3668

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • svenssonella

      Onkohan mitään mahiksii päästä kevään haus Uppsalaan 480 pisteellä 500 sta? :) ois tän hetkinen unelma :)

    • lundlund

      mitä noi pisteet on? Siis mistä näit rajat ja miten laskit omat pisteet?

    • svenssonella

      sain ne hakupalvelulta, sielt antagningen.se:stä ja ne laski pisteet, vhs:n sivuilla voi käydä laskemas

    • ..

      mäkin haluaisin uppsalaan opiskelemaan ensi syksynä! toisena vaihtoehtona ois ehkä sit göteborg :) tarkka ala on vielä vaan vähän hakusessa..

    • Laura

      480 pisteellä on mahdollisuus päästä sisään Uppsalaan lukemaan oikeustieteitä. Kevään haut on yleensä aina helpompia ja rajat on matalammat, Todennäköisyys päästä Umeån (Uumaja) tai Örebron on vielä suurempi. Myös Göteborgiin on päässyt alle 500 pisteellä. Göteborgiin on tosin haku vain kerran vuodessa ja opinnot alkaa syksyllä.

      Itse pääsin sisäänGöteborgiin varasijalta 460 pisteellä vuonna 2010. Ruotsiin haetaan pelkillä papereilla. Pisteitä saa yo-todistuksesta ja lukion päättötodistuksesta. Maksimi pisteet on 500 ja vahvan E:n papereilla ja 9 keskiarvolla saa jo varmasti täydet pisteet. Haku prosessi on helppo ja sujuu helposti netissä. Lisäksi pitää lähettää kopiot omista tosidtuksistaan (ainakin vielä vuonna 2010 postitse) Ruotsin opetusvirastolle tms.

      Suosittelen ehdottomasti Ruotsissa opiskelua. Oikeusjärjestelmä on niin samanlainen, että juristina toimiminen Suomessakin onnistuu opintojen jälkeen varmasti melko mutkitta.

      Jos olette kiinnostuneet tietämään tarkemmin asioista tai kysymään jotain tarkentavaa niin kirjoitan blogia: http://elamakuljettaa.blogspot.com/

    • ojijgoigo

      pääsin tukholmaan.... Muita suomalaisia ja miten ootte aatellu asua?

      • sdf

        dsf


      • Silkki6

        Moi ojigoigo!

        Lähditkö Tukholmaan? Kuinka on sujunut, suositteletko muillekin?


    • Silkki6

      Moro ojigoigo!

      Pääsin itekin ja oon kahen vaiheilla meenkö, ootko löytäny ratkaisua asunto-ongelmaasi?

    • Någon annanstans

      Osaatteko sanoa millaiset pisterajat ovat Tukholman yliopistoon opiskelemaan yhteiskuntatieteitä? Olisin kiinnostunut erityisesti politiikan/valtio-opin tai kansainvälisten suhteiden opiskelusta.

      Olen kirjoittanut YO:ssa huonosti - keskiarvolla B - mutta lukion päättötodistuksesta on näillä näkymin tulossa arviolta 8,5 - 9.
      Kannattaakohan edes haaveilla hakevansa pääsevän sisään todistuksella?

    • niintainäin

      Nostettan pikkaisen. Millaisilla arvosanoilla Ruotsiin voi päästä opiskelemaan.
      Itse en lukioaikana kauheasti jaksanut koulua käydä, nyt 4 vuotta myöhemmin kävin korottamassa arvosanoja. Pakolliset aineet CCMM ja nämä ylimääräiset LLLL (en voi uusia enää pakollisia, niin kirjoitin vapaaehtoiset). Keskiarvoa nostin 8,8:n. Onko mahdollista päästä näillä arvosanoilla?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      99
      1136
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      752
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      36
      656
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      556
    5. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      49
      510
    6. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      48
      502
    7. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      32
      500
    8. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      43
      476
    9. Miksi ajattelit minun

      Rakastuneen sinuun?
      Ikävä
      35
      460
    10. Dina on valittu virkaan Rovaniemelle

      Kemijärven kaupunginjohtaja on pyrkinyt pois Kemijärveltä ja näyttää että näin tulee käymään.
      Kemijärvi
      25
      458
    Aihe