Kela ottaa takaisin kaiken mitä on siihen mennessä ehditty maksaa, kun asiakkaalle vihdoin myönnetään korvaus vakuutusyhtiöltä. Eli vakuutuskorvauksesta taannehtivasti esim kolmen vuoden ajalta takaisin aivan kaikki mitä on maksettu onnettomuuden jälkeen kelalta, jos on joutunut työkyvyttömäksi! Se on suuri summa.
Päätökset tapahtuvat erittäin hitaasti sekä vakuutusyhtiössä että kelassa. Vuosista voidaan puhua vakuutusyhtiössä, useista kuukausista kelassa. Kela on viimeisimpänä mutta kerkeänä himmaamassa kaiken itselleen jos vakuutusyhtiö maksaa taannehtivaa korvausta. Kaikki vain kelalle, wc-paperirullan hintaa myöten.
Eihän tämä mitään, mutta tästä koko prosessista ei kuitenkaan kukaan ole kertonut eli varoittanut etukäteen mitään. Ei vakuutusyhtiö eikä kela.
Vielä siinäkin vaiheessa, kun kela on ollut jo kuukausia tietoinen tilanteesta, voi elää siinä uskossa, että jotakin on niistä vakuutusyhtiön heittämistä summista mitä tilille alkaa yhtäkkiä tipahtelemaan, jää käteenkin jotakin elämista varten, mitä taannehtivasti tulee. Väärin! Kaiken ottaa kela takaisin.
Varautukaa tähän jos työkyvyn vievä onnettomuus kohtaa juuri teitä. Teitä on varoitettu. Vakuutusyhtiö toimii hitaasti ja kela perii tämän hitauden takia tältä väliajalta maksetut summat itselleen lyhentämättöminä.
Onko kenelläkään kokemusta vastaavasta asiasta? Teittekö valituksen?
Kela maksatti tapaturmavakuutuskorvauksen itselleen
3
163
Vastaukset
- kokemusta ja tietoa
niin tossa ei ole mitään valittamista kela on maksanut sinulle kolmen vuoden ajan korvausta koska vak yhtiössä ei sitä ollut vielä päätetty.
Tottakai kela ottaa itselleen sen mitä on maksanut koska vakuutusyhtiö on ensisijainen korvaaja.
Vakuutusyhtiö korvaa 85 % tapaturmaa edeltävän vuoden ansioista.
Jos sulla tai työnantajallasi on vakuutukset ollut kunnossa ja asiallisesti maksettu vakuutusmaksut niin ole onnellinen , koska jos tapaturmaeläkkeesi ylittää kelalta saamasi rahan saat erotuksen kolmen vuoden ajalta takaisin, mutta mikäli tapaturmaeläkkeesi jää pienemmäksi kuin kelan maksama niin kela ottaa vielä takautuvasti sinulta lisää.
Itselläni työpaikkakassa maksoi päivärahaa ja kun vakyhtiö rupesi minulle lopulta 2 vuoden jälkeen maksamaan tapaturmaeläkettä niin työpaikkakassa otti tietysti omansa minkä oli jo minulle 2 vuoden aikana maksanut ja vakuutusyhtiö maksoi takautuvasti 2 vuodelta erotuksen joka oli aika iso summa.
Näin nämä asiat menee laillisesti ja oikeudenmukaisesti- kokemusta ja tietoa
Korjaus äskeiseen
en saanut kahta vuotta työpaikkakassasta vaan 300 päivää jonka jälkeen sain työeläkeyhtiöltä määräaikaista eläkettä eli kuntoutustukea.
- omainen.
Verottaja otti ennen kelan mukaan tuloa tapaturmakorvauksesta 40 prosenttia veroa. Ei siinä mitään, mutta kummallista kun näistä asioista ei kukaan osaa kertoa etukäteen - ja sentään vuosia kului sekä paljon papereiden ym pyöritystä tapahtui, asiasta vastaavana omaisena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723043
- 552685
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322295- 792178
- 951976
- 361803
- 121566
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171527Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301360Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?291329