Kela maksatti tapaturmavakuutuskorvauksen itselleen

omainen.

Kela ottaa takaisin kaiken mitä on siihen mennessä ehditty maksaa, kun asiakkaalle vihdoin myönnetään korvaus vakuutusyhtiöltä. Eli vakuutuskorvauksesta taannehtivasti esim kolmen vuoden ajalta takaisin aivan kaikki mitä on maksettu onnettomuuden jälkeen kelalta, jos on joutunut työkyvyttömäksi! Se on suuri summa.
Päätökset tapahtuvat erittäin hitaasti sekä vakuutusyhtiössä että kelassa. Vuosista voidaan puhua vakuutusyhtiössä, useista kuukausista kelassa. Kela on viimeisimpänä mutta kerkeänä himmaamassa kaiken itselleen jos vakuutusyhtiö maksaa taannehtivaa korvausta. Kaikki vain kelalle, wc-paperirullan hintaa myöten.

Eihän tämä mitään, mutta tästä koko prosessista ei kuitenkaan kukaan ole kertonut eli varoittanut etukäteen mitään. Ei vakuutusyhtiö eikä kela.

Vielä siinäkin vaiheessa, kun kela on ollut jo kuukausia tietoinen tilanteesta, voi elää siinä uskossa, että jotakin on niistä vakuutusyhtiön heittämistä summista mitä tilille alkaa yhtäkkiä tipahtelemaan, jää käteenkin jotakin elämista varten, mitä taannehtivasti tulee. Väärin! Kaiken ottaa kela takaisin.
Varautukaa tähän jos työkyvyn vievä onnettomuus kohtaa juuri teitä. Teitä on varoitettu. Vakuutusyhtiö toimii hitaasti ja kela perii tämän hitauden takia tältä väliajalta maksetut summat itselleen lyhentämättöminä.

Onko kenelläkään kokemusta vastaavasta asiasta? Teittekö valituksen?

3

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemusta ja tietoa

      niin tossa ei ole mitään valittamista kela on maksanut sinulle kolmen vuoden ajan korvausta koska vak yhtiössä ei sitä ollut vielä päätetty.

      Tottakai kela ottaa itselleen sen mitä on maksanut koska vakuutusyhtiö on ensisijainen korvaaja.

      Vakuutusyhtiö korvaa 85 % tapaturmaa edeltävän vuoden ansioista.

      Jos sulla tai työnantajallasi on vakuutukset ollut kunnossa ja asiallisesti maksettu vakuutusmaksut niin ole onnellinen , koska jos tapaturmaeläkkeesi ylittää kelalta saamasi rahan saat erotuksen kolmen vuoden ajalta takaisin, mutta mikäli tapaturmaeläkkeesi jää pienemmäksi kuin kelan maksama niin kela ottaa vielä takautuvasti sinulta lisää.

      Itselläni työpaikkakassa maksoi päivärahaa ja kun vakyhtiö rupesi minulle lopulta 2 vuoden jälkeen maksamaan tapaturmaeläkettä niin työpaikkakassa otti tietysti omansa minkä oli jo minulle 2 vuoden aikana maksanut ja vakuutusyhtiö maksoi takautuvasti 2 vuodelta erotuksen joka oli aika iso summa.

      Näin nämä asiat menee laillisesti ja oikeudenmukaisesti

      • kokemusta ja tietoa

        Korjaus äskeiseen

        en saanut kahta vuotta työpaikkakassasta vaan 300 päivää jonka jälkeen sain työeläkeyhtiöltä määräaikaista eläkettä eli kuntoutustukea.


    • omainen.

      Verottaja otti ennen kelan mukaan tuloa tapaturmakorvauksesta 40 prosenttia veroa. Ei siinä mitään, mutta kummallista kun näistä asioista ei kukaan osaa kertoa etukäteen - ja sentään vuosia kului sekä paljon papereiden ym pyöritystä tapahtui, asiasta vastaavana omaisena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      372
      2033
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1326
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1310
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      136
      1193
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      85
      1087
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      90
      946
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      122
      890
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      880
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      818
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      760
    Aihe