Briza beach resort

Todella vähän löytyy tietoja otsikon hotellista. Onko ympäristö rauhallista, kun on kuitenkin niin kaukana keskustasta? Jossain puhuttiin uudesta ja vanhasta puolesta, onko kenelläkään kokemusta?Onko paikka siisti ja millainen on ranta-alue? Kaikki paikanpäällä käyneen tiedot olisivat tervetulleita :)
4345
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

En tiedä tuosta hotellista, mutta alueesta löydät tietoa tältäkin palstalta, jos haet haulla esim Emerald beach resort -ketjuja. Niissä ainakin on jotain tuota alueesta kerrottu. Ja enpä nyt muista muita otsikoita, mutta oisko Khao Lak beach ketjuissa tai jossain..
Itse olemme menossa Emeraldiin tammikuussa ja käsitykseni (=lukemani) mukaan ranta ja alue on kerta kaikkisen loistava :) Vaikka rauhallinen alue, niin on kuitenkin jotain ravintoloita ja Khaolakin keskustaan vain pikkuhujaus taksilla.

Koska teidän reissu on?

Äänestä

itse ajelen kyseisen hotellin ohi paivittain, ja uusipuoli ulospain muistuttaa vankilaa, sisapuolesta en osaa sanoa mitaan. vanhapuoli on lahempana rantaa ja aivan ihanalla paikalla. ranta on ihan khao lakin eliittia, ja ainakin nyt siella ei kovasti vakea ole. kirjoittelin aikas paljon alueesta ketjuun juuri emerald ketjuun, ja ainakin khao lak merlin lokakuu ketjuun ensimmaista kertaa siella ollessa. rauhallisuuden tyyssija, muutama ravintola toki loytyy ihan pizzeriasta, kalaravintolaan , ja grilliravintolakin kavelymatkan paassa. samoin norsusafarit, lam kem lam ru myoskin ihan vieressa, lahempana kuin khao lak. Vanha puoli on aivan ok nakoinen ja varmasti viihtyisa. taatusti paljon saksalaisia. Jos hinta on mielestasi ok valinta on varmasti hyva, jos rauhallista kohdetta haluatte.

Ainoa huono puoli siina rannassa ja sen ihmisissa on etta siihen voi jaada koukkuun. ja ne raatalit on surkeita, joskin samaa puljua kaikki vaikka on eriovet.

ranta on siisti hotellien kohdalta. Ei se kauhea muualtakaan ole, mutta niita ei siivota. ranta syvenee loivasti ja on tyynempi vahan kuin esim. nang thong..

Äänestä
  • Olimme n. vuosi sitten ko. hotellissa. Voin kyllä suositella, jos tykkää todella rauhallisesta paikasta. Ihana ranta, viihtyisä allasalue. Vanha puoli perineteistä ja uudesta puolesta näytti tulevan aika moderni. Palvelu oli erittäin ystävällistä. Kylässä oli muutamia ruokapaikkoja ja kauppoja. Taksilla pääsi näppärästi keskustaan.

    Äänestä

Kiitos teille kommenteista! Koukkuun on jo jääty ja Khao Lakista toiseen suuntaan on tuttu paikka. Mopolla pääsee ympäristöä katselemaan sinne maaseudun suuntaakin :) Kiva kuulla, että meille rauhaa rakastaville on hyvä paikka odottamassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maalisbriza kirjoitti:

Todella vähän löytyy tietoja otsikon hotellista. Onko ympäristö rauhallista, kun on kuitenkin niin kaukana keskustasta? Jossain puhuttiin uudesta ja vanhasta puolesta, onko kenelläkään kokemusta?Onko paikka siisti ja millainen on ranta-alue? Kaikki paikanpäällä käyneen tiedot olisivat tervetulleita :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu