kissan jatkuva ruoan kerjääminen

rooroo

Sain kissan viikko sitten. Otin sen eläinhoitolasta, jonne se oli pelastettu. Kissan kohtaloa ei tiedetä, mutta arvelen sen olleen sisäkissa, sillä se on hyvätpainen. Ainoa mutta on se, että kissa kerjää ruokaa jatkuvasti. Aina kun menen keittiöön se kerjää, vaikka olisi juuri saanut ruokaa. Se on todella ärsyttävää ja moitin siitä kissaa. En tiedä mitä teen, olen näin alussa antanut ehkä vähän liian usein ruokaa, mutta pyrin antamaan 2x päivässä. Onko se hyvä?
Minulla on ollut aikasemminkin kissa ja vuosi sitten hoidin kissaa 3kk, joka teki samoin.
Mikä siis neuvoksi?
Vinkkjeä...

5

461

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alkkis13

      anna sille aamulla about klo 9 muki täyteen ja iltap klo 16 kunnon annos. vaikka miten vinkuis niin korkeitaan niitä muroja pikku satsi. kyllä se tasoittuu. )

    • kisulaperhe

      hmm.. syökö kissa sitten aina kerralla kaiken mitä sille annat? Mietin vain että osaakohan itse säännöstellä ruokansa, vai söisikö itsensä ähkyyn jos sillä olisi kokoajan ruokaa tarjolla?

      Meillä nimittäin on kolme kissaa ja niillä on lähes kokoajan ruokaa tarjolla :) Napuja ja vettä kupissa koko ajan (veden vaihtaminen/ja yleensäkkin tuoretta huoneenlämpöistä vettä KOKO AJAN tarjolla, varsinkin napujen kanssa). Märkäruokakuppi saattaa välillä käydä tyhjänä, mutta lisään aina heti kun huomaan.

      Kissat osaavat itse säännöstellä syömisensä. Kaikki on normaalipainoisia ja hyvä kuntoisia:) Systeemi on siis meillä toiminut vallan mainiosti kun olen opettanut ne pennusta asti tähän. Kaikilla ei tietenkään välttis toimi!

      Voi olla että ainakin muutaman ensimmäisen kerran voi ähkästä itsenä turhan täyteen, mutta uskoisin että kissa oppii itse säännöstelemään ruoan määrän kun se oppii että sitä on saatavilla koko ajan.

    • Karkkikisut

      Moittiminen ei kannata. Koeta olla kärsivällinen, varsinkaan kun et tiedä, mitä kissa on joutunut aiemmin kokemaan. Kaikki kissan ääntelyt eivät ole vaatimuksia, vaan on niitäkin kissoja, jotka vain "juttelevat" ja haluavat rapsutuksia ja silityksiä. Anna huomiotasi kissalle silloin kun se pyytää. Ja voithan alkuun tosiaankin testata, syökö kissa rajattomasti vai osaako se itse kuitenkin säännöstellä syömistään. Ruokin omat 2 kissaani aamulla ja alkuillasta. Nukkumaan käydessä annan niille vielä murot. Ja vettä on tietysti koko ajan tarjpolla.

    • no

      Mikäli kissa syö liikaa eli ei voi pitää aina ruokaa tarjolla, niin minusta syömistä kannattaisi antaa useamminkin kuin vain aamulla ja illalla. Ei sitten maha ehdi mennä niin kovin tyhjäksi siinä välillä. Ruuan määrää ei tietenkään pidä lisätä mutta jakaa sen vaikka neljäksikin annokseksi vuorokaudessa.

    • noora

      Kissalla saattaa myös olla tylsää ja se kerjää huomiota tai haluaisi ruokaa vain jotta olisi jotain tekemistä. Leikitkö kissan kanssa, onko sillä virikkeitä kuten esim.kiipeilypuu. Toinen kissa on hyvä vaihtoehto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      141
      1563
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      946
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      296
      820
    5. 68
      743
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      629
    8. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      591
    9. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      60
      587
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      571
    Aihe