Savon Sanomat: Kuopio voi kiilata Lahden ohi
Lahti City People
558
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei sillä mitään väliä ole. Lahti on Lahti eikä nämä paikat miksikään muutu vaikka koko muu Suomi liittyisi Kuopioon. Lahti voisi itseasiassa liittyä Helsinkiin niin saataisiin parempi joukkoliikenne.
Hmm aikas samaa mieltä ... :) Ihmettelen savolaisten iänikuista pätemistä, itsensä kehumista ja ylemmäksi nostamista, muiden haukkumista, kateus, kierous jne. Lahden suunta on tosiaankin pkseutu, vain sen tekemisillä on merkitystä enimmäkseen. Lahtea, lahtelaisia tai sen päättäjiä tuskin paljoa kiinnostaa Kuopion tekemiset, koska sehän on todella kaukana meistä, joten ei paljoa vaikuta, tilanne on aivan erilainen. Kuopio yrittää verrata itseään etelän kaupunkeihin, vaikka oikea vertailukohde olisi JKL tai vaikkapa Joensuu. Mutta jos on itsetunto kohillaan niin ei tarvitse itseään mihinkään vertailla :)
No jospa siellä Lahdessa edes yritettäisiin tehdä jotain....., eikä elvistellä paremmin menestyvien kustannuksella.....
Ja miten niin elvistellään toisten kustannuksella? Kuopiohan se tässä taas yrittää olla parempi: ''Me mennään Lahden ohi, jipii'' .....Lahtea kiinnostaa vain pkseutu, siinä se.
Koko ajanhan täällä yritetään :) Toriparkkia juu....haha...