Moi...oon tämmönen 8 luokalla oleva poika ja tietty yhteishaku mietityttää, ja mun suurinpia haaveita koskaan olis päästä Torkkeliin kuvatidelukioon....oon aika ujo pojaks ja en uskalla täällä yläasteella tuoda oikeen itteeni esiin joten mietin, että minkälainen ilmapiiri on torkkelissa ja miten vaikeaa sinne on päästä...? Joku torkkelilainen voisko valaista? ^^''
Torkkelin kuvataidelukio?
ujotapaus
248494
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
kuvataidelukioon* ;A;
Moips! En oo Torkkelis mut mun paras kaveri meni sinne. Kuulemma ihan sikahauskaa on, tosi avoin, suvaitsevainen ja noh, kaikin puolin "inspiroiva" ilmapiiri, niinku se sano:). Ja siel saa kuulemma vähintään piirtää tai maalata joka tunti. Mukavan tuntusta porukkaa, muutaman oon tavannuki. Tsemii peruskoulun loppuun ja onnee yhteishakuun!
owo...kuulostaa hyvältä! kitoos~~mua vaan mietityttää se miten vaikeeta sinne sit on päästä~~
Torkkeliin hakee enemmän porukkaa ku mihinkään muuhun lukioon, siitä johtuen muistaakseni tyyliin joka viides pääsee.
Täällä on ihan jees ilmapiiri, tosin täältä löytyy tosi sisäänpäin lämpiäviä porukoita.
Moi!
Tänä vuonna Torkkeliin oli pääsyrajana toi 12,8 pistettä, joka joka siis määräytyy keskiarvon ja pääsykokeen perusteella. Mitä parempi ka, sitä enemmän saa siis kokeessa mokailla! JA toisinpäin, jos ka:si ei ole hirmu hyvä, voit panostaa kokeeseen erityisen paljon. Kysy opoltasi paljonkopisteitä tarvitsisit pisteitä kokeesta nykyisellä ka:llasi, ja yritä pitää numerot samana tai parantaa.
Mihinkään ei ole mahdotonta päästä, ja vaikutat innostuneelta kun jo nyt asiaa mietit (nykyisenä lukiolaisena voin kertoa, että itse tupesin miettimään ysillä joulun aikoihin). Lisäksi toi 12,8 ei ole kovin kova, esim. Kallioon on yli 16 ja Sibikseen yli 15 (musalinjalle). Ole hereillä tunneilla ja rohkaistu. Itseilmaisun harjoittelu voisi olla helpompaa aloittaa tutussa ympäristössä eikä sitten vasta uudessa koulussa. (Btw, ei Torkkelissakaan mikään super ihminen tarvitse olla!)
Onnea siis peruskoulun loppupuolelle ja toivottavasti musta oli apua :)
Voi kamala kun tuli kirjoitusvirheitä! Joskun omat tuotoksensa voisi toki lukea ennen julkaisua, hah, sori...
Haha .D...ei mitään... no sen verran tiedän, että keski-arvo on sillon jotain 7,9-8,5 ja no oon ihan kohtuu piirtää ja tarmoo löytyy...mutta ujous johtuu siitä, että mua kiusataan täällä koulussa ja oon ihan hermoraunio koulun seiskojen takia...torkkelissa ois ihmisiä...ei pikku koviksia. :D...mun kamu sano että voisin saada jotai 13-14,5 pistettä tällä hetkellä~~
Muokin kiusattiin ala-asteella (mikä ei oo sama kun yläasteella, sulla on ehkä vielä pahempaa). Muo neuvottiin silloin löytämään "oma juttu" ja pitämään siitä kiinni. Itse aloin olla ylpeä kielellisestä lahjakkuudestani, ja yritin aina keksiä jotain osuvaa sanottavaa kiusaajilleni. Usein sain heidät hiljaisiksi pienellä kommentilla heidän huutonaurun ja uhittelun jälkeen. Siitä tuli hyvin vahva olo.
Vaikken mikään psykologi todellakaan ookkaan, neuvoisin suo löytämään vahvuutesi ja pitämään niistä ylpeästi kiinni. Itsevarmoja (ei tarkoita aina äänekkäitä, "kovia", suosittuja, hiljainenkin varmuus on varmuutta) ei kiusata.
Mitä ne pienet pirpanat mitään mistään tietää? Hymyile niille, se on ku myrkkyä. Testattu!
Vaikka kaverit ovat tosi tärkeitä, en luottais niiden sanaan tossa, koska mistä ne tietää mitä voisit saada kun et sitä itsekään voi tietää? Kysy opolta.
no siis se mun kamu on ite pyrkimässä ens keväänä sinne ja se on mjun paras kamu...joten luotan siihen....mut kysyn kans opolta tietty! ja joo...siis kyll ne seiskat on naurettavii hipporeita joilla ei oo tulevaisuutta
hiphoppareita* meill on sama kirjotusvirhe vika.......... .D
Heh heh.. moi Ville.. Kiva kun mä ja eräs tietty ei olla näköjään sun kaverereita.. Oikein sydäntä lämmittää nähdä tollasia viestejä n__n
LOL.
Leeni pää kii n___n
Ja sinä yksi siellä keskity vain siihen opiskeluun niin hyvin menee>.D
oli muuten tosi kiva lukea "ja se on mjun paras kamu...joten luotan siihen"
lämmtti mieltä.3
okei menee henkilökohtaseks ignooratkaa mut.DDD
Mä van sanon totuuden, luulin et olisin edes villen kaveri. Näköjään en ole, joten kaveeratkaa te jeesukset sitten keskenänne.
ei me tehä niin! XD
Nyt se masentui>.DDDDD
ja mä kun luulin,että tänne tulis kommentteja torkkelista eikä tämmösistä~~
ei sinne kuulemmas vaikee ole päästä jos ei ihan täydellisen menetetty tapaus ole.
ja jos sullon sillon kasin keskiarvo ni ethän sä tartte ku puolet valintakoepisteistä et pääset sisään :D
ja oot tosi aikasin liikkeellä joten ainaki sulla on aikaa treenata~ plus ei ne eti valmiita van gogheja, kouluhan se on
hyvin se kuitenki menee, dun worry~
okej .3
No, pääsitkö Torkkeliin? :D
Jos pääsit nii siellä nähää!
Millaiseen ammattiin vois päästä, jos nyt päättäisi hakea Torkkeliin ja pääsisi sinne, niin mitä ammatti vaihtoehtoja olisi? Siis kannattaako mennä Torkkeliin vai Martsariin(tai no hakea)?
Mistään lukiosta ei pääse mihinkään ammattiin suoraan. Kaikista Suomen lukiosta voi päästä mihin tahansa jatko-opiskelupaikkaan. Torkkeli tai Martsari ei sulje mitään vaihtoehtoja pois eikä toisaalta myöskään takaa yhtään mitään.
Lukio on yleissivistävä oppilaitos, joka valmistaa opintoihin yliopistossa ja ammattikorkeakoulussa - samoin tosin myös ammatillinen oppilaitos valmistaa siihen. Yleisempää silti on, että lukiopohja valitaan, jos korkeakouluopinnot ovat mielessä.
Piru kuinka masentavan näköinen toi pääsykoe ja ennakkotehtävä on :S