Schapendoes / PON

Leenuska63

Hei!
Olemme 4-henkinen perhe, lapset alakoululaisia. Jo pitkään olemme haaveillet koirasta ja yllämainitut kaksi rotua kiinostaisivat. Olisi ihanaa saada kommentteja kyseisten rotujen omistajilta näistä koirista ja soveltuvaisivatko ne ylipäätään meille.

Asumme omakotitalossa, jossa on kohtalaisen iso piha. Aitana pelkkä pensasaita; pitäisikö olla kunnon aita, että koira pysyisi pihalla? Haluaisimme koiran ensisijaisesti perheenjäseneksi ja lenkkikaveriksi, mutta uskon kyllä muitakin virikkeitä perheemme keksivän. Meillä on ennestään 9-vuotias kissaherra, joka on sekin muutaman pienen tempun namipaloilla oppinut. Miten nämä rodut tulevat aikuisen kissan kanssa toimeen? Voiko niitä jättää yksin keskenään samaan tilaan?

Koiran pitäisi olla sellainen, että pienet lapsemmekin voisivat sitä huoleti välillä ulkoiluttaa. Miten paimennusvietti ilmenee? Myös sukupuoli mietityttää. Koira olisi meille ensimmäinen (lapsuudenkodissani oli tosin koira, mutta siitä on jo paljon aikaa). Turkinhoidon olen tiedostanut, ja uskon siitä selviäväni.

Koira joutuisi "pahimmassa tapauksessa" olemaan yksin (tai siis kissan kanssa...) päivän normaalin työajan puitteissa. Onko tämä liikaa?

Olen todella kiitollinen kaikista mahdollisista kommenteista :) Kumpikin rotu tuntuu aivan upealta ja ovat älyttömän kauniita.

3

297

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lisätietoja

      www.pon.fi

    • ponpon

      PONista on moneksi, monipuolinen harrastuskaveri, tokoon, agilityyn, PK-lajeihin, näyttelyihin tai lenkkeilykaveriksikin.

      Meille tuli ensimmäinen pon muutama vuosi sitten ja pakko myöntää että paluuta ei ole.. Ponille on luonnollista olla varautunut (ei pelokas tai arka) vieraita kohtaan, mutta kun "sinunkaupat" on tehty niin pon on paras ystäväsi :)

      Rotuna pon on erittäin oppivainen ja antaa koulutuksessa tehdyt mahdolliset virheet suht helposti anteeksi. Narttu voisi olla teille parempi vaihtoehto, ne ovat yleensä luonteeltaan rauhallisempia, hyvällä kotikasvatuksella pon on lasten lenkitettävissä kyllä.

      Vaikka meillä ei ole lapsia, niin tutut lapsiperheet kun tulevat kylään niin koirat reagoivat niihin kuin muihinkin ihmisiin. Samoin kissat, pentuna totuttuaan koira kyllä elää lähestulkoon eläimen kuin eläimen kanssa.

      Kannattaa tutustua rotumääritelmään www.pon.fi -sivuilla ja jos innostutte rodusta enemmän niin olkaa yhteyksissä kasvattajiin ja kyselkää jos lähistöllänne sattuisi vaikka asumaan poneja ja jos olisi mahdollista järjestää tapaaminen niin näkisitte koiria :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      51
      1313
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      17
      1031
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      977
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      77
      673
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      668
    6. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      26
      456
    7. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      451
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      450
    9. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      15
      439
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      423
    Aihe