Hei, kaivataan vinkkejä ja kokemuksia itkuhälyttimistä. Perusmallia olen hakemassa, joka toimisi myös pienessä pakkasessa vaunuissa lapsen nukkuessa. Olen katsonut philips dect scd505 mallia, mutta en tiedä onko tarpeitani vastaava.
Itkuhälyttimet
13
3481
Vastaukset
- vaihtoehto.
Cobra radiopuhelin toimi hyvin, luotettavammin kuin tavalliset itkuhälyttimet (2 settiä philipsejä kokeiltu). Suosittelen!
- Anonyymi
Ei kannattaisi paljon suositella, sillä radiopuhelin ei ole itkuhälytin mutta oikea
itkuhälytin sen sijaan on.
Mikä ihmeen pakkomielle suomalaisilla on käyttää radiopuhelinta itkuhälyttimenä, kun oikeita itkuhälyttimiäkin on kaupassa ihan hyllytavarana ja vieläpä edullisempaan hintaan. Kai te sitten talvella yritätte myös tehdä lumitöitä ruohonleikkurilla vaikka on olemassa lumilapio, lumikola, lumilinko ja lumentyönnin vai käytättekö kenties kyseisiä työkaluja kesällä nurmikonhoitoon ?
https://en.wikipedia.org/wiki/PMR446
Tuossa muuten alkuperäinen wikipedian artikkeli pmr446 puhelimista, eikä siinä mainita halaistua sanaa tästä täysin suomalaisesta ilmiöstä eli radiopuhelimien haitallisesta väärinkäytöstä itkuhälyttimenä.
- Mervi**
Ystävälläni oli juuri nämä. Hänen mukaan samalla taajuudella oli aina jokin muukin.. Eikö sinulla ollut tätä ongelmaa?
- vaihtoehto.
Ai Cobran kanssa? kanavia on ihan valtava määrä, on mistä valita. Sen sijaan niistä philipseistä kuului rekkamiesten ääniä välillä - ja naapurin vauva.
- Phillips
Meillä philips on toiminu todella hyvin, saahan siinäkin "kanavia" vaihdeltua. Ikinä mitään muiden ääniä kyllä kuulunut. Perusmalli, ei mitään digitaalisia härpäkkeitä.
- juuuuuuuuuuuuuuuuuuu
perus philips on toiminut hyvin. eipä oo rekkamiehet häirinny...
- PADWICO
Meillä on PADWICO 903 babycom itkuhälyttimet, olen ollut tosi tyytyväinen!!! Philipsin ostin, mut tulin toisiin ajatuksiin ja palautin kauppaan ja ostin lastentarvikkeesta tämän toisen! Maksoi kyllä enemmin mutta on ollut hintansa veroinen:))) Perus itkuhälytin mielestäni tämäkin, plussana värinähälytys ja valot vilkkuu kun ääntä kuuluu ( esim.imuroidessa valojen vilkkuminen hyvä asia, aina ei kuule itkua! )
- tsiitziiin
Jos käyttää itkuhälytintä vain satunnaisesti tai ns. "varalla" eli vaunut vaikka näköetäisyydellä, mutta jos sattuu katselemaan just muualle niin sitten kuulee edes että on heränny, niin silloin riittää tuollainen halvin philips malli tai vastaava merkistä riippumatta.
Jos itkuhälytin tulee päivittäiseen käyttöön tai tarvitaan oikeasti luotettava itkuhälytin eli oot vaikka 500 neliöisen omakotitalon toisella puolella tms. niin kannattaa maksaa pikkusen enemmän että saa oikeasti hyvän ja laadukkaan ja vähän niitä lisäominaisuuksiakin.
Halvimmat (koskee oikeastaan mitä tahansa tuotetta) itkuhälyttimet on tarkotettu lähinnä just satunnaiseen käyttöön ja laatu siis huonoa. Tietysti kalleinkaan ei aina ole paras, mutta jotain sieltä väliltä edes suosittelisin.
Pakkasesta sen verran, että jos laitat itkuhälyttimen sinne vaunujen sisälle niin siellä harvemmin on paljoakaan pakkasta jos siinä on esim harsoa edessä tms. - Äippä 82
Meillä on perus IKEAn malli. Maksoi alle kolmekymppiä ja toimii ihan hyvin meidän tarpeisiin. Kuuluu esim ulkoa sisälle, jos vauva on ulkona.
Jos haluaa hifistellä, niin Philips AVENTillahan on mainio itkuhälytin kuulemma. Nyt sen saisi halvalla 37 eurolla tuolta vauvatarjoukset.fi -sivuilta:
http://www.vauvatarjoukset.fi/category/tarvikkeet/itkuhalyttimet/ - tällainen kokemus
Tuo SCD505-malli on muuten ihan hyvä, mutta siinä vauvan yksikkö pitää olla aina kiinni pistorasiassa. Ei siis kovin kätevä jos viet lapsen ulos nukkumaan eikä pistorasiaa olekaan ihan vieressä.
Meillä on SCD510 eli muuten aika sama malli mutta molemmat yksiköt toimivat ilman verkkovirtaa. Muutenkin tämä on ollut ihan hyvä, tosin enpä ole muita kokeillutkaan. Ei ole ollut häiriöitä ja jos äänenherkkyyden laittaa oikein teräväksi niin ulkoa kuuluu pienimmätkin kuiskaukset. Kerran ihmettelin mikä ulkona "kolisee" ja kun menin katsomaan, räystäältä tippui vesipisaroita ikkunalaudalle eikä niitä siellä ulkona ollessa huomannut ollenkaan, itkuhälytin vain voimisti ääntä niin paljon. Myös kantavuus on aika pitkä, useita satoja metrejä ja olen testannut tätä mökkireissulla ihan pienestä metsiköstä käsin - aika pitkälle sai kävellä ennen kuin laite ilmoitti että signaali on hävinnyt :) Se on muuten hyvä asia että signaalin häviämisestä tulee ilmoitus sillä kuulemma kaikissa itkuhälyttimissä ei sitä varoitusta ole.
Mutta se täytyy sanoa että itkuhälyttimen yövalolla tai lapselle juttelu -toiminnolla (voit puhua aikuisen yksiköstä takaisin vauvan yksikkön) ei kyllä mitään tee, niiden takia tätä ei kannata ostaa. Tätä mallia ei muuten suositella käytettäväksi pakkasella mutta olen silti niin tehnyt... - DECT SCD505
Meillä ollut vuoden verran Philips DECT SCD505.
Arvio käyttökokemusten perusteella, plussat:
Erittäin hyvä kuuluvuus.
Helppokäyttöisyys.
Ohjeen vastaisesti meillä tuo toimi myös ulkona -12C lämpötilassa
Tuntuu kestävän kolhimistakin
Miinukset:
- Alkuperäiset akut aikuisen yksikössä olivat huonot. Todella lyhyt toiminta-aika. Jos haluaa käyttää akkuja verkkovirran sijaan, niin kannattaa hankkia laadukkaammat akut.
-Verkkovirtamuuntajat eivät ole pitkäikäisiä. Johto murtuu aivan muuntajan tyvestä. Kestää kovassa käytössä vajaan vuoden. Varaosan hinta Clas Ohlsonilla noin 27e per muuntaja. Bilteman yleismuuntaja 38205 käy sisätiloihin, hinta noin 8e. Tällöin asetukset pitää osata laittaa itse oikein. - jeps jeps
Monet tällä hetkellä myynnissä olevat philipsin hälyttimet eivät enää käytä taajuuksia, jiosta voisi kuulla naapurin vauva tai rekkamiehet. Nämä hälyttimet on toimivat vain ja ainoastaan sen oman parinsa, eikä mitään sivuääniä muualta kuulu. Itsellä on tuo scd510 ja kertaalleen olen takuusta saanut uuden laitteen, kun vanhempainyksikön latausjärjestelmä ei ole toiminut ja täysillä pattereilla ei aina mennytkään päälle. Mutta takuuvaihto toimi nopeasti ja helposti, eikä vanhaa hälytintä edes pyydetty takaisin. Nyt voin käyttää sitä, koska se kuitenkin toimii normaaleilla paristoilla, vaikka latausjärjestelmä ei toimikaan.
- Anonyymi
Meillä oli myös haaste löytää sopiva itkuhälytin ulkona nukkumista varten, erityisesti pakkasessa. Esimerkiksi Philips DECT on toiminut hyvin kantavuuden ja äänenvoimakkuuden osalta, mutta akunkesto voi olla haaste. Jos joku kaipaa tarkkaa vertailua eri malleista ja ominaisuuksista, suosittelen tätä artikkelia: https://tenavalinna.fi/vertailu-parhaat-itkuhalyttimet/.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1232558- 1351964
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1151291Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631286En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771141HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio271133Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik351122Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451089- 961053
Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉841048