Itkuhälyttimet

Mervi**

Hei, kaivataan vinkkejä ja kokemuksia itkuhälyttimistä. Perusmallia olen hakemassa, joka toimisi myös pienessä pakkasessa vaunuissa lapsen nukkuessa. Olen katsonut philips dect scd505 mallia, mutta en tiedä onko tarpeitani vastaava.

13

3712

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihtoehto.

      Cobra radiopuhelin toimi hyvin, luotettavammin kuin tavalliset itkuhälyttimet (2 settiä philipsejä kokeiltu). Suosittelen!

      • Anonyymi

        Ei kannattaisi paljon suositella, sillä radiopuhelin ei ole itkuhälytin mutta oikea
        itkuhälytin sen sijaan on.

        Mikä ihmeen pakkomielle suomalaisilla on käyttää radiopuhelinta itkuhälyttimenä, kun oikeita itkuhälyttimiäkin on kaupassa ihan hyllytavarana ja vieläpä edullisempaan hintaan. Kai te sitten talvella yritätte myös tehdä lumitöitä ruohonleikkurilla vaikka on olemassa lumilapio, lumikola, lumilinko ja lumentyönnin vai käytättekö kenties kyseisiä työkaluja kesällä nurmikonhoitoon ?

        https://en.wikipedia.org/wiki/PMR446

        Tuossa muuten alkuperäinen wikipedian artikkeli pmr446 puhelimista, eikä siinä mainita halaistua sanaa tästä täysin suomalaisesta ilmiöstä eli radiopuhelimien haitallisesta väärinkäytöstä itkuhälyttimenä.


    • Mervi**

      Ystävälläni oli juuri nämä. Hänen mukaan samalla taajuudella oli aina jokin muukin.. Eikö sinulla ollut tätä ongelmaa?

      • vaihtoehto.

        Ai Cobran kanssa? kanavia on ihan valtava määrä, on mistä valita. Sen sijaan niistä philipseistä kuului rekkamiesten ääniä välillä - ja naapurin vauva.


    • Phillips

      Meillä philips on toiminu todella hyvin, saahan siinäkin "kanavia" vaihdeltua. Ikinä mitään muiden ääniä kyllä kuulunut. Perusmalli, ei mitään digitaalisia härpäkkeitä.

    • juuuuuuuuuuuuuuuuuuu

      perus philips on toiminut hyvin. eipä oo rekkamiehet häirinny...

    • PADWICO

      Meillä on PADWICO 903 babycom itkuhälyttimet, olen ollut tosi tyytyväinen!!! Philipsin ostin, mut tulin toisiin ajatuksiin ja palautin kauppaan ja ostin lastentarvikkeesta tämän toisen! Maksoi kyllä enemmin mutta on ollut hintansa veroinen:))) Perus itkuhälytin mielestäni tämäkin, plussana värinähälytys ja valot vilkkuu kun ääntä kuuluu ( esim.imuroidessa valojen vilkkuminen hyvä asia, aina ei kuule itkua! )

    • tsiitziiin

      Jos käyttää itkuhälytintä vain satunnaisesti tai ns. "varalla" eli vaunut vaikka näköetäisyydellä, mutta jos sattuu katselemaan just muualle niin sitten kuulee edes että on heränny, niin silloin riittää tuollainen halvin philips malli tai vastaava merkistä riippumatta.

      Jos itkuhälytin tulee päivittäiseen käyttöön tai tarvitaan oikeasti luotettava itkuhälytin eli oot vaikka 500 neliöisen omakotitalon toisella puolella tms. niin kannattaa maksaa pikkusen enemmän että saa oikeasti hyvän ja laadukkaan ja vähän niitä lisäominaisuuksiakin.

      Halvimmat (koskee oikeastaan mitä tahansa tuotetta) itkuhälyttimet on tarkotettu lähinnä just satunnaiseen käyttöön ja laatu siis huonoa. Tietysti kalleinkaan ei aina ole paras, mutta jotain sieltä väliltä edes suosittelisin.

      Pakkasesta sen verran, että jos laitat itkuhälyttimen sinne vaunujen sisälle niin siellä harvemmin on paljoakaan pakkasta jos siinä on esim harsoa edessä tms.

    • Äippä 82

      Meillä on perus IKEAn malli. Maksoi alle kolmekymppiä ja toimii ihan hyvin meidän tarpeisiin. Kuuluu esim ulkoa sisälle, jos vauva on ulkona.

      Jos haluaa hifistellä, niin Philips AVENTillahan on mainio itkuhälytin kuulemma. Nyt sen saisi halvalla 37 eurolla tuolta vauvatarjoukset.fi -sivuilta:
      http://www.vauvatarjoukset.fi/category/tarvikkeet/itkuhalyttimet/

    • tällainen kokemus

      Tuo SCD505-malli on muuten ihan hyvä, mutta siinä vauvan yksikkö pitää olla aina kiinni pistorasiassa. Ei siis kovin kätevä jos viet lapsen ulos nukkumaan eikä pistorasiaa olekaan ihan vieressä.

      Meillä on SCD510 eli muuten aika sama malli mutta molemmat yksiköt toimivat ilman verkkovirtaa. Muutenkin tämä on ollut ihan hyvä, tosin enpä ole muita kokeillutkaan. Ei ole ollut häiriöitä ja jos äänenherkkyyden laittaa oikein teräväksi niin ulkoa kuuluu pienimmätkin kuiskaukset. Kerran ihmettelin mikä ulkona "kolisee" ja kun menin katsomaan, räystäältä tippui vesipisaroita ikkunalaudalle eikä niitä siellä ulkona ollessa huomannut ollenkaan, itkuhälytin vain voimisti ääntä niin paljon. Myös kantavuus on aika pitkä, useita satoja metrejä ja olen testannut tätä mökkireissulla ihan pienestä metsiköstä käsin - aika pitkälle sai kävellä ennen kuin laite ilmoitti että signaali on hävinnyt :) Se on muuten hyvä asia että signaalin häviämisestä tulee ilmoitus sillä kuulemma kaikissa itkuhälyttimissä ei sitä varoitusta ole.

      Mutta se täytyy sanoa että itkuhälyttimen yövalolla tai lapselle juttelu -toiminnolla (voit puhua aikuisen yksiköstä takaisin vauvan yksikkön) ei kyllä mitään tee, niiden takia tätä ei kannata ostaa. Tätä mallia ei muuten suositella käytettäväksi pakkasella mutta olen silti niin tehnyt...

    • DECT SCD505

      Meillä ollut vuoden verran Philips DECT SCD505.
      Arvio käyttökokemusten perusteella, plussat:
      Erittäin hyvä kuuluvuus.
      Helppokäyttöisyys.
      Ohjeen vastaisesti meillä tuo toimi myös ulkona -12C lämpötilassa
      Tuntuu kestävän kolhimistakin

      Miinukset:
      - Alkuperäiset akut aikuisen yksikössä olivat huonot. Todella lyhyt toiminta-aika. Jos haluaa käyttää akkuja verkkovirran sijaan, niin kannattaa hankkia laadukkaammat akut.
      -Verkkovirtamuuntajat eivät ole pitkäikäisiä. Johto murtuu aivan muuntajan tyvestä. Kestää kovassa käytössä vajaan vuoden. Varaosan hinta Clas Ohlsonilla noin 27e per muuntaja. Bilteman yleismuuntaja 38205 käy sisätiloihin, hinta noin 8e. Tällöin asetukset pitää osata laittaa itse oikein.

    • jeps jeps

      Monet tällä hetkellä myynnissä olevat philipsin hälyttimet eivät enää käytä taajuuksia, jiosta voisi kuulla naapurin vauva tai rekkamiehet. Nämä hälyttimet on toimivat vain ja ainoastaan sen oman parinsa, eikä mitään sivuääniä muualta kuulu. Itsellä on tuo scd510 ja kertaalleen olen takuusta saanut uuden laitteen, kun vanhempainyksikön latausjärjestelmä ei ole toiminut ja täysillä pattereilla ei aina mennytkään päälle. Mutta takuuvaihto toimi nopeasti ja helposti, eikä vanhaa hälytintä edes pyydetty takaisin. Nyt voin käyttää sitä, koska se kuitenkin toimii normaaleilla paristoilla, vaikka latausjärjestelmä ei toimikaan.

    • Anonyymi

      Meillä oli myös haaste löytää sopiva itkuhälytin ulkona nukkumista varten, erityisesti pakkasessa. Esimerkiksi Philips DECT on toiminut hyvin kantavuuden ja äänenvoimakkuuden osalta, mutta akunkesto voi olla haaste. Jos joku kaipaa tarkkaa vertailua eri malleista ja ominaisuuksista, suosittelen tätä artikkelia: https://tenavalinna.fi/vertailu-parhaat-itkuhalyttimet/.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      230
      3368
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      59
      2857
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      25
      2483
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      18
      2471
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      74
      1966
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      84
      1860
    7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1825
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1822
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      91
      1672
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1003
    Aihe