Kuka vastaa kun metsäkone ajaa maan läpi ilman lupaa ja kaataa puut
mennessään?
mennessään?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Koneurakoitsia.
Kuljettaja vastaa törttöilyistään ja maksaa omasta pussistaan aiheuttamansa vahingot,jos aikoo säilyttää työpaikkansa!
Metsäyhtiö yleensä vastaa. Kaadetun puun hinta kolminkertaisena(päivän hinta).Tämän jos saat, kannattaa olla tyytyväinen. Oikeuteen ei kannata lähteä, UPM,Stora enso Ym. Yhtiöillä sellaiset lakimies armeijjat ettei tavallisen pulliaisen kannata niiden korvauksia alkaa makseleen. Paskajuttu vahvemman laki voitti.
Jos sillä kiinteistöllä ei ole maittesi läpi kulkuoikeutta, jonne metsäkone meni.
Ja vahinkoa syntyi ....tee paikallislehteen juttu, kuvien kera....ei se kippee, mutta se häppee.
UPM-lle kävi nolosti, kun harvensi ensin metsän pilalle ja vielä ilman kantokäsittelyä...selitys oli Maaseudun Tulevaisuudessa ,että pakkasten aikaan ei kantoja tarvitse käsitellä.
Näin leutoa syksyä ei ole ollut vuosikymmeniin ...eikä pakkasia vieläkään.
Ei toisen maalla saa noin vain ajella saati kaadella puita. Eri asia on jos maasi läpi on määrätty kulkuoikeus. Silloinkin olisi sopivaa ilmoittaa menosta ja puiden poistosta.
Kyselin, mutta en saanut selville kuka ajoi puut nurin.
Mitään kulkuoikeuksia ei kenelläkään ole.
Puutavarayhtiö vastaa, joka on kyseisen työmaan teettäjä. Tilaa poliisit paikalle ja he kyllä selvittävät asian tarvittaessa.
Itselläni tuli vastaan ihan vastaava tilanne, kun yhdellä metsäpalstallani oli luvatta ajettu metsäkoneella ja varastoitu n. 500 kiintoa puutavaraa. Puutavarayhtiö oli helppo selvittää ja otin yhteyttä ko. puljuun, eivät oikein ymmärtäneet koko asiaa, että he olisivat muka tehneet mitään väärää. kerroin ottavani yhteyttä poliisiin ja annan heidän selvittää asian. Jo muuttui keskustelun luonne ja pääsimme hyvin sopimukseen tämän jälkeen. Katsoin olevani täysin syytön koko tapahtumaan ja minulla on oikeusturvavakuutus, joten olisin voinnut käräjöidäkin asian suhteen.
Turha näiden juttujen kanssa on alkaa hempeilemään, jos on vääryyttä tehty ja vahinkoa aiheutettu ja itse ei ole mitenkään niistä vastuussa.