tietääkö kukaan?

atso

Tietääks kukaan mistä toi perinne pitää kihla/hää sormuksia vasemman käden nimettömässä tulee? Onko se jokin uskonnollinen juttu vai mikä? Entä onks jossain muissa uskonnoissa/kulttuureissa muita tapoja, esim. pitääkö kaikki sormusta ollenkaan tai voiko kihlasormus olla jossain muussa sormessa?

2

1675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tane

      On uskottu, että vasemman käden nimettömästä kulkee suora linja sydämeen. Joissain maissa (uskonnosta riippuen?) pidetään vihkisormusta oikeassa kädessä.

    • Piirpauke

      Kopsasin nämä www.amoriini.com hääsivuilta. Amoriinissa on hirmuisesti kaikkea häiden perinteisiin ja uskomuksiin liittyviä juttuja. Mene sitä pääsivua alas - vasemmassa valikossa on Hääperinteet. Nämä on sieltä usko tai älä jutusta (todella hyvä huumoripläjäys häähörhöilyjen maailmasta)Mutta tässä se lainaus:

      Vihkisormuksen paikasta ollaan kovasti eri mieltä ympäri maailmaa. Monessa maassa vihkisormus kuuluu vasempaan nimettömään. Muinaiset roomalaiset ja egyptiläiset uskoivat juuri tästä sormesta kulkevan vena amoris - lemmen laskimon suoraan sydämeen. mm. Norjassa ja Tanskassa taas pidetään sormusta oikeassa kädessä. Ruotsissa pidettiin sormusta keskiajalle saakka vasemman käden keskisormessa. Hollantilaiset siirtävät kihlasormuksena vasemmasta nimettömästä oikeaan nimettömään mennessään naimisiin. Juutalaiset sulhaset laittavat morsiamen sormuksen ensin morsiamen oikeaan etusormeen josta morsian sitten siirtää sen vasempaan. Intialaiset pitävät vihkisormusta peukalossa tai varpaissa. Kahden sormuksen pitäminen samassa sormessa tarkoittaa joissain maissa, kuten Hollannissa, leskeyttä. Myöskään Tanskassa tai Norjassa ei pidetä samassa sormessa kahta sormusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1232
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      695
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      101
      625
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe