Tietääks kukaan mistä toi perinne pitää kihla/hää sormuksia vasemman käden nimettömässä tulee? Onko se jokin uskonnollinen juttu vai mikä? Entä onks jossain muissa uskonnoissa/kulttuureissa muita tapoja, esim. pitääkö kaikki sormusta ollenkaan tai voiko kihlasormus olla jossain muussa sormessa?
tietääkö kukaan?
2
1675
Vastaukset
- Tane
On uskottu, että vasemman käden nimettömästä kulkee suora linja sydämeen. Joissain maissa (uskonnosta riippuen?) pidetään vihkisormusta oikeassa kädessä.
- Piirpauke
Kopsasin nämä www.amoriini.com hääsivuilta. Amoriinissa on hirmuisesti kaikkea häiden perinteisiin ja uskomuksiin liittyviä juttuja. Mene sitä pääsivua alas - vasemmassa valikossa on Hääperinteet. Nämä on sieltä usko tai älä jutusta (todella hyvä huumoripläjäys häähörhöilyjen maailmasta)Mutta tässä se lainaus:
Vihkisormuksen paikasta ollaan kovasti eri mieltä ympäri maailmaa. Monessa maassa vihkisormus kuuluu vasempaan nimettömään. Muinaiset roomalaiset ja egyptiläiset uskoivat juuri tästä sormesta kulkevan vena amoris - lemmen laskimon suoraan sydämeen. mm. Norjassa ja Tanskassa taas pidetään sormusta oikeassa kädessä. Ruotsissa pidettiin sormusta keskiajalle saakka vasemman käden keskisormessa. Hollantilaiset siirtävät kihlasormuksena vasemmasta nimettömästä oikeaan nimettömään mennessään naimisiin. Juutalaiset sulhaset laittavat morsiamen sormuksen ensin morsiamen oikeaan etusormeen josta morsian sitten siirtää sen vasempaan. Intialaiset pitävät vihkisormusta peukalossa tai varpaissa. Kahden sormuksen pitäminen samassa sormessa tarkoittaa joissain maissa, kuten Hollannissa, leskeyttä. Myöskään Tanskassa tai Norjassa ei pidetä samassa sormessa kahta sormusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad671232- 42901
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että335695- 51661
- 51638
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116636- 101625
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76592
- 56574