Toinen vaihtoehto on se, että viljelijöille ei makseta tukia Suomessa. Tämä tulee veronmaksajille yhtä kalliiksi, koska EU:n kautta maksettaisiin muiden eu-maiden tukia. Tukematonta viljelyä ei tunneta EU:n alueella, ei edes parhailla viljelysalueilla keski-euroopassa.
Maataloustukien vaihtoehto,
mikä ???
20180
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Siinähän se vitsaus juuri onkin,kaikille pitää maksaa vaikka ala on konkurssikypsä.
Vapaata kilpailua ei maataloudessa ole vaan se on tuettu yhteiskuntaluokka siinä missä työttömätkin.
että maatalouden tukemisesta saadaan vastineeksi RUOKAA. Mitäs ne työttömät tekevätkään tukensa eteen...? Ja todellakin, kaikille ruoantuottajille pitää maksaa. Ilmaista ruokaa ei ole olemassa ja jos joku ei sitä maksa, vaihtoehtona on nälkäkuolema.
-
-
-
---
---
---
Taas unohtuu aloittajalta tarkoituksella, että megalomaanisista
2.000 milj. €:n suorista maataloustukiaisista vain 800 milj.€ eli
40 % on EU:n maksamaa. Loput eli 60 % ovat suoraan kansallisesta
budjetistamme. Kansallisen suoran tuen lisäksi maksamme
omasta kansallisesta budejtista vieä 214 milj. € maanviljelijäin
lomarahaoja ja 570 milj. € heidän eläkkeitään.
Kansalliset tuliaiset tulisi lakkauttaa vielä tämän vaalikauden puitteissa.
Ne ovat suuri vääryys. EU:n tuki pieneneekin automaattisesti ilman
omia toimen piteitämme. EU:n parlamenttiryhmä ALDE, johon myös
Suomen Keskustan mepit kuuluvat ajaa voimakkaasti EU-tukien vähentämistä.
Meillähän on nyt eteläsuomalaisten kaupunkilaisten hallitus,
joka on koottu puolueista jotka ovat vuosikymmeniä
biljeeranneet trendikkäästi maataloustukivastaisuudella medioissa.
Mitä ihmettä! ensivuoden budjetissa on varat kansallisiin-
maataloustukiin! Miksi niitä ei poisteta? . Menikö sisu
kaulaan ja pupu housuun?. Oikea vastaus on että,
maataloustukivastaisuudella on helppo hölmöjä höynäyttää.
Samaa maata ja sukua on se iänikuinen unelma "halvoista"
ulkomaisista elintarvikkeista,joiden tuonnin estää mukamas
jokin tuntematon taho. Näiden höynäyttettyjen unelmissa
aavan meren tuolla puolen on monikansallisia elitarvikejättejä
jotka ovat valmiit lahjoittamaan ilmaista ruokaa tänne
pohjolaan pussinperälle.
Maataloustuki ei rasita veronmaksajaa, maataloustuki on 1.9 miljardia josta EU maksaa karkeasti puolet. Maataloudenharjoittajat maksavat veroja ja veroluonteisia maksuja 1.5 miljardia. joten plussaa veronmaksajalle 0.5 miljardia on huomattava että maataloustuki alentaa kuluttajan ruokalaskua suoraa tuon 1,9 miljaria ja kun nuo lasketaan yhteen veronmaksaja on plussalla 2.4 miljardia. Viljelijät, hyvä sijoitus kuluttajalle.
"Kansalliset tuliaiset tulisi lakkauttaa vielä tämän vaalikauden puitteissa", niin voisi... niin voisi. Voitaisiin myös liittyä natoon, olla maksamasta kreikan lainoja, maksamatta miljardin kehitysapurahoja, jne. Mutta kun...
Jos suomi lopetaisi kansallisten tukien maksun, suomesta loppuisi viljely, säästäisimme valtion rahaa 456 miljoonaa euroa.
Sillä sitten pitäisi kustantaa muutaman kymmenen tuhannen ihmisen elanto jotka jäisivät työttömiksi. Maataloudesta välittömästi ja välillisesti tulevat verot olisivat pois valtion ja kuntien tuloista. Maataloustuellehan maksellaan maatalouden menoja joissa on veroja mukana, työntekijöiden palkoissa, yritysten voitoissa, jne.
Ihmetelen miksei jo pariin kolmeen miljardiin nouseva pelkkä Kreikan tukeminen aiheuta JoVain:issa mitään reaktioita. Mehän emme edes tiedä saammeko sillä mitään vastinetta, sensijaan maataloustuki muuttuu ruoaksi ja työksi.
Ai työttömiä ei tulisi kuin muutamakymmenen tuhatta?
,jos kansalliset tuet lopetettaisiin. Kyllä se luku on
sadoissa tuhansissa. Ruoka tulisi valmiissa kuluttjapakkauksissa
kauppaan asti halvoista itäeuroopan maista. Jakelunkin
hoitaisi puolalaiset ym kuljetusfirmat. Inflaatio nousisi rajusti
ja tuhoaisi koko talouden. Kun omaa tuotantoa ei ole
ruualla olisi hyvä pyytää kunnon hintaa,kuten tuossa edellä
todettiin olemme pussinperällä.
olisi vähävaraisen auttaminen oikeudenmukaisempi kuin koko maataloustuenta, hinnat kohdalleen ja vanha käytäntö käyttöön.
Jos asiaa katsoo laajemmasta perspektiivistä kuin "jo vain", tilanne olisi oman elintarviketuotannon loppuessa hyvinkin nimimerkkien "jaahas" ja "täysi katastrofi" kirjoittaman kaltainen.
Tukien tuoma hyöty koko yhteiskunnalle on suurempi kuin sen aiheuttama rasitus. Jos asia olisi päinvastoin, ei tukien poistolle olisi mitään estettä. Tuottajille on suorastaan tyhmää asiasta valittaa, me kun emme ole tukipolitiikkaa halunneet emmekä kehitelleet. Tuet ovat tuoneet epävarmuuden tälle alalle. Tukiehtojen jatkuva muokkaaminen vaikeuttaa pitkäntähtäimen suunnitelmia ja ehdot ovat osittain jopa suomalaista oikeustajua vastaan. Tuet ovat tuoneet myös moninaiset tarkastukset tiloille, joissa lähtökohta on aina se että tuottaja on syyllinen ellei pysty toisin todistamaan. Byrokratia tukien ympärillä on jo vainia lainatakseni megalomaaninen, eikä sitä ole yrityksistä huolimatta saatu yksinkertaistettua. Kuinkahan moni virkamies saa leivän pöytäänsä pelkästään tukilappusten pyörittelystä? Tiloilla oikea-aikainen lappusten tai sähköisten lomakkeiden täyttö vaatii jo kouluttautumista tai sitten on palkattava osaava ihminen niiden hoitamiseen. Jokaisen tukiehdon täyttäminen vaatii jopa oman hengen vaarantamista. Valitettavasti muutama isäntä on jo kuollutkin yrittäessään tukiehtojen mukaisesti kiinnittää täysikasvuiselle sonnille pudonneen korvamerkin tilalle uutta. Terve järjen käyttö ei sovi yhteen tukiehtojen kanssa. On toki hyviäkin tukiehtoja, mutta yleisesti ottaen tuet ovat ehtoineen vain riesa tuottajalle.
Jos saisin tuotteestani teollisuudelta hinnan, joka kattaisi tuotantokustannukset ja antaisi minulle riittävän palkan, voisi tuet ihan vapaasti poistaa. Nyt on kuitenkin tilanne jossa koko Euroopan alueella on yhteisesti sovittu tukipolitiikan käytöstä, jotta elintarviketeollisuus saisi raaka-ainetta mahdollisimman alhaiseen hintaan. Minulla ei ole asiaan sananvaltaa, joten valitusten osoittaminen minulle ja kolleegoilleni on järjetöntä ja tuntuu jopa suoranaiselta kiusaamiselta.
-
-
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Kiitos Väärä osoite!
Kerrankin joku osaa kirjoittaa selkeäsanaisesti ja monimuotoisesti niin, että asia tulee selväksi. Inttäminen kun ei aiheuta muuta kuin takaisin inttämistä. Ja huonosti käytetty suomen kieli aiheuttaa vain sen, ettei lukijat jaksa lukea.
Ottakaapa muut viljelijät mallia tuosta tyylistä, niin saadaan keskustelut pysymään tasokkaana.