Mahdollisuuksia adoptioon?

Adoptioko

Olemme tällä hetkellä virallisesti eri asunnoissa asuva avopari. Tarkoitus olisi muuttaa virallisestikkin yhteen ja hakea adoptiovanhemmuutta. Molemmilla on SRRI lääkitys, miehellä paniikkioireisiin ja naisella masennukseen. Naisella ei ole tällä hetkellä vakituista työsuhdetta, toimii vähänkuin freelance tyylisesti kotoa. Miehellä työsuhde ja tulot yli 40keur vuodessa. Miehellä omistusasunto, josta tosin hyvin paljon velkaa tällä hetkellä. Mies on vaikeasti ylipainoinen, BMI yli 40 (kilpirauhassairaus, jota on alettu hoitamaan muutama kuukausi sitten). Molemmat hyvin koulutettuja, lukiot käytynä ja sen päälle jatko-opintoja.

Onko näillä taustoilla ylipäätään mahdollista saada adoptiolasta? Joissain maissa ylipainoisuus on este ja miehellä onkin tarkoitus pudottaa painoa. Joissain maissa on nettovarallisuudessa rajana 60ke, tällä hetkellä tuo ei täyty, mutta asuntolainan pienentyessä tuo kuitekin tulee nopeasti täyttymään. Kannattaako adoptioneuvontaan hakeutua vasta siinä vaiheessa kun on BMI, varallisuus sun muut asiat jo kunnossa? Vai voiko esim. neuvonnan aikana pudottaa painoa, kun siinä kestää kuinkin yli vuosi? Voiko SSRI lääkityksellä oleva saada lasta lainkaan esim. Kiinasta vai kannattaako unohtaa koko juttu?

2

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kofa

      Vähän pitkän ajan jälkeen tähän nyt vastaan, mutta ehkäpä kysyjä täällä vielä käy lukemassa.

      Ensimmäinen este, mikä tuossa jo alussa tuli vastaan, on se ettette ole naimisissa. Tämä on vaatimus kaikkiin kohdemaihin. Muistaakseni ainoastaan Hesan sivuilla Etelä-Afrikan kohdalla on maininta, että pitkä avoliitto rinnastetaan perinteisiin heimoavioliittoihin ja se kelpaisi, mutta enpä mene vannomaan. Yleensäkin vaaditaan useamman vuoden naimisissa olo, joten tässä teille ensimmäiseksi tulee kiire vastaan.

      En tiedä mikä on tuo SRRI lääkitys, mutta ilmeisesti mielenterveyteen liittyvä. Monessa maassa vanhatkin aikoinaan sairastetut masennukset katsotaan miinukseksi ja vähän uskallan epäillä että meneillään oleva lääkitys on heidän katsantokannaltaan aika suuri este. Joissain tapauksissa vaaditaan psykologin lausunto, joka ollessaan positiivinen, voi tietysti raivata esteitä tieltä.

      Ennen neuvonnan alkua pitää käydä lääkärintarkastuksessa, josta paperit pitää lähettää neuvontataholle. Tällöin teillä miehen papereihin tulisi siis ilmeisesti merkintä ylipainosta. Jos neuvontatahon lääkäri katsoo että se on este, ette pääse vielä neuvontaan. Jos sitä ei katsota esteeksi, uskoisin että mies joutuu käymään uusintatarkastuksessa neuvonnan loppupuolella ennen kuin lopullinen lausunto ja lupa annetaan.

      Teillä on vähän hankalat lähtökohdat asiaan, mutta en halua kuitenkaan tuhota haaveitanne. Parasta on ottaa yhteyttä kotikuntanne sos.puolelle ja kysellä asioista. Jotkin kunnat ostavat neuvonnan palveluna Pelastakaa Lapset ry:ltä, tällöin saat heiltä parhaiten tietoa.

    • yksikkö

      Tuo pitkä avoliitto Etelä-Afrikan kohdalla tarkoittaa vaan sitä, että naimisissa pitää olla, mutta avioliiton keston vaatimuksessa (3 vuotta) voidaan joustaa, jos avoliittoa on kestänyt pitkään ennen naimisiinmenoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      202
      4760
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      209
      3511
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      121
      2962
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      156
      2942
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      45
      2868
    6. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      2337
    7. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      52
      2328
    8. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      74
      2213
    9. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      56
      2039
    10. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      2035
    Aihe