Sain puolivuotta sitten tietää, että minulla on korkeanriskin HPV virus. Kuukausi sitten kävin kolposkopiassa, mutta mitään vaarallista ei näytteissä ollut, että silmukkahoitoa tarvitsisi. Lääkäri uskoo, että vuoden päästä hyvillä elämäntavoilla olen parantunut viruksesta, tai sitten en. Viruksen sain nykyiseltä poikaystävältä kun kerran emme käyttäneet mitään suojaa, ja nyt mietin että voimmeko heittää kondomit pois vai haittaako se paranemista jollain tavalla?
HPV ja parisuhde
8
9096
Vastaukset
- savanna85
Sanoiko sun lääkäri että viruksesta voi parantua kokonaan?
Itsellä kans Hpv, joku vaaraton.. - Viruksesta..
ei voi parantua. Se ei ole tauti. Virus on elimistössäsi loppuelämäsi ajan, se joko aktivoituu joskus tai sitten ei.
Ainoa mitä voit tehdä, on käydä säännöllisesti papa-kokeessa väh. parin vuoden välein. - minätaashei
Miksi mun lääkäri sanoi että virus poistu elimistöstä? Miten jokaisella voi olla niin riistiritainen tieto?
- Nuppi..n
Se on vanhaa tietoa. Gynekologi, lääkäri ja ehkäisyneuvolassa sanottiin, että se parantuu terveillä elämäntavoilla pois. Ja kun olen lukenut siitä tälläkin, niin surimmaksi osaksi näillä uusimmilla uutisissa sanotaan että noin 80-90 prosenttia parantuu viruksesta ja siksi moni ei edes huomaa että on sairastanut sitä. Itse parannuin kondyloomasta täysin. Niin lääkärinikin sanoi että virus on hävinnyt. Edes stressi laukaissut sitä uudelleen niin lääkäri sanoi että se on varmasti hävinnyt jo pois. Korkean riskin virus vain on sitkeämpi ja sen paraneminen kestäää kauemmin ja jos ei pidä itsestään huolta tai jotkut muut tekijät voivat altistaa virusta kroonistumaan eli siinä tapauksessa se ei häviä enään koskaan pois elimistöstä.
- virussuoja
Oireet parantuvat ajan kanssa eivätkä silloin todennäköisesti enää uusi. Virus säilyy kuitenkin elimistössä, tosin piilevänä. Mitä tulee kondominkäyttöön, gynekologi naistentautien polilla sanoin, että estääksensä viruksen tarttumisen kumppaniin voi samantien laittaa koko kumipuvun päästä varpaisiin päälle, sillä tarvittava kontakti viruksen tarttumiseen tulee kyllä kondomiakin käytettäessä.
- Anonyymi
Apu! Sain positiivisen HPV tuloksen. Olen ollut puolisoni kanssa 13vuotta ja minulla ei ole ollut muita. Aktiivista sukupuolielämää meillä ei ole ollut enää 4-5 vuoteen. 1 tai 2 kertaa kuukaudessa eikä aina silloinkaan. Mieheni kiistää ehdottomasti ettei ole käynyt vieraissa. Valehteleeko hän vai olenko voinut sen saada jotenkin muuten. En oikein löydä mistään tähän vastausta.
- Anonyymi
en tunne sun miestä. Ei me voida tietää valehteleeko miehesi. Voi valehdellakin tai sitten ei .
- Anonyymi
Onhan miehelläsi voinut olla tartunta jo ennen teidän suhdetta. Voi vuosien päästä vasta aktivoitua jostain syystä jos olet vaikka saanut tartunnan suhteen alussa jo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1604663Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville744451Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.143556Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1353171- 1912889
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa401845- 741604
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka611526Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211301IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih191212