Matkusteletko?

Suurten ikäluokkien oletetaan olevan liikkuvaista sakkia. Mihin ja miten sinä matkustat? Kotimaahan vai muualle? Autolla vai lentäen? Vai oletko mieluiten kesämökillä?
Itse asun ympärivuotisesti mökillä, joten lisämökkeily ei kiinnosta. Mieluiten muualle.
19180
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

"akkapaha"

Vakassa matkustin eka kerran, sairaalasta kotiin.
Muutama työkeikka pois täältä Demokratian kehdosta, ihan Hollannissakin kävin jokusen kerran! ;)
Ja miljoona kalareissua Pohjoismaissa, kerran kolme päivää Englannissakin.
Vaan en kalassa.
Ensi Vappuna saatan, toistan, saatan, ottaa Metron alleni metrossa jä käydä Mantalla, mutta se ei ole läheskään varmaa.
Näin Internetin aikaan en näe enää tarvetta pahemmin liikahtaa.
Maiilmalla ovat käyneet jo monet paremmat elo- ja valokuvaajat kun minä.
H.

Äänestä

En ole enää niin innokas matkustamaan kuin ennen.
Vaikka matkustelu toisaalta piristää, on se toisaalta aika rasittavaakin.
Ensin hoidettavalle hoitopaikka ja kissalle hoitaja.
Sitten pakkaaminen ja pitkä matka ajella Helsinki-Vantaan lentoasemalle.
Sitten on jo voiton puolella kun istuu lentoaseman pöydässä kahvikuppi tai valkkarilasi nenän alla. Jos ei lento ole tuntikausia myöhässä.
Tulomatkalla sama toisinpäin.
Jos lento ei ole myöhässä niin pääsee lähtemään, joskus keskellä yötä tai aamulla varhain.
Sitten taas matkalaukkujen kanssa kaivaman autoa lentoaseman kaukoparkista lumen alta miettien käynnistyykö se.
Pitkä ajomataka susirajalle, yleensä pimeässä ja liukkaalla tiellä, rekkoja väistellen.
Sitten äreä hoidettava haettava kotiin, kissa myös paheksuu "heitteille" jättöä.
Kun on saanut matkalaukut purettua onkin ihan kypsä, hyvä jos jaksaa kissaa sanoa:)
Silti lähden kerta toisensa jälkeen.

Äänestä
  • "auli-auli"

    Afrikan karhentamat, mieli ja nahka ovat naiselle aina rasvanarvoista .
    Nahkalle saa apua paikalliselta Apteekkarilta, mielelle taas valokuvista.
    Tai siis valokuvien lajittelusta.
    Noi julkiseen albumiin, noi taas ei...
    Ja ONHAN se kivaa kun saunan jälkeen voi keikistellä kokovartalopeilin edessä ja kuvitella olevansa Lola Odusoga... :)
    Hunaja vain valuu..
    H.

    Äänestä

  • Miksi teet tiukan aikataulun. Hotellissa nukuttu yö menomatkalla, auto hotellin parkkitaloon. Ilmainen kuljetus aamulla lentokentälle ja siitä sinisin siivin kohti määränpäätä. Palatessa Suomeen, hyvin nukuttu yö hotellissa, runsas kahviaamiainen. Auton nouto hotellin parkista ja pirteänä päivänvalon aikaan kohti kotia. Realistinen on kuvauksesi, usein noin toimitaankin. Hotelliyöt tosin tietävät lisäkustannuksia matkan hintaan, mutta kun kerran lähtee niin kannattaa nauttia koko rahalla.

    Äänestä

  • Luxusta kirjoitti:

    Miksi teet tiukan aikataulun. Hotellissa nukuttu yö menomatkalla, auto hotellin parkkitaloon. Ilmainen kuljetus aamulla lentokentälle ja siitä sinisin siivin kohti määränpäätä. Palatessa Suomeen, hyvin nukuttu yö hotellissa, runsas kahviaamiainen. Auton nouto hotellin parkista ja pirteänä päivänvalon aikaan kohti kotia. Realistinen on kuvauksesi, usein noin toimitaankin. Hotelliyöt tosin tietävät lisäkustannuksia matkan hintaan, mutta kun kerran lähtee niin kannattaa nauttia koko rahalla.

    Minulla on vapaat niin kortilla että on kiire kotiin,hoitopaikasa on täyttä, hyvä jos saa hoidettavan kahdeksi viikoksi.
    Tuo kuvaamani oli pahin mahdollinen tilanne.
    Hyvä jos saa sen 1-2 viikkoa vapaata kerralla.
    Viikon lomalla olenkin hotellissa yötä mennen tulle, saa autonkin samaan hintaan parkkiin loman ajaksi.

    Äänestä

  • Luxusta kirjoitti:

    Miksi teet tiukan aikataulun. Hotellissa nukuttu yö menomatkalla, auto hotellin parkkitaloon. Ilmainen kuljetus aamulla lentokentälle ja siitä sinisin siivin kohti määränpäätä. Palatessa Suomeen, hyvin nukuttu yö hotellissa, runsas kahviaamiainen. Auton nouto hotellin parkista ja pirteänä päivänvalon aikaan kohti kotia. Realistinen on kuvauksesi, usein noin toimitaankin. Hotelliyöt tosin tietävät lisäkustannuksia matkan hintaan, mutta kun kerran lähtee niin kannattaa nauttia koko rahalla.

    Noin on!

    Äänestä

  • hunksz kirjoitti:

    "auli-auli"

    Afrikan karhentamat, mieli ja nahka ovat naiselle aina rasvanarvoista .
    Nahkalle saa apua paikalliselta Apteekkarilta, mielelle taas valokuvista.
    Tai siis valokuvien lajittelusta.
    Noi julkiseen albumiin, noi taas ei...
    Ja ONHAN se kivaa kun saunan jälkeen voi keikistellä kokovartalopeilin edessä ja kuvitella olevansa Lola Odusoga... :)
    Hunaja vain valuu..
    H.

    Voi ei. Lolalla on implantit, ja ehkä tekokynnetkin ja herraisä jos vaikka vielä teko/irtoripsetkin ;-( . Kaikki muu Lolan kanssa kyllä täsmää. Todisteita? Meillä oli töissä kaveri jonka esi-isiä elänee vieläkin Afrikassa. Usein vertailtiin rusketusta...

    Aqualan tai vastaava reissussa riittää jos on varovainen auringon kanssa eka päivät. Valokuvia otan mutta hunajaa käytän vain teen maustamiseen.

    Äänestä

Pitäsiköhän poistaa profiilista nuo matkakuvat, komeita maisemia Brasiliassa on.
Ne ovat elämäni mukavia tapahtumia, varsinkin kainalosauvoihin liikeyrityksen perustanut mies. Ostin häneltä ylihintaan kaikenlaista joutavaa.
Ei ainakaan minusta saa Lolaa tekemälläkään, valitettavasti

Äänestä
  • "auli-auli"

    Hän ei nyt riennä poistamaan yhtään mitään.
    Ainakaan minun vuokseni.
    Mutta antaa nyt minun kuvitella Brasiliaa siinä kun auli-auliakin? :)

    Vakavemmin:
    Kainalosauvatarina ei saa minua kyyneliin, oikeastaan ei enää mikään muukaan.
    Minä saattaisin itkeä ilonkyyneleitä jos ylikansoitus ja siitä johtuvat köyhyysongelmat saataisiin jollain myrkyllä loppumaan.
    Ymmärrä tuo lauseeni oikein. Se ei ole rasismia vaan viisasta raakuutta ja rakkautta tähän maapalloomme.
    Maan kansalaista kohtaan käyttäydyit myös korrektisti.
    Hän tiesi ihan taatusti että ainut mitä hän osaa, on kyky tehdä rihkamaa.
    Ja varmasti pystyi peittämään miehisen häpeänsä kun sinä maksoit ylihintaa.
    Pahinta mitä olisit voinut tehdä, olisi ollut satasen heittäminen nenänsä eteen, ostamatta mitään.
    Asia on vähän sama kun 60 ukko kävelee käsikädessä 20 naisen kanssa.
    Kävelemällä irti toisistaan olisi tilanne ihan selvä, olen ostanut naisen, piste.
    Käsikädessä tulee tilanteesta irvokas, nainen näyttelee ja ukko kuvittelee.
    Ja katsojat nauravat.
    Joku aika sitten katselin YLE-Areenalta hauskan dokumentin.
    Oliskos sinulla joku nuori sukulaistyttö? Saisin kirjeenvaihtokaverin ja unelman, ei tars aina tota Anjaniinaa....
    H.

    Äänestä

Pakostakin sait nauramaan:)))

Tyttärenikin taitaa olla jo "vanha" makuusi:)

Äänestä

Mieli muuttunut vuosien saatossa.

40:n vuoden takaiset auto- telttamatkat vaihtuivat vähitellen campin alueiden asuntovaunuihin ja mökkeihin ( lasten leikkipaikat).

Siitä yksityismajoituksiin, joita tosin vieläkin käytämme, ja xx-hotelleihin.

Lasten jäätyä pois matkasta huomasin säästön huvenneen tasokkaampaan majoitukseen.

Kun keväiset ja syksyiset luumuilut Espanjan asunnollamme jätetään laskuista pois niin parin, kolmen kaupunkiloman, yhden lento auto kiertelyn sekä jouluviikon lisäksi vuosittainen liikkumisemme rajoittuu laiskojen ratkaisuihin, yksi risteily lisäviikkoineen tai/ja joku kiertomatka, joskus myös lisäviikon kera kuten helmikuun Kuuban kiertelyssä.

Tämän vuoden jälkimmäinen puolisko on, minusta johtuvasta mutta ei minusta riippuvasta syytä, poikkeus.
Onneksi vaimo pääsee jo hapatista eikä häneltä jää tänäkään vuotena Saksan joulumarkkinat väliin.

Äänestä

Kesäkaudella kesä-syyskuu asumme mökillä, mikä minulle tarkoittaa 400 km autolla ajamista noin joka toinen viikko. Yleensä teemme kerran kesässä pidemmän automatkan esim. Lappiin ja asumme matkan varren hotelleissa ilman ennakkovarausta. Kerran vuodessa olemme noin viikon Viron kylpylässä. Yhteen aikaan kävin lasteni kanssa kaupunkilomilla (Budapest, Lontoo, Milano, Praha), mutta viime aikoina en ole käynyt. Suunnitteilla on matka Sotshiin keväällä tai syksyllä. Yleensä viihdyn hyvin kotona (on kaksi kotia) ja kotimaassa riittää nähtävää ja koettavaa.

Äänestä

Viimeiset 15 vuotta matkustelimme pari-kolme kertaa vuodessa milloin minnekkin,kaik lomat ja vähän ylikin ja pitempiäkin aikoja kerralla.

Turistikohteet ovat etupäässä sitä samaa ja samaan paikkaan en haluaisi monta kertaa mennä,pitäis nähdä uutta aina.
Nyt en ole kolmeen vuoteen reissannut kuin mökin ja kodin väliä,mökkikin muuttui kaupunkimökiksi juuri rasittavan juna-bussi-taksi matkan takia.

Voisihan sitä kaupunkilomalle mennä,kylpylät ei oikein kiinnosta,nekin on koettu.
Euroopassa olis tarpeeksi paikkoja ja matkatkaan ei lentokoneessa istumisesta olisi pitkiä,mutta ne kaverit puuttuu.
Ystävillä omat juttunsa,loput rahattomia ja kokemattomia.
Yksin en halua,olis turvallisempaa kaksin tai porukassa.

Äänestä

No, ei se Capri niiii-iin hirveän ihmeellinen ja romantillinen ollut kuin nuorena laulujen perusteella kuvitteli, mutta ehkä käymisen arvoinen kuitenkin kuten koko Amalfin rannikko, Sorrento yms. :) Mutta tulipa käytyä. :) Tulin sieltä runsas kuukausi sitten. Yksi tosi kaunis seutu vain kauniissa maailmassa ja tosi isoja korkeuseroja. Sorrentossa esim. Marina Piccolaan (laivasatama) varmaan 300 porrasta eli melkoinen korkeusero.
Kauniisiin maisemiin haluavat useimmat turistit ja niinpä kauniista paikoista tulee turistikohteita, sitä on vaikea välttää. Caprilla laivoille järkyttävä tungos.

Äänestä

Mulla on tosi monta paikkaa vielä käymättä, ensi kesänä jos emme lähde porukalla Kolumbiaan lähden pikareissuille Englantiin ja Italiaan.
Tykkään lentää ja pitemmätkään reissut eivät ole vielä ainakaan rasittaneet kauheasti mutta en ole tehnyt myöskään tosi pitkiä matkoja aivan viime aikoina.

Lentokoneeseen olen aina varannut jonkun kirjan ja todennäköisesti ensi reissulle äänikirjan tai amazon kindlen tai lonkun vastaavan.

Paloma jonka siivet ei enää kanna on menetetty tapaus.

Äänestä
  • Lentäen, laivalla, junalla...Eurooppa ristiinrastiin ja muuallakin.

    Pahuksen " tuhkapilvi!!!" Matka Vatikaaniin katkesi...tarkotuksena edellisellä käynnilllä oli käydä katsomassa kun Sixtiniläiskappelin katon korjaus ja restaurointi oli valmiina.

    Finnarilta saimme matkarahat takaisin, mutta paikallinen hotelli peri yhden vrk. maksun.

    Nyt olosuhteet matkustamiseen "ympäriämpärin" muuttuneet :(

    Äänestä

Mä en viitti enää ees kehuskella tällä mun matkustelemattomuudella...matkaan lomilla pelkästään kotimaahan täältä ulkomailta. Nykyisin lentäen, vain pari kertaa vuodessa. Hiilidioksidipäästöjen vuoksi. ;)

Muut reissuni teen Googlella ja Googlen Street viewillä. Äsken käväisin Tokiossa...

Äänestä

Tänään matkustin pelkästään jalkaisin, useimmiten joko junalla tai bussilla sen lisäksi. Muutenkin matkat suuntautuvat jos ei lähiympäristöön niin kotimaahan, hyvin harvoin kauemmas.

Äänestä

Jalkapatikassa matkustelen kaupoille, ja nyt ehkä polkutapyörällä, nimittäin laitatin nastarenkaan etupyrään..kyllä lähtee :)

P.s. hyvin vähän olen matkaillut yleensäkään....

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


akkapaha kirjoitti:

Suurten ikäluokkien oletetaan olevan liikkuvaista sakkia. Mihin ja miten sinä matkustat? Kotimaahan vai muualle? Autolla vai lentäen? Vai oletko mieluiten kesämökillä?
Itse asun ympärivuotisesti mökillä, joten lisämökkeily ei kiinnosta. Mieluiten muualle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu