Matkan alku häämöttää, pari viikkoa. Matkakuume kova ja lentopelko hirveä. Miten te muut lentopelkoiset selviätte matkasta? Olen kuullut, että on olemassa mustia suojalaseja. Minä löydän avun pilleripurkista.
Joku kuukausi sitten oli mielenkiintoinen kirjoitus lentopelosta. Nyt siis kiinostaisi kuulla selviytymistarinoita.
Joku kuukausi sitten oli mielenkiintoinen kirjoitus lentopelosta. Nyt siis kiinostaisi kuulla selviytymistarinoita.
Vastaukset 5
Vanhimmat
En matkusta lentäen.
mikä lentämisessä pelottaa?
Pelonsyyn kun tietäisin. Nuorempana en lentokoneessa matkustamista pelännyt. Koneet tärisivät ja pomppivat enemmän kuin nyt.
Ehkä on tullut luettua liikaa erilaisista onnettomuuksista ja tullut liikaa eläydyttyä onnettomuuden uhrien tuntemuksiin (kuviteltuihin).
2002 kesällä sattui viikko ennen lentomatkaani matkustajakoneen ja rahtikoneen törmäys Sveitsin ilmatilassa, se kolahti minuun.
Sinänsä kai aika kummallista mutta lentopelkoni on helpottanut(ei tosin kaihkonnut) mitä enemmän olen lentänyt.
Kyllä tuo lentopelko on ihmisellä korvien välissä.Niinkuin moni muukin outo asia ,jota pelkää,monesti täysin turhaan.Itselläni oli lentopelko nuorena,kun en ollut edes koskaan lentänyt ja kun ekat lennot sitten tulivat ja menivät,huomasi kuinka turhaa on pelätä etukäteen jotain minkä vain on mielessään kuvitellut.Koneita tippuu sillointällöin,mutta aina ja jokapaikassa voi tulla onnettomuuksia,jo kotiovella saatat kompastua ja katkaista kätesi.Nyt tulin eilen parinviikon reissulta Usa:n ja menin sinne ensi kertaa ,yksin ja melko vähäisellä kielitaidolla.Lähtiessä mietin niin monia paikkoja etukäteen ja varasin koneeseen niistä luettavaa,ettei tullut pitkillä lennoilla edes pelko mieleen,sitä vain mietti mitä kaikkea jännää on edessä ja minne kaikkiin paikkoihin ehtii tutustua.Sen verran lentämiseen panostin,etten valinnut halvimpia vaihtoehtoja,ostin Finnairin reitit ja palvelu oli todella hyvä,kiitos kotimaiselle henkilökunnalle.Finnairhan on yksi maailman turvallisimpiä lentoyhtiöitä.JOTEN -ÄLÄ MIETI MITÄÄM NIIN TYPERÄÄ,ETTÄ KONE TIPPUU...jne,VAAN NAUTI MATKASTA JA MIETI MITÄ KAIKKEA SE VOI SINULLE TARJOTA.