Lääkäri määräsi minulle jo vuosi sitten hormonikorvaushoidon mutta en hakenut sitä ennen kuin nyt (Novofem). Söin ensin 16 punaista pilleriä ja sen jälkeen aloitin viime perjantaina 12 valkoisen pillerin ottamisen. Sen jälkeen olo on ollutkin aivan sietämättömän vit..mainen, itkettää ja ärsyttää KAIKKI!!!!
Tänään en kestänyt enää vaan jätin ottamatta valkoisen pillerin ja nyt illalla tuntuu jo paremmalta. Minulla on myös hormonikierukka ja tuli mieleeni voiko olla että keltarauhashormonia tulee elimistöön liikaa?
Tänään en kestänyt enää vaan jätin ottamatta valkoisen pillerin ja nyt illalla tuntuu jo paremmalta. Minulla on myös hormonikierukka ja tuli mieleeni voiko olla että keltarauhashormonia tulee elimistöön liikaa?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mulle tuli samanlainen olo Novofemin keltarauhasosuudesta ilman tuota kierukkaakin. Lisäksi turvotusta runsaasti.
ai jaa, hyvä tietää. lisäksi oli päänsärkyä päivittäin mitä minulla ei ole yleensä ollut.
pitänee varata aika lääkärille, tosin se on tätä nykyä erittäin vaikeata, kun lääkäreitä ei ole sen enempää tk:ssa kuin työterveydessäkään :(