maataloustuki ei ole vastikkeellista, täysi vale..
"Maataloustuki on täysin vastikkeellista, tuke vastaan on tuotettava ruokaa, sosiaali tuki on vastikkeetonta ja maataloudesta provoilevat käyttävät tätä hyväkseen koska tuki mielletään aina vastikkeettomaksi. "
"Maataloustuki on täysin vastikkeellista, tuke vastaan on tuotettava ruokaa, sosiaali tuki on vastikkeetonta ja maataloudesta provoilevat käyttävät tätä hyväkseen koska tuki mielletään aina vastikkeettomaksi. "
Vastaukset 25
Vanhimmat
.
-
-
-
-
Tuolle LuonnonHoitoPellolle jolla siis ei kasva kiloakaan mitään syötäväksi kelpaavaa niin sille maksetaan enemmän tukia kuin viljellylle. Eli tuet napsahtaa tilille mutta ruokana ei saada mitään vastiketta... Eli tukea vastaan ei tarvitse tuottaa ruokaa.
viherpiiperoille.
http://www.mtk.fi/liitot/uusimaa/uusmaalainen-lehti/fi_FI/uusmaalainen-lehti/_files/86239405136415165/default/Uusmaalainen_syksy_2009.pdf
"Suomessa on yleisesti arvioitu olevan liikaa peltoa ruoantuotannon kannalta jopa 500 000 hehtaaria. Luonnollisesti tämä ylituotanto painaa osaltaan markkinahintaa alaspäin. Nyt tarvitaan pellon käytölle monenlaisia vaihtoehtoja. Luonnonhoitopeltoalan mahdollisuutta tulee ehdottomasti kasvattaa! Tässä on järjestön johdolle kiireinen edunvalvontatehtävä."
Mutta että viljelijöiden mielestä pitäisi siis kasvattaa tuota alaa josta tuet napsahtaa tilille mutta juuri mitään ei tarvitse tehdä?
http://www.uutisvuoksi.fi/Uutiset/2009/09/13/Viljatiloilla+tarvitaan+nyt++radikaaleja+toimenpiteit%E4/200957661081/17
"Hän kannustaakin viljelijöitä kasvattamaan viljelysuunnitelmissaan luonnonhoitopeltojen ja viherlannoitusnurmien osuutta. Niistä maksetaan samat tukimäärät kuin viljasta, mutta kannattamattomuuden riskiä ei ole."
"Täysimääräistä tukea saadakseen tilan pelloista 35 prosenttia voi olla viherlannoitusnurmena ja 15 prosenttia luonnonhoitopeltona."
Eli puolet pelloista voi olla täysin tuottamattomina ja tuet napsahtaa silti...
väläyksen keksit että liikaa peltoa, ilman tuontia näkisimme nälkää..
on päättänyt, mitä siitä sitten..
Missä vastike?
Kun väite oli että
"Maataloustuki on täysin vastikkeellista, tuke vastaan on tuotettava ruokaa"
niin tässähän puolet pellosta voi olla tuottamatta mitään ja tuet napsahtaa tilille silti. Missä se vastike on?
Taisikin tuo
"Maataloustuki on täysin vastikkeellista, tuke vastaan on tuotettava ruokaa"
väite olla se vale...
jankkaaminen, tukea vastaan pelto pidetään tuotantokunnossa, ilmaista rahaa ei anneta senttiäkään ja mitä annetaan menee kuluttajan hyväksi..
"tukea vastaan pelto pidetään tuotantokunnossa"
Tuumaahan mitä tuo tarkoittaisi sovellettuna jos muita aloja tuettaisiin vastaavasti? Vaikkapa kuorma-autoilija niin lopettaa ajot mutta saa tukena saman korvauksen kuin ilman ajoja. Käyttää vain auton katsastuksessa kerran vuodessa eli pitää tuotantokunnossa. Mutta eihän muita niin tueta, jos ei tuotannosta / töistä tuottoa tule niin se on konkurssi tiedossa, turha edes haaveilla että saisi tukia.
Syödäänkö kuorma-autoja häh!
kyllä toimeen ilman kuormaautoja mutta ilman ruokaa emme..
Ilman niitä kuorma-autoja ja kuskeja tavara liikkuisi hiukan huonosti tiloilta kauppoihin? Huomasihan sen edellisen lakon aikoihin, ruoka alkoi uhkaavasti kaupoista loppua? Eikä ulkomaan kuljetuksetkaan pelanneet. Tosiasiallisesti ilman kuorma-autoja kuolemme nälkään paljon nopeammin kuin ilman maatiloja...
ja rikkaammat härällä, näillä vetopeleillä hoidetaan vielä puolet maailman kuljetuksista..
Kulkevat lumihangessa aika kehnosti...
-
-
--
-
Luonnonhoitopelto on reservissä olevaa peltoa, kesannointi kuuluu myös viljelykiertoon, kesannointi parantaa pellon kasvuominaisuuksia. kesannointia on harjoitettu jo vuosisatoja pellon pitämisessä möyhenä ja ravinteikkaana.
armeija, polttoaineiden varmuusvarastointi, tai väestönsuojat, eihän niistäkään mitään hyötyä ole juuri tällä hetkellä kuten ei pellojen pitämisessä kasvukonnossa yli tämänhetkisen tarpeen, mutta kaikki on varautumista tulevaisuun mahdollisiin tarpeisiin.
-