Miten voi olla mahdollista että noilla kuvilla on noin hirveet äänimäärät? Tuntuu että niille tulee useampi sata päivässä!
Ja aika moni on vain parin kuvaajan otoksia. Ja toi ykköskuvakin on tuollainen photoshopattu muka-hdr-kuva. Eikä tuo nro 10:kään oikein silmää hivele, silti on liki 18000 ääntä.
Millainen skripti pitää olla että saa tuota laskuria mulkattua?
Ja aika moni on vain parin kuvaajan otoksia. Ja toi ykköskuvakin on tuollainen photoshopattu muka-hdr-kuva. Eikä tuo nro 10:kään oikein silmää hivele, silti on liki 18000 ääntä.
Millainen skripti pitää olla että saa tuota laskuria mulkattua?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Julkaisee facebookissa, jossa satapäin "kavereita", ja pyytää jokaista päivittäin äänestämään. Niin helppoa :)
Tein jo aikaisemmin aloituksen, jossa totesin oikeudenmukaisemmaksi, että Rajala ARPOISI palkinnon kaikkien osallistujien kesken. Ymmärrettäväähän on, ettei moiseen kuvamäärään jaksa kukaan yrityksessä paneutua todellisesti valikoimaan "parasta", ja yleisöäänestyshän jakaa pointsit niille, joilla on paljon facebook ystäviä. Jokunen huippuotos jää nollille, kun kuvaaja ei edes itse käy itseään äänestämässä :)
Anyway, koko kisan tarkoitushan on kerätä kuvia Rajalan mainosmatskuun, joten tuskin he siellä välittävät, kuka voittaa. Ymmärrän silti hyvin myös sen, että me kotifotoilijat haluamme moisiin kisoihin jonkun kuvan lykätä. Suotakoon se meille, mutta unohdetaan kilpailu paremmuudesta. Oikeudenmukaisempaa tosiaan olisi arpoa pääpalkinto kaikkien kesken.
Eihän tuossa kilpailla kuvien paremmuudesta vaan äänestäjien lukumäärästä.
Näitä kilpailuja vastustavat kiivaimmin aina ne joilla ei ole ”munaa” itse lähettää kuviaan kisaan tai/ja menestymisen mahdollisuuksia.
Ketä haittaa vaikka huonoin kuva voittaisin tällaisen äänestysleikin?
Huono kuva vs. hyvä kuva - monessa mielessä kyseessä on makuasia. Ammattilaiset ja edistyneet harrastajat voivat tietysti arvottaa kuvia tiettyjen ominaisuuksien perusteella mutta vaihtelevat makunsa heilläkin on.
Olisiko tämä hyvä idea: kisassa jaettaisiin kaksi palkintoa, toinen yleisöäänestyksen voittajalle ja toinen ammattilaisraadin valitsemalle kuvalle? Äkkiseltään miellän tämän järjestelun pulmaksi kisaan saapuvien kuvien valtaisan määrän. Millainen asiantuntijasto ehtii valitsemaan niistä parhaat?
Kyllä niissäkin kuvissa jotka ei saaneet ääniä juuri mitään olisi ollut parempia kuin mitä nuo top 10.