Olemme avopuolisoni kanssa menossa jouluksi nykiin ja uv:si Chicagoon. Onko shoppailu mahdollisuudet samanlaiset? Kuulemma Chicagon vero on aika paljon pienempi. Ostan niin optiikkaa kuin vaatteita ja kenkiä.
Nyc vs. Chicago
3
495
Vastaukset
- 20
Kenelta kuulit? NYC sales tax on 8.875% ja Chicagon 9.75%.
t. chcagoan. - molempi parempi
Olen itse ollut takavuosina jouluna New Yorkissa ja uutena vuonna Chicagossa. Molemmissa on riittävästi ostettavaa, joskin New Yorkissa on enemmän tavarataloja. Joulun ja uuden vuoden välillä on hyviä alennusmyyntejä. En paljon pohtisi jotain prosentin luokkaa olevaa eroa veroissa, kun alennukset ovat luokkaa 50-80%. Lisäksi euro on edelleenkin kohtuullisen vahva ja Yhdysvalloissa monet asiat (esim. vaatteet) joka tapauksessa halvempia kuin Suomessa. Kysykää myös hotellista, onko heillä tarjota turistialennuskuponkeja. Monet hotellit tarjoavat Macy's tavarataloon 10-15% kertaluonteisen alennuskupongin turisteille; ainakin aikaisemmin oli näin.
- 2012
Macylla alennusprosentti oli 11 (v. 2009). Kun alennuskorttia infotiskiltä haetaan on passi oltava mukana.
Alennus lasketaan aletuotteistakin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662328Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381903Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣291646Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1761603Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.991479Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1851253Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1281226Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬251146En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9962- 77959