Lintujen katselu

TerapiaAnna

terapeuttista. Ja samalla linnutkin saavat ravintonsa kun ihminen heitä ihailee! Oletteko jo talipallot ripustaneet ja siemenet laittaneet lintulaudoille?

8

94

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Enpä vielä. Vanha ruokintapaikka jäi rakennusten alle, pitää etsiä uusi paikka.

    • Näin se menee. Harvinaisen halpaa hupia ihmiselle kun pistää pari-kolme euroa lintujen ruokaan. Vastapainona lintuset, tosiaan, maksavat ihmiselle.
      Ne sirkuttavat, räpyttelevät, nokkivat ja suorastaan esiintyvät ihmiselle! Halpaa mielenterveyspalvelua.

      Ne joilla on mahdollisuus, laittakaa jonkinsortin juttu jäniksille ja rusakoille. Niitä on kiva katella kun tulevat syömään.

      Itse asun kerrostalossa eikä ole noihin mahdollisuutta.

    • Ripaus auringonkukan siemeniä/pähkinöitä kostutetulle ikkunalaudalle (alaspäin vino ja liukas) onnistuu kerrostalossakin. Tintit nappaavat suupalan lennosta ja kissoilla riittää ihmettelemistä...
      Jo monta vuotta "ruokavierainamme".

    • Väitän nähneeni 90-luvun alussa valkopäätiaisen lintulaudalla.
      Aivan sama uskooko kukaan. Nykyään ei pahemmin tule katseltua kun istuskelee niin harvoin keittiössä:)
      Käpytikat ja naakat ovat pihapuuhun ripustetun talipallon kimpussa, paitsi sydäntalvella ei pahemmin naakoja siellä näy.

      • Kaikki on periaatteessa mahdollista.

        Tosin monet maallikoiden ilmoittamat valkopäätiaiset ovat olleet tarkastettaessa pyrstötiaisia, ja sitten niistä harvoista aidon näköisistäkin suuri osa on itse asiassa risteytymiä sinitiaisen kanssa. Sellaisen tunnistaminen on kyllä haaste pätevimmälle bongarillekin.


      • yohuuhkaja kirjoitti:

        Kaikki on periaatteessa mahdollista.

        Tosin monet maallikoiden ilmoittamat valkopäätiaiset ovat olleet tarkastettaessa pyrstötiaisia, ja sitten niistä harvoista aidon näköisistäkin suuri osa on itse asiassa risteytymiä sinitiaisen kanssa. Sellaisen tunnistaminen on kyllä haaste pätevimmälle bongarillekin.

        Pääsin kerran linturetkelle tälläsen bongarin matkaan. Oli upeeta kun hän vain luetteli tuolla kuuluu sen ja sen ääni ,tuossa lentää taas tuo lintu. Harmaahaikara oli sen retken harvinaisin. Retki antoi käsityksen oikeesta lintujen tunnistamisesta.


      • yohuuhkaja kirjoitti:

        Kaikki on periaatteessa mahdollista.

        Tosin monet maallikoiden ilmoittamat valkopäätiaiset ovat olleet tarkastettaessa pyrstötiaisia, ja sitten niistä harvoista aidon näköisistäkin suuri osa on itse asiassa risteytymiä sinitiaisen kanssa. Sellaisen tunnistaminen on kyllä haaste pätevimmälle bongarillekin.

        Turha sanoa että kuvasin sen mustavalkoisen etsimen läpi videolle ja vasta silloin havaitsin että lintu on minulle outo. Tarkastelin sitä pysäytyskuvista ja tyhmyyttäni kelasin kasetin alkuun ja yöllä kuvasin sisällä olevaa metsähiirtä keittiönpöydällä syömässä leivänmurusia.
        Kuvailin sen linnun yhdelle ystävälleni ja sen silmän päällä menevän mustan juovan muistin, sekä sen että lintu oli kuin sinitiainen, paitsi ettei siinä ollut yhtään keltaista eikä sinistä väriä. kaveri näytti valkopäätiaisen kuvaa ja kysyi oliko se tuollainen. Ja juuri siltä se minusta näytti. harmittaa että menin kuvaamaan sitä hemmetin metsähiirtä. Voi olla tietysti että se on ollut joku risteymä. Who Knows?
        Siihen metsähiireen liittyen tuli vaan mieleeni että keväällä kun sen piti päästä ulos, niin tuuletusventiiliin jouduin hiiren mentävän reiän tekemään, kun ei ovia viitsinyt pitää avoinna. Selvisi missä se metsähiiri oli yönsäkin talvella viettänyt, kun laitoin patakintaan kerran käteen niin se oli täynnä hiirenp..skaa :D


    • Onhan se kivaa.Auringonkukansiemenet tuovat punatulkkuja aterialle.Yleensä linnut tulevat ikkunanpieliä nokkimaan kun tulee kylmä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      332
      5264
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      120
      2752
    3. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      143
      1726
    4. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      121
      1405
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      56
      1212
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      161
      1198
    7. Mahtavaa, Trump pelasti lentäjän, Irania nöyryytettiin

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011917601.html Taas osoitus kuinka ylivertainen maa USA on Trumpin johdolla.
      Maailman menoa
      360
      1126
    8. Keskiviikkona 8.4.2026 se tapahtuu

      Nimittäin tulevana keskiviikkona 8.4.2026 Donald Trump ilmoittaa Naton pääsihteerille että Yhdysvallat eroaa Natosta. N
      NATO
      280
      1071
    9. Rakastin sua niin paljon ettei löydy sanoja sille tunteenpalolle mitä silloin koin

      Sellaista tunnetta ei koe kuin ehkä kerran elämässä. Tuntui, että sekoaa, että menee järjiltään. Tuntui että räjähtää si
      Ikävä
      41
      980
    10. IS Viikonloppu 4.-6.4.2026

      Nyt on Viitamäeltä pääkuvaton ristikko. Nimimerkki happonen kehui kovasti "On kyllä laadukas pahis, iso kiitos tästä ja
      Sanaristikot
      103
      938
    Aihe