Heissan
Miten saan seuraavanlaisen kaavion openofficeen:
Suuntaan Y tulee esimerkiksi tieto hevosvoimaa: esim. 15 hv 100 hv välillä (pelkkää numerotietoa)
Ja sitten X-suunnassa vuosimalli 1947-1983 välille.
Nyt sitten kaavioon tulee aina yhden koneen valmistusvuodet piirtymään pitkänä palkkina suuntaan X ja sen Y-"korkeus" riippuu ko. koneen hevosvoimista.
Miten tällainen kaavio rakennetaan openofficella, eli millä tavalla listaan tiedot että saan palkit oikeisiin kohtiin?
Calc -ohje
8
445
Vastaukset
a) Tee taulukko, jossa sarakeotsikkoina vm ja hv ja täytä tiedot
b) Lajittele vuosijärjestykseen, jos haluat pylväskaavionkin esitettävän niin.
c) Katso ohjeista, miten kaavio tehdään, jos olet ensimmäistä kertaa tekemässä.
d) Rasti Ohjatun kaavionluonnin tietoalue-välilehdellä Ensimmäinen sarake sisältää otsikoita. TÄMÄ ON EHKÄ SE OLENNAISIN ERIKOISTIETO.tuttumies kirjoitti:
Ehkä tavoite oli tehdä vaakapalkkiesitys? Ohjeessa se tulee pystypalkkeina.
... jos ei valitse vaakapalkkeja (-;
- nuhuvi2
Niin roblem on se, että en nyt saa sitä palkkia "irroittautumaan" x-y kaavion "pohjasta", eli palkit alkaa aina nollasta ja päättyy annettuun vuosimallin päättymiseen tai tulee muuta ilmoitusta "kaaviota ei voi luoda"... etc
Saattoipa olla, että käsitin väärin. Olisiko kuvassa asiat sinnepäin?
http://www.saunalahti.fi/rjaaskel/1/Menu/Julkisetkuvat/Koneetvm.PNG
Sivustahuuteluun: LibreOfficessa ei ole tietääkseni mitään sen kummempaa Kaavio/Chart-ominaisuutta, ettei sikseen kannata vaihtaa.
- Kannattaa1
A) Asenna parempi Libreoffice.
- nuhuvi2
Tuttumies: Justi tommosta!
Millä tavoin tuo saatiin aikaan? XY-(hajonta) ja sieltä "Vain viivat".
Kuten kuvasta näkyy, joutuu kunkin koneversion tehon kopsaamaan kaikille sen esiintymisvuosille sarakkeeseensa, mutta ei se nyt niin suuri lisävaiva ole.
Periaatteessa tuota viivan paksuutta (ja muita ominaisuuksia) voi säätää, mutta nyt ei tule mieleen, miten kaikille saisi yhdellä säädöllä saman mukautetun paksuuden. Mutta ehkäpä tuolla pärjää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain35212218Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-18411239Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2806573Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2555357Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2053860- 1763643
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin642723Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1772463Nyt on kova paikka "suvaitsevaisille" naisille", kun naisille tuli oma taksi
ja syy siihen on kehitysmaalaiset taksisuharit, joista on koitunut paljon "ongelmia" naismatkustajille. Nimittäin "suva522230Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151922