Mikä siinä on etteivät venäläiset turistit osaa käyttäytyä?! Hotelliaamiaisella ahmivat ruokaa kuin siat ja karusellijonossa ohittelevat kuin maailmanomistajat, pienten lasten ohi rynnivät aikuiset ihmiset!! Ja voi yleistää, vaikkei toki koskekaan aivan kaikkia, niin niin monta kertaa on koettu ja yhtä monta kertaa on kiukku noussut kurkkuun! Eikö heillä ole minkäännäköistä kasvatusta kotona tai maassaan sivilisaatiota??? Tiedän etteivät suomalaisetkaan turistit osaa käyttäytyä esim. Virossa, mutta siitä on sitten keskustelut erikseen.
Kunnioitusta toisia ihmisiä kohtaan!!
saga777
2100
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Venäläiset eivät välttämättä osaa väistää toisiaankaan ja suurissa kaupungeissa esim. autoliikenne on kuvaukseksi kaltaista kiilailua ja vauhtia. He myös pitävät meitä totisina ja vähän hitaina, joten olisikohan kyse kahden eri kulttuuriin yhteentörmäyksestä? Sinun ei kannata jäädä jalkoihin, vaan koetahan venäläistä draaman tajua.
Suomalaisten jono saattaa muodostua metrin päässä toisistaan epämääräisessä muodostelmassa olevista ihmisistä. Venäläisten mielestä jonossa ihmiset ovat armeijaslangilla ilmaisten tappituntumaetäisyydellä toisistaan jottei väliin pääse takuulla kukaan tunkemaan. Henkilökohtainen reviiri on paljon suomalaista pienempi.