Onko tässä ratkaisu meidän maanvaraisen laatan ongelmiin?

vihdoinkin???

Meillä 77 rak omakotitalo jossa tiiliseinät ja maanvarainen laatta. Rakennus on huonolla paikalla koska anturit johtaa kosteutta maaperästä tiettyihin kohtiin asuntoa. Seinät päästää kosteutta läpi, mutta lattialistat ei joten home kertyy niiden taakse. Lattiat on betonilaatta jonka alla on muovi joten siinä ei ole ongelmaa. Yksi ratkaisu olisi kai tasoittaa seinät, maalata maalilla joka päästää kosteutta läpi ja laatoittaa koko talo. Näin ei tarvitsisi lattialistoja ollenkaan. Tyyristä hommaa kun samalla pitäisi tietenkin asentaa lattialämmitys ja purkaa nykyinen lattia mikä on ihan hyvä. Mieleeni tulikin seuraava:
Laitetaan seiniin (tiiltä & tasoite, päällä lasikuitutapetti) rimoitus (vai miksi sitä nyt kutsutaankaan). Rimoituksen päälle panelointi (onko jotain suorapaneelia mikä tekee seinästä suoran vai onk ose aina "mökkimäistä" paneelia?). Alimman riman ja lattianpinnan väliin vähintään 5cm, ehkä kymmenenkin jotta kosteus ei pääse tarttumaan alimpaan rimaan. Rima panelointi tuo seinää sisäänpäin jotakuinkin kom,isen senttiä, joten paneloinnin jälkeen tuleva lattialista on jo kaukana seinästä lattian päällä (jonka alla on muovi) eli sen ei käytännössä pitäisi mitänkään päästä hämehtumaan. Seinien alaosat pääsevät tuulettumaan rauhassa paneloinnin alla (jos rimoituksen tekee kakkosnelosesta niin ilmalle jää hyvä tila liikkua sitten paneloiti ylhäältä ja alhaalta ei tietenkään osu lattiaan / kattoon joten pieniä ilmarakoja voi jättää varsinkin katon puolelle. Kertokaahan mielipiteitä!
Niin ja kosteusmittaukset seinästä näyttävät ok lukemia eli rajoilla mennään mutta kuitenkin heidän (ammattilaiset) mielestään kosteus on normaalirajoissa. Eli ei ole kyse mistään massiviisista homeviljelmistä, ainoastaan anturaseinät ja niissä olevat lattialistat.

9

648

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ampuja eemele

      Ei oo mikään ratkaisu, ja noin luettuna vaikuttaa melkoiselta tekeleeltä, samalla rahalla tekee uuden tönön, sen vanhan voi vaikka räjäyttää siitä täytemaaksi naapurin tontille...

    • 1 + 1 = 2 x pöllö

      Kaksi yhtä pöljää kirjoittajaa ja mielipidettä.

      • AmpujaEemeli

        niin, noop voihan sinne laittaa vaikka soraa reilusti metrin kerroksen, kuom, tuki ikkunat teräslevytin sisäpuolelta, ennen täyttöä, soran jälkeen styroksia 30cm, salaojitus, uus sorakerros, ja pintavalu, tiiliseinän yläosan kanssa tasan, ullakolle mahtuu matalat huoneet, tai sitten katon voi purkaa, ja tehdä ylös uuden talon, jolloin alaosa toimii hyvänä kivijalkana, trossipohja kannattaa silti vielä tehdä yläkertaan, ja kissanluukut alas.. v aikka siellä se sora onkin, pääsee se joki tai mikälie siellä talosi alla, virtaamaan vapaammin...


    • keijo t

      Eli lyhykäisyydessään siis paneloit seinät? Mikäs siinä.

    • näkemättä tapausta

      1. Oletko varma, että kosteus nousee sokkelia (lue: ei siis anturaa) pitkin?

      Jos näin on, tulisi talo salaojittaa ja vaihtaa taloa ympäröivä maa karkeaan kiviainekseen, jolloin ongelma häivää. Puutut siis itse ongelmaan, etkä vain yritä tulla toimeen sen kanssa.

      2. Jos talo on tiiltä, onko se puurunkoinen vai onko tiiltä ulko ja sisäpinnassa?

      Tiilitaloissa pitäisi olla aina ulkoverhouksen jälkeen tuuletusrako ja tiilen alareunassa reijät, jotka tuulettavat ja joita pitkin mahdollinen kosteus poistuu. jos sisäseinät ja eristeet ovat suoraan kiinni ulkoseinässä, voi tulla kosteusongelmia.

      Lisäksi sisäseinien tulisi olla korkeammalla kuin ulkoverhous, jolloin ulkoverhouksen taakse mahdollisesti jäävä vesi ei pääse sisäseinärakenteisiin.

      3. Lakkaa kolaamasta lunta talosi seiniä vasten talvisin. Kaikkein halvin ratkaisu.

      4. Äläkä herraisä koolaa, millään kakkosnelosella sisäseiniäsi. Älä!

    • alkaa ituttaa jo!

      1. anturaa pitkin tulee. talon ulkoseinät menee johonkin ehkä metrin syvyyteen. siellä on kaksi vuotta vanhat salaojat eli toimivat. osa talon sisäseinistä on anturaseiniä, mitkä menevät sitten paljon syvemälle. ja sieltä nousee kosteutta. ongelma ei ole ulkoseinissä, vaan nimenomaan sisäseinissä koska ne menevät syvemmäle. koko maa-ainesta en viitsi talon alta vaihtaa ongelman poistumiseksi. salaojien yhteydessä maa vaihdettiin soraan talon ulkopuolelta. se ei kuitenkaan poista talon alla olevaa ongelmaa.
      2. täystiilitalo
      3. talvisin talon seinustat kolataan lumivapaiksi 2m alueelta.
      4. riittääkö ohuempi kuin kakkosnelonen?

      olen tullut siihen lopputulokseen että 30vuotta ilman salaojia ollut maanvarainen talo on MAHDOTON korjata. jos teillä on parempia ideoita miten tämän kanssa voi elää niin otan vinkkejä vastaan mielelläni. Yhdeltäkään ammattilaiselta en ole vielä saanut kunnollista ohjetta, vaikka niitä on kysytty tunnetuiltakin kosteusalan firmoilta. mittaillaan vaan ja tullaan sitten mittailemaan uudelleen joskus. siinä on heidän mielestään ratkaisu. mielestäni ei se mittailemalla siitä mihinkään muutu! ihan sama mitä heidän mittarinsa näyttävät jos hometta kertyy niin jotain sillä täytyy tehdä.

    • näkemättä tapausta

      Eikös ne panelitkin homehdu sitten kun ne ovat jatkuvasti kosteana? Jos alareunaan vielä ampuu listan kiinni ei ilma välissä pääse kiertämään kunnolla. Voisit jättää ylä ja alareunoihin ilmaraot ja käsitellä pinnat jollain kosteutta päästävällä aineella. Silloin taakse riittäisi mielestäni halkaistu lauta.

      Voisiko seiniin harkita jotain polyuretaanilevyjä, jotka katkaisisivat kosteuden ja olisivat samalla lisälömmöneriste näinä kylminä aikoina? Jos kosteus siirtyy laattaa pitkin sisäänpäin olisi täsäkin tapauksessa listojen homehtuminen ongelma. Listat voisi jättää pari milliä lattiasta ylös.

      Ps. vastaukseni kirjoitus hieman kesti kun pääsi unohtumaan tuo kirjoitukseni

    • Ärkkitehti

      Tuulettuvalla rakenteella (esim. AirFloor) saa tuon rimoituksen tehtyä siistimmin ja ammattimaisemmmin. Siihen tulee alipaine, joten ilma liikkuu rakenteen takana poistaen kosteutta. Johtaakohan betonin alla oleva muovi muuten kosteuden seinille..?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4956
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3516
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2963
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2935
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      8
      2777
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2280
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      39
      1778
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1710
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1691
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1584
    Aihe