collien pennut

koiruus

Kuinka hyvin pk. collien pennut menevät kaupaksi? Onko kellään kokemusta collien pentujen myymisestä? Itselläni on suunnitelmissa collien pentue, mutta vähän askarruttaa että kuinka hyvin ne menevät kaupaksi.

Meneekö paremmin rekisterissä olevat pennut kun ei olevat rekisterissä, entä ostavatko ihmiset pennun semmoisista vanhemmista jotka ovat hyvin pärjänneet näyttelyissä tai ylipäätänsä käyvät näyttelyissä.

5

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Colliefani

      Itselläni aivan hillitön colliekuume,ja hakusessa collie joka saa olla koira,elikkäs en harrasta mitään erikoisempia juttuja mitä nyt nykyään onkaan tarjolla vaan haluisin collien toisen koirani sekä itseni kaveriksi ja jolle saan tarjota rakastavan kodin,toki sohvaperunoita emme nykyisen koirani kanssa ole ja vaikka asumme kerrostalossa,kunnon lenkki tehdään joka päivä sekä kesimme kaikenlaista aktiviteettia oma-aloitteisesti mielikuvitusta käyttäen,sillä tämä nykyinen koirani on hyvin energinen tapaus ja aivan selvästi onnellinen koiruus kaikenlisäksi..

    • showlinks

      ikäväkyllä. hinta näyttää ratkaisevan. viime pentue oli vaikea myydä,koska rekisteröimättömiä pentuja myytiin 1/2 hintaan :(
      ihminen joka haluaa ekan collien ei tiedä mihin ryhtyy.kyseessä on ns ajatteleva rotu. collien elämään pääsee vaan elämällä sen kanssa.
      voi sen kasvattaa myös tarhassa,mutta sitä vaikeamman koiran siitä saaa :(
      en ole kyllä kuullut jot kukaan olisi onnistunut kasvattamaan collieta pikkuhäkiss'?

    • 10+15

      Collie ei sovellu häkkiin vaan kuuluu ihmisen kanssa sisälle . Itselläni on usempi Collie ja kun saavat riittävästi liikuntaa päivittäin vain makoilevat sisällä .
      Koirani saavat olla koiria vaikka rekisteröityjä ovatkin . Arvostan koirassa terveyttä ja tervettä sukua ja en suosittele kenenkään ostavan Collieta jota ei ole kuvattu eikä peilattu koska niiltä osin alkaa colliessa vaivaa olemaan ja omalla silmällä koiraa ei voi terveeksi todeta .

    • collieihminen

      Miksi ylipäätään tehtailisit rekkaamattoman pentueen?

      On ikävää jos pentuja vain tehtaillaan myynti mielessä. Koiran pitäisi olla tärkein, ei rahan.

      • Colliefani

        Miksi ylipäätään joku ostaa koiran jonka sitten sulkee tarhaan pihanperälle,en ikinä voisi kuvitella itselläni koiraa joka ei saa olla täysipäiväisesti perheeni jäsen.
        Ja kyllä valitettavasti liian moni tehtailee nimenomaan koiria sen rahan edestä mutta onneksi on myös niitä luotettaviakin kasvattajia kuten myös meitä luotettavia pennun ostajia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45139
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25951
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      322
      15641
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      162
      10778
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9211
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      84
      8456
    8. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      7213
    9. 239
      6811
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    Aihe