Moi!
Opiskelen vaatetusalaa Metropolia ammattikorkeakoulussa ja suunnittelen koulutyötä varten aktiivi sport mallistoa ja käyttöalueeni on pilkkikalastus. Eli minun täytyy suunnitella pilkkikalastukseen tarkoitettuja vaatteita. Malliston vaatteet tulisi soveltua nimenomaan aktiivi harrastajille, jotka saattavat kulkea pitkiä matkoja pilkkipaikalle ja liikkuvat pilkkiessä paljon. Lämpötasapaino tulee nimenomaan ottaa huomioon. (liikutaan paljon/ ollaan hetki paikallaan/ liikutaan taas, eli ei vain yhden avannon äärellä olemista)
Olisin kiitollinen, jos viitsisitte laittaa kommentteja vaatteista mitä käytätte. Kaikki info on minulle hyödyllistä. Oheisiin kysymyksiin vastaaminen auttaisi minua myös suuresti.
1. oletettaen että on kova pakkanen ja lähtee pilkille mitä tulee laittaa päälle? (välikerrastoista lähtien. voi laittaa tarkkoja tietoja esm. tietty merkki, materiaali jne)
2. Minkälaiset ovat parhaimmat taukovaatteet? Missä tilanteessa niitä käytetään?
3. Mitä yksityiskohtia vaatteissa tulisi olla, jotta ne soveltuvat parhaiten pilkkimiseen (taskut, vetoketjut, huput, ventilaatiot jne, jne,). Mitä puutteita nykyisissä vaatteissa saattaa olla?
4. Minkälaisia liikkeitä vaatteiden tulee kestää (kyykistelyä, muita tiettyä asentoja, jotka saattaa vaikuttaa vaatteen mukavuuteen?
5. Minkälaisia kenkiä ja asusteita tulisi käyttää (pipot, käsineet, sukat ym.)
5. Mitä lisätarvikkeita pilkkijä tarvitsee mukanaan ja missä niitä kannetaan mukana. Mitä pilkkijän turvallisuuden kannalta täytyy ottaa huomioon?
Kiitoksia jo etukäteen vastanneille! Tämä on minulle suuri apu!
.
Täydelliset pilkkivaatteet!!!
11
980
Vastaukset
- Ahventa särkiä
Itse suosin ihan tavallista talvihaalaria. Hyvänä kokisin. -riittävästi taskuja kännykälle syötti purkille viehe rasialle toki voi pitää repussa. -Kestävät ja tuulen pitävät vetoketjut-lahkeissa vetoketjut-kelluttava jos sattuu putoamaan jäihin-huppu jonka voi irroittaa-vetoketjuille suoja kangas kaistaleet estämään lumenpääsy ketjuun maatessa jäällä- veden pitävä tasku puhelimelle-riittävästi heiastimia. Tosa nyt jotai mitä tuli ekana mieleen. Sori tekstin sekavuus!.
- Pilkkileena
Minulla on ollut muuten hyvä pilkkihaalari mutta näin naisihmiselle tarpeilla käyminen pakkasella on todellinen ongelma. Olet nero jos keksit siihen ratkaisun
- Hajustaenkyllätiedä
Sen kun annat tulla pisut ja kakat vaan halaareihis, lämmittääkin samalla. :)
- verkko-pena
ei se paskan vääntäminen miehille ole sen helpompaa...
HAHAHAHA!!!
- Ckippy
Vaikka on kuinka asiallinenkysymys, niin on joku lapsellinen kommentteineen heti pätemässä, eikö sivunpitäjä voisi karsia näitä pois ,niin asiallinen kysymys saisi ehkä
vastauksia - Napit
Josta takissa tai haalarissa on edessä olevan vetoketjun suojana nappilista, sen tulee avautua vasemmalle.
- TämäOnAsiaa
Erittäin tärkeä yksityiskohta pilkkihaalarissa!
Se joka ei tiedä miksi, ei ole ollut riittävästi pilkillä.
- KöyhätVanhemmat
Turhaan opiskelet...et tule saamaan suomesta mitään hyviä töitä...sinuna opiskelisin jo ulkomailla.Tai sitten sulla on rutiköyhät vanhemmat?
- teehyvä
Ensimmäinen haalari oli Reiman tekemä.Se oli tuulepitävä tiivispintainen eikä kastunutkaan pienistä sateista uutena. Nyt on ollut käytössä pitkään Finlaysonin Profesional VIKING haalari. Ollut ainakin 20 vuotta. Olen käyttänyt sitä pilkillä ja metsällä passissa ollessa. Olen ollut melko tyytyväinen sen ominaisuuksiin. On jämäkät vetoketjut lahkeissa jariittävästi taskuja. Olen katsellut uusia mutta en ole löytänyt sopivaa. Nykyiset kalvo vermeet hiostaa valtavasti. Alus asuna olen käyttänyt graftin asua. Väliasuna pääasiassa villa asuja. Fleeset keräävät hien jakun istuu pilkillä pulituntia tuulessa japakkasessa niin vilu yllättää. Olisiko hyvä haalari jossa olisi goretexsiä kalvoa selässä ja lahkeissa. Ja olisi vielä hengittävä ja malliltaan hyvä. Vetoketjut lahkeissa ja edessä ja ainakin osissa taskuista. Taskuja ainakin viisi. Tuulen ja veden pitävä huppu vetuketjulla irrotettava.
- sitäodotellessa
Alla haltin tekninen alusasu ja päällä kelluntahaalari. Jalkaan safari eva saappaat. Nahkainen kypäränaluslakki päähän. Ei ole länsirannikon merialueella viluttanut kovillakaan pakkasilla. Kelluntahaalari tosin parinkympin pakkasessa on kyl todella kankea.
Korkea kaulus jossa sisällä fleese, vedenpitävä huppu ja muutama isompi tasku on hyvä lähtökohta. Kauluksen tulis olla sellainen ettei viima pääse sisään.Itse käytän lisäks haglöf kauluria jonka saa kiristettyä sopivaksi.
Jos keksit ursuitin kuivalle välipuvuvulle (Ursuit MPS Multi Purpose Suit 5113) edullisen korvaajan niin ostan heti. - Pilkkimätön_nilkki
Eräkuteisen kodissa pitää ainakin olla kuraeteinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi355255Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2875104Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä634505Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692435Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt471877Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu281824Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont241782Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi801728Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161672- 1051496