Kun korot lähtevät nousuun amerikkalaisten
nostaessa korkojaan,niin millä viiveellä täällä
Suomessa korkojen nousu näkyy asuntolainoissa?
Miten kauan kestää,että korkeammat korot näkyvät
asuntojen hinnoissa ?Eli asuntojen hinnat läh-
tevät laskuun?
nostaessa korkojaan,niin millä viiveellä täällä
Suomessa korkojen nousu näkyy asuntolainoissa?
Miten kauan kestää,että korkeammat korot näkyvät
asuntojen hinnoissa ?Eli asuntojen hinnat läh-
tevät laskuun?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Korot nousivat vuonna vuoden 1999 alusta vuoden 2000 alkuun 2%:sta 5%:iin. Samaan aikaan asuntojen hinnat nousivat 5-10% korkojen nopeasta noususta huolimatta, koska usko talouteen oli vahva ja myös pörssi vahvistui.
Korot laskivat 2000-2001 takaisi 2-2,5%:iin. Samaan aikaan asuntojen hinnat laskivat n. 3%. Siis silti vaikka korot laskivat.
Käytin OP:n lainalaskuria (annuiteetti) ja syötin esimerkkilainan 100.000 euroa ja maksuajan 20 vuotta. Kuukausilyhennys korkoineen, mutta verotuksen korkovähennys huomioiden oli n. 500€/kk. Jos korkoprosenttia nosti kahdella, nousi kuukausierä verovähennyksen jälkeen 560€/kk. Eli ei paljon paskaakaan.
Jos korot nousevat pari prosenttiyksikköä, merkitsee se sitä, että talous kasvaa, työllisyys ja ansiokehitys ovat hyvät. Silloin on mahdollista, että käy samoin kuin vuonna 1999, asuntojen hinnat nousevat vaikka korot ovat korkeammat, koska talouden nousun vaikutus on maksukykyyn suurempi kuin yllä kuvatun suuruinen koronnousun vaikutus. En väitä, että tämä on totuus, mutta yksi mahdollinen vaihtoehto, joka on jo nähty lähivuosina käytännössäkin.