Kasvattajaa etsimässä.

Emily_1

Hei,

Olisin mielelläni kysynyt teiltä suosituksia rottweiler kasvattajista.
Hakusessa olisi mukava kasvattaja. Ja vielä jos pentue saattaisi olla tiedossa ensi vuoden alkuun/kevääksi, se olisi plussaa.

pääsemme vuoden alusta viimein muuttamaan taloon, jossa olisi tilaa ja pihaa vielä yhdelle karvaiselle perheenjäsenelle, josta olemme unelmoineet jo pitkään. Emme etsi näyttelytason koiraa, vaan perheenjäsentä.

Kiitos etukäteen jo suosituksista :)

1

211

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuollaista suositusta ei varmasti kukaan voi tai osaa antaa sinulle.

      Henkilökemioistahan se on kiinni millaisen ihmisen kanssa tulee juttuun ja millaisen ihmisen kanssa ei tule juttuun. On tietenkin tärkeää, että kasvattajan kanssa on helppoa olla tekemisissä, mutta sitäkin tärkeämpää on mielestäni se millaisia koiria kasvattaja tarjoaa. Voi olla tosi mukava kasvattaja, jonka kanssa juttu kulkee, mutta jonka kasvatuskriteerit ovat kyseenalaiset. Toisaalta tiukkisempi kasvattaja voi olla ihmisenä epämiellyttävämpi, mutta kasvatit saattavat olla terveitä ja hyvähermoisia. Tietysti parhainta on löytää kasvattaja, jonka kanssa tulee hyvin toimeen JA jonka kasvatustyö on asiallista.

      Soittele eri kasvattajille, kyläile rotikka-ihmisen luona, kysele, ota selvää asioista, kyseenalaista ja ole aktiivinen. Juttele harrastajien kanssa, mene seuraamaan treenejä, ole avoimin mielin liikkeellä.

      Ja muistathan toki, että rotikka on myös palveluskoira. Se viityy kotonaKIN perheenjäsenenä, mutta vaatii tekemistä, muuten tulee isoja ongelmia. Näyttelyissähän ei ole pakko käydä, mutta roton kanssa pitää harrastaa jotakin ja tarjota sille ominaista tekemistä. Peruskoulutus on äärimmäisen tärkeää. Pohdi jo nyt mikä laji saattaisi kiinostaa, vaihtoehtoja on monia. Perustottelevaisuuden on oltava kunnossa ja SRYn alaosastot järjestävätkin tottistreenä ympäri Suomen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      73
      1929
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1209
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1008
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      20
      969
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      89
      685
    6. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      106
      675
    7. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      652
    8. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      648
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      56
      624
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      58
      580
    Aihe