Ostin järkkärin,

Tarvii apuvaa

mutta nyt pikku ongelma...Muistikortti ei mee paikoilleen vaan ponnahtaa heti pois.
Mistä moinen johtuu??

7

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Työnnä

      syvemmälle.

    • Kuten tuo toinenkin vastaaja lausui, työnnä pohjaan asti ja pysyy. Pois saat sen painamalla taas uudelleen pohjaan jolloin se ponnahtaa hieman ulos ja sen jälkeen vain nyppäät sen hoteisiisi.

    • Tarvii apuaa

      Olen työntäny kortin pohjaan saakka ja valo vilahtaa,mut silti ponnahtaa pois...

    • Kokeile muualle

      Oks sulla ees oikeenkokonen kortti? Kokeile toisella kortilla pitäshän sen jumittua
      jos koittaa panna väärinpäin ei se mee sinne.
      periaattees mekaaninen vika kortinlukijassa ei oo mahoton eli jos omistat erillisen
      kortinlukijan kokeile korttia siihen samankokoseen reikään jos se menee sinne eikä kameraan cardissa
      tuskin on vikaa.

      • Läppäreissäkin on aika yleisesti lukija SD sarjan korteille, sillä on hyvä kokeilla. Se tosin saattaa olla aika piukassa se viimeinen milli. Käytössäni oli joku aika sitten läppäri jonka lukijan kuvittelin olevan rikki juuri tuosta syystä. Kerran kuitenkin ajattelin, jos se on viallinen niin tuskin se siitä sen enempää suuttuu vaikka painan mielestäni normaalia lujempaa, tuo oli oikea ratkaisu sillä siitähän se lähti toimimaan. Kortti piti työntää mielestäni normaalia syvemmälle ja se oli aika piukka paikka mutta toimi.


    • oikeinpäin

      Työnnätkö sen oikeinpäin?

    • ei mee?

      Veikkaan, että aloittajan ongelma johtuu pelkästään voiman puutteesta. Korttia (varsinkin uutta) pitää painaa reippaasti pohjaan asti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      250
      4526
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      125
      2965
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2732
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      17
      1437
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      52
      1295
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1067
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1055
    Aihe