Herroille ne avustusrahat menee ja sotiin

Suomalaisten on turha avustaa ketään. Rahat menee herrojen per seeseen niin
veteraaneilta kuin afrikkalaisilta. Jos sinne joku euro päätyy perille, arfikkalaiset
ostaa niillä rynnäreitä ja ohjuksia.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

kiehtoo!

Olenkin pohdiskellu, ku kerjuulla saadaan hyväntekeväisyyteen aina mijoonia, eikä niitä rahoja koskaan näy köyhänkansan hyödyksi, eikä kukaan näkyvästi niistä hyödy, siis ne miljoonat on täytyny mennä kerääjien omaan taskuun, siispä olen vakavasti harkinnu alkaa kerjäämään toimeentuloni laillisesti kuten kaikki yhdistyksetkin tekee, miksi ihmeessä emme alkaisi itse kerjäämään toimeen tulomme ovelta ovelle,
kyltissä voisi lukea " AUTA SAIRASTA KÖYHÄÄ ELÄKELÄISTÄ; LÄÄKKEISIIN RAHAA "
Mitäs sanotte, kun on käyny ilmi, että suomessa on kerjääminen laillista ja sallitua, alkakaamme kerjäämään toimeen tulomme! Voisi olla mukavaa puuhaa, ja jännitystä piisaa kun illalla laskee tulonsa, mitä päivän työ on tuottanu !

Äänestä

Suomalainen tekee ennen itsemurhan, kun alentuu muki kourassa polvillaan kadulla kerjäämään itsensä hyväksi.
Tuskinpa niin pahaa tilannetta tuleekaan eteen, jotta homma luontuisi.

Olipa vanhus , työikäinen tai nuori, ei kerjäys oikein istu ylpeän, mutta rehellisen suomalaisen sielunmaisemaan.
Suomalainen rahan pyytäjähän ei anele, vaan sanoo reilusti että "vippaa pari ekua dösärahaa, kun mun tarttis päästä katkolle".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uolevi Nykänen kirjoitti:

Suomalaisten on turha avustaa ketään. Rahat menee herrojen per seeseen niin
veteraaneilta kuin afrikkalaisilta. Jos sinne joku euro päätyy perille, arfikkalaiset
ostaa niillä rynnäreitä ja ohjuksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu