Kansainvälinen vapaaehtois-/avustutyö---

Shanta

En nyt tiedä, onko tämä lainkaan oikea paikka tai oikea foorumi tällaiselle asialle, mutta en tiedä enää mistä aloittaisin kyselemisen ja järjestelmällisen selvityksen.

Eli, valmistun terveydenhuolto alalle nyt jouluna ja olen löytänyt ns. kutsumukseni. Toiveenani olisi jonain päivänä työskennellä avustusjärjestölle tai muulle vastaavalle ja toimia kansainvälisissä tehtävissä, joko terveydenhuoltoon liittyvissä tehtävissä tai joissain muissa. Tiedän, että kokemusta tarvitaan, ennen kuin voi hakea esimerkiksi Punaisen Ristin kriisijoukkoihin. Olen kuitenkin valmis tekemään töitä asian eteen ja sitä ennen tekemään myös vapaaehtoistöitä.

Nyt kuitenkin on sellainen tilanne, että en tiedä mistä aloittaisin ja miten pääsisin mukaan toimintaan. Oma paikkakuntani on pieni ja esimerkiksi Punaisen Ristin toiminta on aika suppeaa, mikä ei sinänsä ole huono asia mutta täällä osastokin on kovin pieni ja hiukan "sisäänpäin lämpeävä", Olen nimittäin heidän toimintaansa yrittänyt mukaan mutta se ei oikein ole ottanut tulta alleen, tietysti itse olisin voinut olla vieläkin aktiivisempi asian suhteen.

Mikä siis olisi hyvä reitti, järjestö tai muu vastaava aloittaa vastaavanlainen toiminta? Mielelläni kuulisin myös ajatuksia ja ehdotuksia erilaisista työnhausta ja opiskelustakin.. ? Ja toivon nyt, kuten moni muukin, asiallisia vastauksia.

Kiitos :)

5

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DI

      No minä lähden yhteen kylään Senegaliin kuukaudeksi tammikuussa jeesaamaan mitä osaan. Siellä on ollut suomalainen porukka jo vuosikausia joka talvi. Lähde matkakaveriksi, olisi mullekin helpompi, kun olen eka kertaa menossa. Varmaan kelpuuttavat porukkaan, voisi luulla. Joudut maksamaan matkan ja oleskelun, yht. ehkä 1000 e.

      Asuminen perheissä savimajoissa, primitiivstä, kuka tietää hauskaakin.

      Soitan niille ensi viikolla. Mieti ja päätä pian.

      • Mitenkäs tammikuu meni? Jos vielä pyörit täällä, niin kerrotko minkälainen kokemus oli, mitä teit yms. Itseäkin kiinnostaisi vapaaehtoistyö, mutta tuntuu jotenkin hankalalta "sokkona" lähteä mihinkään. Jonkun kanssa lähteminen olisi myös ihan hauskaa, mutta ainakaan itsellä ei lähipiirissä vaikuta olevan mielenkiintoa juurikaan tai sitten vaan elämäntilanteeseen ei sovi.


      • DI
        karter kirjoitti:

        Mitenkäs tammikuu meni? Jos vielä pyörit täällä, niin kerrotko minkälainen kokemus oli, mitä teit yms. Itseäkin kiinnostaisi vapaaehtoistyö, mutta tuntuu jotenkin hankalalta "sokkona" lähteä mihinkään. Jonkun kanssa lähteminen olisi myös ihan hauskaa, mutta ainakaan itsellä ei lähipiirissä vaikuta olevan mielenkiintoa juurikaan tai sitten vaan elämäntilanteeseen ei sovi.

        Olin siis helmikuun ja pidin koulua 4 viikkoa. Oikein mukavaa, siistiä sisällä ja ulkona, oma huone, sähkövalo, nettikin, oikea wc, pesuhuone. Miellyttäviä ihmisiä, sopeutuu nopeasti porukkaan ankea suomalainenkin. Naiset ja miehet upeita ja pitkiä.

        Lisää apua siellä aina tarvitaan. Kerro itsestäsi.

        Kerron lisää kun ilmoitat sp-osoitteesi.


      • jejjj
        DI kirjoitti:

        Olin siis helmikuun ja pidin koulua 4 viikkoa. Oikein mukavaa, siistiä sisällä ja ulkona, oma huone, sähkövalo, nettikin, oikea wc, pesuhuone. Miellyttäviä ihmisiä, sopeutuu nopeasti porukkaan ankea suomalainenkin. Naiset ja miehet upeita ja pitkiä.

        Lisää apua siellä aina tarvitaan. Kerro itsestäsi.

        Kerron lisää kun ilmoitat sp-osoitteesi.

        Hei DI kertoisitko minullekin lisää tästä Senegalin hommasta, olisin kiinnostunut.. Onko tämä jonkin järjestön juttu, vai jotakin muuta? Onko olemassa mitään nettiosoitetta tms. Vaikuttaa jotenkin hiukan epäselvältä. : )


    • DI

      Tämä on pitkään toiminut avustusjärjestö. Auttaa yhtä Etelä-Senegalin Casamance-maakunnan kylää, jo kohta 10 v. Katso www.casamancesuomi.org

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      124
      5611
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      95
      4841
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4794
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      373
      2279
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      128
      2214
    6. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      1
      1986
    7. Paljonko sinulla ja kaivatullasi on ikäeroa??

      Ikä on vain numeroita 😁
      Rakkaus ja rakastaminen
      108
      1847
    8. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1597
    9. 377
      1347
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      60
      1183
    Aihe