AMK-työharjoittelusta palkkaa saaneet!

lol_mustikka

Opiskelen tradenomiksi ammattikorkeassa ja opintoihini kuuluu pakollisena työharjoittelu. Jonkinlaista palkkaa olisi kiva harjoittelusta saada, koska itse en ainakaan pysty elämään pelkällä opintotuella viittä kuukautta. Tässä mietin, että millaista palkkaa kehtaisin pyytää? Kuinka paljon te muut olette saaneet harjoittelusta palkkaa, jos siis olette saaneet ollenkaan? Kiitos vastauksista!

2

733

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maksumies

      Riippuu siitä mitä osaat. Ota huomioon, että työnanatajalla menee omaa aikaa kun neuvoo sinua töihin. Työharjoittelija ei useinkaan "osaa juuri mitään", vaikka luulee osaavansa. Olen työnantaja ja minulla on ollut monentasoista harjoittelijaa. Osa on osaavia muutaman viikon opettamisen jälkeen, tai ainakin oppivat vähällä opettamisella ja heitä olen myöhemmin palkannut kesätöihin. Osa ei osaa yhtään mitään ja itseni on heidän takia pitänyt venyttää omaa työaikaani aamuyöhön kun päivät menevät neuvomiseen ja jos jotain harjoittelija tekee, niin sen teelmän korjaamiseen. Mutta huom. ei kaikkien kohdalla kuitenkaan.
      Miten sinä elät sillä opintotuella sitten opiskeluajan? Harjoitteluajalta saa samat yhteiskunnan avustukset kuin opiskeluajalta. Sovi työnantajasi kanssa, että olet ilmaiseksi muutaman viikon 4-6 viikkoa ja sitten voisi alkaa palkka juosta, jos olet hommat oppinut. Opettelusta ei kukaan mielellään maksa palkkaa. Olen sitä mieltä, että se palkka kuuluisi työnantajalle, koska hän joutuu uhraamaan niin paljon aikaa harjoittelijan opettamiseen.
      Olen kyllä itse soveltanut harjoittelijan palkanmaksun osaamisen mukaan. Mutta aina ensin on harjoittelija tehnyt ensin jonkin aikaa ilman palkkaa. Pidän aika röyhkeänä, jos osaamaton ihminen on heti vaatimassa palkkaa harjoitteluajalta. Näköjään ei oikein tiedetä, mitenkä paljon työnantajan aikaa vie opettaminen. Monesti samassa ajassa tekee itse työn moninkertaisesti. Olen itsekin ollut aikoinaan työharjoittelussa ja ei olisi tullut mieleenikään vaatia palkaa harjoitteluajalta. Olen kyllä työllistynyt harjoittelupaikkoihini myöhemmin.- On jopa pyydetty, joten tekeminen puhuu puolestaa. Perusteluna palkkavaatimuksille ei ole ettei elä opintotuella, vaan oma osaaminen. Siitähän sitä maksetaan.

    • Tettiläiset erikseen

      Riippuu todella paljon siitä, minkälaisista työtehtävistä on kyse ja mikä on harjoittelijan aikaisempi osaamistaso.

      Esim. AMK:ssa on paljon aikuisopiskelijoita, joilla on takanansa jo jokin toinen tutkinto ja mahdollisesti monien vuosien työkokemus. Heitä ei voi verrata ensimmäistä tutkintoansa tekeviin nuoriin, jotka hakevat harjoittelusta ehkä ensimmäistä työkokemustaan.

      Valitettavan usein työnantajat käyttävät hyväkseen ilmaista työvoimaa. Osa jopa jatkuvasti siten, että tietyt tehtävät on jätetty täysin harjoittelijoiden hoidettavaksi. Edeltäjä sitten kouluttaa aina seuraajansa.

      Minun mielestäni AMK-harjoittelun tulisi olla aina palkallista, ja vapaaehtoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      80
      5619
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      127
      3913
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      44
      3763
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      66
      3434
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2868
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2389
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2174
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2071
    9. 31
      1756
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      429
      1739
    Aihe