viljelijät työskentelevät keskimäärin 2500 tuntia kun muilla työaika on noin 1700 tuntia vuodessa. Jäävät myös muita myöhemmin eläkkeelle, noin 60:tä vuotiaana, kun yleinen eläköitymis ikä on 58 vuotta.
Viljelijä painaa pitkää päivää..
Viljelijä..
26102
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
reppanaa ku joutuu koville tukiaisena, no se hälle suodaan.
joo ölvökkii ei huolet paina ei rasitu polla
ottaa sossusta rahat ei tahdo duunii
on ihanaa olla ölvökki ei rasitu polla
on ihanaa olla ölvökki täysi nolla
jopas on osuva runo justiin kohralleen
2500h vuositasolla, voidaan puhua tuntien teosta, ei noita tukia oikein voi sitoa hehtaareihin, ei tehtyihin tunteihin, sitoutetaan ne tuotokseen, haeskelin tuota ölvökkiä ei löydy vastausta, todennäköisesti se on tukijussin sellainen hyväksynnän saanut holhousnimi loppusuvulle.
Viljelijä laskee työajaksi kaiken aamupesulla käynnistä ja kotona oleskelusta saunanlämmitykseen, muuta työtä ei siinä välissä olekaan.
Oikea yrittäjä ja palkansaaja laskee työajaksi vain työntekoajan.
tunnit perustuvat kirjanpitoon ja tuo 2500 tuntia on keskiarvo esim karjatiloilla työtunnit kohoavat yli 4000 tuntia..
Tunteja kertyy varmaan joo... Eri asia tuleeko tuntien aikana mitään tehtyä tai tulosta aikaiseksi...
https://portal.mtt.fi/portal/page/portal/agronet/Nauta/Maitotilojen tulokset/Maidontuotanto 2005
"Kotieläintyötuntia kohti maitoa tuotettiin 69 kg, lisäystä edelliseen vuoteen on 11 kg. Tanskassa vastaava lukema on 250, Hollannissa 170 ja Ruotsissa 130 kg/kotieläintyötunti."
jaksat levittää, ko. maiden pimeitä työntekijöitä ei van tilastoida..
Mikä ihme se on että meillä muka maanviljelijät on 110% rehellisiä ja ei pientäkään vilunkia missään? Tanskassa muuten on ihan sama työaikalainsäädäntö ja ammattiyhdistysliike kuin meilläkin, osin jopa tiukempi kuin myös Ruotsissa. Mutta silti heillä on pimeitä työntekijöitä? Ettei vain olisi sama juttu kuin että norjalaiset maastohiihtäjäthän on kaikki doupattuja mutta suomalaiset vain urheilee puhtaalla ruisleivällä?
no. Tanskassa voi pitää työntelijöitä alle minimipalkan..
"EU:n ulkopuolelta tulevat niin sanotut paperittomat työntekijät tekevät yleensä töitä rakennusalalla, maataloudessa, siivoojina tai kotiapulaisina. Laittomasti työtä tekevät eivät näy tilastoissa,"
muut ymmärrän mutta Ruotsikin pesee meidän jussit nii ei per,,,e on aika puuhastelua jussukoiden saanti.
todella noloo hävitä ruottalaisill kun suomes on kuitenkin joka konen eres oma raktori silti työn sujuminen kehnoo ja rikkoo tulee ruokottomasti ruottis sen sijaan pikakjinnitys työkonees muutonki hommis tekemisen meininki vaikka kalustuu huomattavati vähempi kun raskaasti tuetun suomen maataloudes
Kun katselee v. 2009 vuoden tilastoja, huomaa, että
- maitoa tuotettiin 2200 milj. litraa (Maatilatilastollinen vuosikirja)
- maitotiloja oli 12466 kappaletta (Maatilatilastollinen vuosikirja)
- Taloustohtorin mukaan lypsykarjatilan työtunnit olivat 4160 tuntia.
Näillä luvuilla kun laskee, niin tuotokseksi
tulee vain ja ainoastaan 42,42 litraa per työtunti.
Siinä se taas se tukien aiheuttama tehottomuus näkyy
kaikessa kauheudessaan.
Ei oo ihmekään että noilla työsaavutuksilla ei tuntipalkoille päästä. Jos 40 litraa per työtunti ja litran tuottajahinta on 40 c/l niin se tekee 16 euroa tunti. Bruttona jos kaikki myyntitulo olisi voittoa. Jos voittoa varsin suuri 25% bruttomyynnistä (yleensä yritysten voitto-% liikevaihdosta 5-20%, Fortumit sitten erikseen...) niin siitä tulee juurikin se 4 euron tuntipalkka.
Mutta. Jos tuottavuus olisi edes Ruotsin tasoa eli työsaavutus olisi suurempi niin tuntipalkka tuplaantuisi heti. Ja Tanskan tehokkuudella se olisikin sitten jo tuon 16 euroa tuntia? Kannattaisiko miettiä millä toimintaa saisi tehostettua eikä aina valittaa että "on vain 4 euron tuntipalkka"?
suunne tuosta, Suomessa saadaan sentään plkkaa muutama euro työtuntia kohde, Esim. Tanskassa tule liki 100 euroa tappiota työtuntia kohden..
--
Melkoisessa puristuksessa on tuottaja tänä päivänä Suomessa. Täällä vaahdotaan et ei tuoteta tarpeeksi tehokkaasti ja eläintensuojelupuolella taas syytetään tehomaataloudesta. Kaikkia ei voi miellyttää. Minä valitsen mielummin eläinten hyvinvoinnin ja saan siten myös työnilon kun tunnen jokaisen lehmän nimeltä ja tiedän jokaisen luonteenpiirteet. Suomalainen perinteinen perheviljelmä- malli on hyvä vaihtoehto Tanskankin monisatapäisille maitotiloille. Pitäisi alkaakkin vaatimaan lisähintaa onnellisten lehmien maidosta :)
Vaatiahan aina saa... Ei se ole tyhmä joka pyytää vaan se joka maksaa...
Mutta oikeasti, mietippä mikä ristiriita: täällä yritetään epätoivon vimmalla perustella suomalaisen maajussin olevan laiska ja tehoton tukipummi kun taas eläinsuojelujärjestöt vouhkaavat Suomen tehotuotannosta, jossa eläimet kärsii liian suurissa yksiköissä ja lehmiäkin vaaditaan tuottamaan maitoa enemmän kuin niille on terveellistä. Eläinsuojelujärjestöt myös vaativat lisää tukea eläinten hyvinvointiin ja täällä ollaan vaatimassa kaikkien tukien lopettamista. Siinä, jossain välimaastossa suomalainen maajussi sitten jatkaa työtänsä parhaansa mukaan tukiehtoja täyttäen ja elintarvikehygienia- ja eläinsuojelulakeja noudattaen.
Teho / pieni / eläimet kärsii on vähän suhteellista...
Varmasti lehmällä on paremmat oltavat 300-paikkaisessa uudessa korkeassa ja ilmavassa robottipihatossa vapaana käyskennellen kuin 70-luvun pimeässä ja matalassa 20 lehmän parsinavetassa koko ajan liian lyhyeen parteen kytkettynä... Vaikka tuossa 300-paikkaisessa lehmiä ei tunnetakaan nimeltä eikä paljon rapsutella korvan takaa...
vahtivat yöllä, TE keskus tarkastajat päivällä ja satelliitit yökllä ja päivällä, minulle ei ole vain selvinnyt mitä oikein tarkastetaan mutta silmällä pidetään tarkasti..
"lehmiäkin vaaditaan tuottamaan maitoa enemmän kuin niille on terveellistä"
Vielä muutama vuosi sitten oli tilanne että suurimmat keskituotokset olivat pienissä alle 30 lehmän parsinavetoissa joissa lehmät koko ajan kytkettynä. Uskon että näin on edelleen, suurimpia tuotoksia ei saavuteta 60 -paikkaisissa pihatoissa.
Mutta että vähän suhteellista tuo vaatiminen...
Suomessa on liioiteltua puhua tehomaataloudesta.
Ei sellaista vielä ole. Sen sijaan on amatöörimäisten
perheviljelmäpuuhastelijoiden harjoittamaa ryöstökalastausta,
ryöstöviljelyä ja eläimiä rääkkäävää karjanhoitoa.
Hyvin on vielä muistissa MTV3:n esittämä dokumentti
Kuoleman navetat.
Mulla ei ainakaan ole aavistustakaan, mitä moisessa dokumentissa on näytetty. Että kovin on valikoivaa mitä kukin pitää tärkeänä muistaa. Minulle on tärkeämpää huolehtia, että oman navettani eläimet voivat hyvin, kuin katsoa ääritapauksista valikoitua propagandaa herkkäuskoisten kiihkoilijoiden yllyttämiseksi. Tarkoitushakuista saastetta näkyy tulevan niin tv.stä kuin täällä kirjoitettunakin.
Suuressa maailmassa kotieläintuotanto on monin paikoin teollista mittakaavaa ja yksikkökoot valtavia. Esimerkiksi Venäjällä Pietarin lähistöllä on valtavia kanaloita ja muita kotieläintiloja. Tähänkö pitäisi meilläkin pyrkiä?
syytä mennä hoitoon, ehkä vielä olisi jotain tehtävissä.