Borneo, Kuching

Born

Joulukuun alussa 3 päivää Borneon Kuchingissa. Mitähän must paikkoja kannattaisi käydä katsastamassa? Etukäteistietoni tasan nolla. Hotelli varattuna aikas läheltä joen? rantaa (katu:jalang song thian cheok, kuching). Yksikseni liikkeellä ja kävelykunto keski-ikäiseksi kova.
Eli jos joku käyneistä valaisisi muutaman kivan vierailumestan, sekä jos jotain erikoista tietämisen arvoista tulee mieleen.

7

558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaape

      Tämä on just sellainen vastaus, joka ärsyttää, eli :En ole siellä käynyt, mutta...Jos joku sattuu tuohon edelliseen vastaamaan, niin haluaisin vastauksen, kuinka suurella riskillä menemme Borneolle Sabahin alueelle (Kota Kinabalu ja Sandakan), jos emme ota japanin aivokuumerokotusta tai malarialääkitystä?Olemme menossa n. kuukaudeksi tammikuun puolivälissä ja jatkamme sieltä Balille.

    • Born

      No eipa paljon ollut kellaan kerrottavaa. Aamulla hyppaan taalta Singaporesta koneeseen ja kerron sit myohemmin.

      • born

        Perillä ollaan. Ei ole valittamista,hotelli,kaupunki ja törmäämäni ihmiset tosi mukavia. Joen ranta tosi mahtava, monenkokoista mökkiä pystytetty siihen. Tuntuu tosi halvalta, ainakin singaporeen verrattuna. Ylihuomiseksi luvattu 40mm vettä, tänäänkin paistoi 16asti ja sitten alkoi sataa.


      • Born
        born kirjoitti:

        Perillä ollaan. Ei ole valittamista,hotelli,kaupunki ja törmäämäni ihmiset tosi mukavia. Joen ranta tosi mahtava, monenkokoista mökkiä pystytetty siihen. Tuntuu tosi halvalta, ainakin singaporeen verrattuna. Ylihuomiseksi luvattu 40mm vettä, tänäänkin paistoi 16asti ja sitten alkoi sataa.

        Eilen kavin orang utankeja katselemassa, en tieda kaviko saka, mutta klo15 syottoaikaan niita tuli tulvimalla paikalle, no ainakin 6-8 kpl. Yksi tuli meidan seisomapaikkaa tutkimaan, joten jouduttiin vahan siirtymaan sivummalle, ei ole mitaan aitoja.


      • Born
        Born kirjoitti:

        Eilen kavin orang utankeja katselemassa, en tieda kaviko saka, mutta klo15 syottoaikaan niita tuli tulvimalla paikalle, no ainakin 6-8 kpl. Yksi tuli meidan seisomapaikkaa tutkimaan, joten jouduttiin vahan siirtymaan sivummalle, ei ole mitaan aitoja.

        Jatkan, loppu aika koneesta. Hotelli on halpa, 360 xpress, city centre, AC 32tv hyvat wc ja suihkutilat, ja wifi aulassa, vaikka mulla toimi kylla huoneessakin. Vain muutama sata m joenrantaan kavely/turistikadulle.
        Kaupungin kylla paanahtavyydet kattelee parissa kolmessa paivassa, retket on tietty eri juttu. Kylla viikon saa helposti menemaan, rannalle on kylla 35min.matka, bussi vie hotellilta,en kaynyt.


    • borneoo

      Bakon kansallispuistoon kannattaa tehdä retki, ja jos vain mahdollista niin myös yöpyä.paikan päällä.

      Niin ja myös hiustenleikkuuta Kuchingissa voin suositella lämpimästi:) Tukka lyheni asiantuntevissa käsissä ja loppulasku pesuineen ja muotoonkuivatuksineen oli huikeat 9 rinkulaa. Sen kun jakaa neljällä niin aika hellästi kukkaroa kevensi...

      • Kailen

        Missä kävit leikkaamassa hiuksiasi? :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4483
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      25
      3258
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2914
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2727
    5. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      16
      2700
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2567
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2559
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2285
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2095
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    Aihe