EU-instituutioon sihteeriksi!

Haku päällä

Jos sinulla on joko

- keskiasteen jälkeen suoritettu koulutus sihteeritehtävien alalla (esim. kauppaopiston sihteerilinja, sihteeriopisto, etc.)
- tai keskiasteen koulutus ja sen jälkeen vähintään kolmen vuoden kokemus sihteerin tehtävistä

ja hyvä englannin, ranskan tai saksan kielen taito,

voit osallistua EU:n uusimpaan sihteerikilpailuun, joka on julkaistu tänään:

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:C:2011:336A:0005:0009:FI:PDF

Hakuaika päättyy 20. joulukuuta.

Sihteereitä, joilla on suomi pääkielenä, pääsee varallaololuetteloon 26 kappaletta. Tuolta listalta eri EU-instituutiot sitten palkkaavat tarpeensa mukaan. Käytännössä sihteereistä on niin kova pula että jokainen listalle päässyt saa työpaikan.

Työtehtävät ovat lähinnä Brysselissä ja Luxembourgissa.

Palkat ovat suhteellisen kilpailukykyiset. Suomesta tuleva, tason AST 1 sihteeri saa ulkomaankorvauksineen käteen 2654 euroa kuussa. Kolmen vuoden kuluttua nettopalkka nousee 3000 euroon kuussa.

Jos kyseisellä sihteerillä on yksi alle 6-vuotias lapsi, on käteen jäävä palkka lisineen 3411 euroa. Jos lapsi on yli 6-vuotias, jää palkkaa käiteen lisineen 3573 euroa. Lapsilla on oikeus opetukseen suomen kielellä Eurooppa-koulussa.

Jos työ ulkomailla kiinnostaa ja haluat kansainväliseen ilmapiiriin, suosittelen ehdottomasti hakemaan! Kilpailut ovat vaikeita, mutta pohjoismaista on yleensä huomattavasti vähemmän hakijoita kuin monesta muusta maasta.

0

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

        Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
        Maailman menoa
        37
        8488
      2. Ikuiset kaipaajat

        Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
        Ikävä
        143
        4893
      3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

        ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
        Maailman menoa
        77
        4713
      4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

        Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
        Maailman menoa
        8
        3752
      5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

        Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
        Maailman menoa
        80
        3388
      6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

        Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
        Maailman menoa
        46
        3281
      7. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

        Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
        Ikävä
        26
        2804
      8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

        Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
        Yrittäjyys
        32
        2651
      9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

        PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
        Maailman menoa
        31
        2517
      10. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

        Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
        Maailman menoa
        88
        2503
      Aihe