Minkä korkuisia aitoja teillä muilla bokserin omistajilla on omakotitalon pihalla?
Meille on rakentumassa kulmatonttitalo, jossa tontti loivasti viettää alaspäin tontin etureunaa kohden (10 astetta noin). Ts. talo on hieman ohitse menevää tietä korkeammalla. Pohdiskelin että riittääkö 120-130 cm aita pitämään sisäpuolella?
Koiramme on perusbokseri, eli reviiritietoinen eikä ole karkaileva luonne, pelkään lähinnä vaan jos joskus jotain tosi mielenkiintoista menee ohi niin ettei ota vauhteja ja loikkaa aidasta yli :). Ajattelimme myös että aidassa pitää olla hyvät kurkistelumahdollisuudet, ettei bokserille tule houkutusta "kurotella" aidan yli nähdäkseen.
Aidan korkeus?
4
520
Vastaukset
- Nasse-tätyli
120-130 korkee aita, enpä usko että pitää koiraa sisäpuolella jos halu ja tarve on päästä aidan toiselle puolelle. Oma sekarotunen (bokseri-rotikka) loikkas koirapuiston aidan yli heittämällä vaikka aidan korkeus on n. 150cm. Otti sopivat vauhdit ja sit mentiin. Ei tälläkään tapana karkailla mut sillon houkutus oli liian iso ja mulla oli silmät muualla kun koiran aikeissa.
Omani on rakenteeltaan raskaampi kun perus bokseri joten jaksan epäillä et boksulla on pomppu helpommassa kun tolla. Ja kun pari boksua tiedän ja niitä seuraillu niin onhan ne melkosia hyppykeppejä =) - 321654
Ei aitaa. Pysyvät pihalla muutenkin. Koiratarhan aita on jotain vähän reilu metrin. Pysyvät sielläkin.
- 2+1
Meillä aita 100 - 130 cm noin. Vaihtelee juuri rinteiden vuoksi ja voi oikeastaan olla tuon metrin allekin.
Bokseri, jos haluaa, kiipeää kyllä vaikka yli 2-metrisen aidan, joten en lähtisi sitä korkeutta liikaa ihannoimaan. Riippuen mitä mahdollinen kaavamääräys sanoo, niin uskoisin että se 120 cm. riittää kunhan koira sen pihan merkityksen joko automaattisesti tai kouluttamalla oppii.
Mutta tilanteessa missä ärsytys tapahtuu ja koira aidan päättää mennä, niin minkäs teet.
Meillä ei boksu edes viihdy pihalla yksin. Yleensä istuu rinteellä ja tarkkailee ympäristöä, mutta ei juuri liiku vaikka joku tiellä menisi. Välillä kyllä innostuu ja juoksee työntämään päätä aidanraosta. - veeeeera
Meilläkin meni 1,50 metristä yli, kun halusi. Varmaan pitäs olla metri ja seittämänkymmentä korkee aita, ettei enää varmasti pääsis.. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1751471
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä411049Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38735- 14670
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21650- 36643
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28642Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17593Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30587