Kantohihna Shooter orkinaali

Shooter

Minulla on ollut käytössä Shooter merkkinen aseenkanntohihna jo toistakymmentä
vuotta.
Todella paras mahdolinen asehihna kautta aikain,onkelmana on vaan se että
ko.hihnaa ei enää saa varaosi eikä sitä valmisteta enään
Tietääkö kukaan ko.hihnan historiasta
Siis kysymys on Orkis Shoterin hihnasta...

2

429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kimmo k

      Mulla on aivan käyttämätön shooter merkkinen hihna, SA torni-logo leimalla. Yläpäästään ilmeisesti puristetaan piippuun kiinni. Ei siis hihnalenkkiin. Mutta peräpään kiinnitystä en ymmärrä ollenkaan, erillinen 10 cm pitkä nahalla vuorattu paksu rautalanka viritys. Jos sinun on samanlainen, niin miten se kiinnitetään aseen perään. Onkohan tämä joku sotilaskiväärin oma hihna.

    • lapsenlapsi,

      Mulla kanssa on aika erikoinen aseen hihna. Mummo kuuluu virkanneen sen ollessaan lottana. Hihna on virkattu kiinni aseeseen. Materiaalina ollut vaalea kalastajanlanka. Lisäksi mukaan kuuluu vaalea samasta materiaalista virkattu sukka joka pujotetaan kiväärin päälle. Ase on ollut tarkka-ampujakäytössä ja sukkaa on talvella käytetty. Vaari kuului ampuneen tällä aseella lukuisia vihollisia ja sodan jälkeen melkein kaikkea mikä liikkuu, kesät talvet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      25
      7587
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      98
      6226
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      116
      4358
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      155
      4274
    5. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      56
      2594
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      54
      2370
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      163
      2031
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      66
      1943
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      146
      1815
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      45
      1614
    Aihe