Carina II 94 moottorista kuuluu vinkumista kylmänä

carinatumpelo

Eli näin pakkasilla on alkanut koneen puolelta kuulumaan ihme vinkumista käynnistyksen yhteydessä ja myöhemminkin. Vinkuminen lähtee pois hetken päästä mutta voi palata vaihteita vaihdettaessa kunnes taas lakkaa. Luulen että sillä on jotain tekemistä ohjaustehostimen kanssa, sillä rattia saa vääntää melko voimakkaasti vinkumisen aikana. Olen täysi amatööri mitä autoihin tulee, mutta olisiko kyseessä joku tuulettimen hihna, tehostimen öljyt vai mikä? Missähän kohtaa tuo tehostimen öljysäiliö on ja mitä öljyä sinne menee (pelkkää hydraulistako)? Onko hihna vaikea vaihtaa itse, tarvitseeko siihen mitä työkaluja? Kiitoksia etukäteen jos joku vaivautuu vastaamaan.

4

721

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+6

      Hydraulisen ohjaustehostimen hihna vinkuu, itelläni sama "vika" Corollassa. Itelläni hihnalla ikää 1v/30tkm, ja kyllä kitisee. Syynä voi olla ihan vain se, että hihna on löysällä. Kokeile sen kiristämistä. En ole varma, onko Carinassa sama, mutta Corollassa tehostin on apukuskin puolella. Omistajan käsikirjastahan nämä asiat selviävät (löytynee hanskalokerosta).

    • Paljon kysymyksiä..

      Kiristä hihna, onnistuu perustyökaluilla, pumppu voi kääntyä vain löysäämäll säätö, pumppu on hyvin näkösällä, vasemmalla takana. Öljy on automaatti öljyä (ATF), vaihto onnistuu imemällä vanha öljy pois, pumppuja saa tarvikeliikkeista, onpa niitä tehty polkupyörän pumpustakin kattia kääntämällä. Hihnan vaihto vaikeampi on löysättävä pumpun kiinnityskin joka on näkymättömissä pumpun alla mutta tavoitettavissa aivan perustyökaluilla sekin..

    • Carina 2 4afe 90

      Mulla ainakin tehostin putkien hässäkkä esti pääsemästä yläkautta pultille, mutta pyörä pois ja muovit pyöräkotelosta pois. Sitten oli helppoa saada avain pultille.
      Uusi hihna venyi itsellä ja alkoi pian luistamaan kylmästarttauksissa ja käännellessä ekoja kertoja kylmänä rattia. Uusi kiristys ja nyt on kaikki ollut ok.

      • Carina2 4afe 90

        Peruskonehan on aikalailla samanlainen , eli ohje voi päteä tuohonkin.
        Voihan olla että E mallin konetila on avarampi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4203
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      117
      2659
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2412
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1446
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1446
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      973
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      966
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      941
    Aihe