nykyää on suorastaa säälittävää, kuinka monet nuoret on niin perässävedettävii yms, että juo esim. vaa sen takii että ku ne kaveritkii juo. Missä on se paljon puhuttu oma tahto?? on tietyst niitäkii, ketkä juo ihan omast halusta, mutta mikä siin sit on niin hienoo? ite en juo enkä polta, oon saanu siint kyl kommenttiikii ja ihmettelyitä osakseni. Silti ei oo mitää intoo lähtee joka perjantai ja viikonloppusin kaupungille vetämää kaatokännejä. eli jos juotte, ni miksi?
ryyppäämisestä..
muija89
191846
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
ootko sä ikinä juonu? sä et voi tietää miten kivaa se on jos et oo ikinä ees kokeillu. ja mä en tarkota sitä et pitäs juoda ittesä semmoseen kuntoon et oksentaa koko ajan kunnes sammuu.
Mitä niin hirveen kivaa on vetää kaljaa ensin niin kauan että puhuu ihan typeriä ja sen jälkeen herätä aamulla krapulassa?
mä just yritin painottaa tota et se EI tarkota et täytyy juoda ittesä tollaseen kuntoon. vaan silleen et tulee just kiva olo ja vähän vapautuu. siitä ei tuu krapulaa, ainakaan mulle (ei kyllä tuu yleensä muutenkaan).
tehä sillee niiku itestä tuntuu...minäkin olin aikoinaan juomista vastaan ja musta tuntu sillon samalta ku susta nyt.mut kerran ku kokeilin nii se tuntu aika kivalta.siis mä en juonu itteäni mihinkää kaatokänniin enkä aio juoda tulevaisuudessakaan. kun ottaa sopivasti nii se on kivaa.kannattaa kerran kokeilla ja jos se ei oo kivaa nii sit ei kannata jatkaa.mut tupakkaa oon kerran maistanu sillon kännissä mut en maista enää.
Jos on menossa juomaan niin mikä helvetin pakko on vetää ne kaatokännit? ... ja et miks juo ... hmmm... onhan se ihan mukavaa touhua kun vaan on hauskaa seuraa mukana :) ja mukava paikka missä juo ... ei oikein missään ojan penkalla juoda :P
se on hauskaa, kunhan EI JUO ITSEÄÄN LIIAN KÄNNIIN!!! sopivasti jos juot, niin hauskaa on, takaan sen;)
Tiesitkös että tämä kännääminen ei ole nkypäivän ongelma, tätä on ollut ennenkin, mutta ennen on ollut tiukemmat kotiintuloajat ja säännöt, joten nuoriso on pysynyt paremmin kurissa. Hienoa ette juo tai polta, mutta miksi äliset muiden juomisesta ja polttamisesta? Kyseessä on nuoruuteen liittyvä kokeilun ja seikkailunhalu, jota ilman ei kehity aikuiseksi. Toisille se on viinaa, toisille jotain muuta, lestoille vaikka suviseuroissa varovainen kiroaminen.
On parasta mitä elämältä saa rakkauden ja seksin jälkeen. Ihan vatun siistiä kännätä parhaiden kavereiden kanssa jossain kotibileissä!
Tuo on kyllä ihan totta, mutta onko mieleesi tullut, että joku saattaa löytää alkoholista hyvän tavan unohtaa kaikki inhottavat asiat? Ehkäpä jollain on kotona niin vaikeaa, että pitää juoda saadakseen edes jostain hyvää oloa. Ehkä sitä ei itse sisäistä, että juo jonkun tuommoisen syyn takia, mutta nuo ovat yleisimpiä syitä. Sitten on tietysti muille näyttäminen, eli pitää näyttää olevansa muka joku kova tyyppi, jos juo. Nykyisin kyyläkin ne hyvistä perheistä tulleet nuoret ovat kaikki sitä mieltä, että juomisessa ja tupakoinnissa ei ole mitään järkeä. Vaikka joskus vaikuttaakin siltä, että jotkut nuoret eivät tajua mitään.
ikinä ei saa juoda katkerana! silloin tulee vaan pahempi mieli!
ryyppää on täysii luusereita..
ne on massaa.."kun kaveriki juo niin kyl munki
on si juotava",sanoisi eräs teinipissis hesassa.
tarinoita riittää lisää:
eräs kuusankoskelaispoika tokaisee vitsinsä jäl-
keen:"ryyppääminen on kivaa kun on noin kivoja
frendejä vierellä ja tulee niin ***** siisti olo!
tässä näemme kaksi erilaista tarinaa kahden suo-
malaisen,tosin eri paikkakunnalla asustavan,juo-
miskulttuurista..
mitä opimme?
no ainakin sen että älä ole pissis,massaa tai
tyhmä kuusankoskelaispoika..
käytä rahasi viisaammin niin luot sille itsellesi
elämääsi paremman jalustan tallustella..
kiitos ja jumalan "kättä" varsinkin!
no joskus tekee mieli irrotella ja pitää oikein hauskaa.. siitä tulee kiva tunne ja olo on mukava.. (liikaa ei siis tarvitse juoda)
ei siitä mitään suurempia haittoja ole, jos vaan osaa juoda kohtuudella.
Niinpä, nuoriso on aika perseestä kun eivät osaa tehdä mitään muuta kuin koneella "warettaa" ja "irckata"
Tai mennä kaupungille juomaan perskännit.
Sääliksi käy...
...olen ärsyttävän ujo. Parin siiderin jälkeen on helpompi tehdä tuttavuutta uusien tyyppien kanssa. Omasta halustani juon, kukaan ei painosta KOSKAAN.
Ei ole mitään intoa ottaa kaatokännejä. Otan sen verran, että hymy on herkemmässä.
BTW. En polta ikinä enkä tule polttamaan.
absolutistit tulee valittamaan niille joita ei kiinnosta niiden saarnat.jos et juo niin älä juo, ei meitä kiinnosta. miksi luulet että kaikki juo? ehkä siksi että se on mukavaa? luuletko että jos kaljasta tulisi automaattisesti aivan paska olo ja laatta lentäis seuraavat 10min niin kukaan joisi?
Elikkäpä, mä en oo viel ees maistanut alkoholii... mut se kait johtuu hyvästä kasvatuksesta lestadiolaisessa kodissa.
ja muija89 ootko lestadiolainen??
minkä takia kaikki absolutistit luulee että parin karjalan ja kossu hömpsyn jälkeen oksentaa ja aamulla on huono olo?? niin se ei todellakaan oo, vaa on aamulla vaan hieman rento olo.. mutta jos juo niin että vetää kaikki viinat putkeen, nii vähemmästäki laatta lentää..! joka ryyppy reissulla ku oon ollu nii oon saanu lisää tuttuja, ja enemmän puhelin numeroita.. juominen on haukaa ku on kaverit ja muut tutun tutut ympärillä.. eikä viinaa tarvii juua niin ettei seuraavana aamuna muista mitään..
MIKSI VITUSSA KAIKKI TOISTAVAT TOISTENSA MIELIPITEITÄ!
JOS VASTAATTE, KATSOKAA MITÄ EDELLISET OVAT SANONEET JA TUOKAA JOTAIN UUTTA KESKUSTELUUN ÄLKÄÄKÄ SANOKO SAMOJA ASIOITA PERÄJÄLKEEN.
...juon ihan vain sen takia, että se on rentouttavaa ja hauskaa. En näe siinä mitään pahaa, koska en aiheuta sillä muille harmia, enkä kuitenkaan juo kohtuuttoman usein. Useimmiten en myöskään vedä kaatokännejä. Mutta en minäkään vielä sinun iässäsi juuri ryyppäillyt. Nyt minulla on ikää jo 21 vuotta. Peruskouluikäisten kännäily on minustakin lähinnä säälittävää.