Ostin uuden läppärin HP 630 ja aion asentaa esiasennetun W7:n ja Xubuntun dualbootilla. Pääosin aion käyttää xubuntua, jotkut työt on kuitenkin pakko tehdä wintoosalla. Tarkoituksena on luoda ntfs osio jossa likimain kaikki data tulee olemaan. Primary osioita on kuitenkin jo tehtaan jäljiltä neljä joten jokin niistä (kaiketi HP_TOOLS) on kai hävitettävä ja luotava extended osio johon muut osiot sitten sijoittuvat. Mutta missä järjestyksessä nämä toimenpiteet pitää suorittaa?
Osiointi ja dual boot
dual boot
4227
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tee ensimmäiseksi palautuslevyt ettei tarvi sitten tulla taas tänne itkemään.
Xubuntun voi asentaa myös W7:kaan omaan kansioonsa, jolloin osiointia ei tarvita.
Nuo wubit sopivat ehkä kokeiluun, mutta eivät oikeaan käyttöön. Ikäviä yllätyksiä saattaa tulla esim. päivitysten yhteydessä.
1. Ensin windows-levyn (C:) siivous (vaikka CCleanerillä), tempit ym. roska pois
2. Sitten windows-levyn (C:) eheytys
3. Sitten esim. GPartedilla pienennät C:n (itse poltin oman GParted CDn)
4. Tässä vaiheessa voit tehdä win-palautuslevyt jos et jo tehnyt 2. jälkeen
5. Jos primary-osioita on jo 4, joku pitää poistaa ja luoda sen tilalle extended-osio, joko D-levy (mitä sillä on?) tai toi HP-TOOLS (mitä tässä on, lienee poistettavissa?), joka tapauksessa säilytä C-levy ja recovery-partitio
6. Sitten GPartedilla poista valittu partitio ja luo siihen extended-partitio
7. Luo extended partitioon D-levypartitio (tai venytä olemassaolevaa), ja jätä loppu tyhjäksi (asennat Linuxin tyhjään osaan (siihen tulee linux-root ja linux-swap-partitio, swap-koko pitää olla vähintään RAM-muistin koko, vähän yli yleensä riittää jos muistia kuitenkin on 2G tai yli, pienille RAM-muisteille voi olla 2xRAM-muisti)