Lasketaanko?

karjalainen

Onko monikulttuurinen perhe jos mies on karjalainen ja nainen savolainen? Vai onko monikultturisuus vain tiettyjen rotujen risteymä? Vai pitääkö olla monta kultturia ...enemmän kuin 2?

2

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Chom chom

      Hyvä kysymys. Riippuu, kuka määrittelee ja miten. Mun mielestäni parisuhde voi olla monikulttuurinen esim. kielen tai uskonnon suhteen, vaikka etninen tausta olisi molemmilla puolisoilla sama.

      Olen itse naimisissa aasialaisen kanssa, ja välillä tuntuu, että sisaruksillani on enemmän kulttuurisia ristiriitoja supisuomalaisten puolisoidensa kanssa kuin meillä, esim. juuri tuon karjalaisuuden takia ;) Joka tapauksessa jokainen ihminen tuo suhteeseen omat mallinsa siitä, millaista on hyvä perhe-elämä, millaisia ovat puolisoiden roolit, miten kommunikoidaan jne. jne.

      Meillä on perheessä tietyllä tapaa kolme kulttuuria: minun, mieheni ja meidän yhteinen. Ja tämän suhteen tulee ehkä eniten ristiriitoja - ei niin, että meillä olisi isompia vaikeuksia sovittaa näkemyksiämme yhteen vaan ennemminkin suhteessa sukulaisiin ja ystäviin, jotka eivät aina ymmärrä, ettemme halua tai voi toimia vain jommankumman kulttuurin mukaisesti. Puolisoina meidän täytyy vetää yhtä köyttä ja joskus kovastikin puolustella valintojamme muille.

    • länsisuomalainen

      Karjalaiset ja savolaiset kulttuurit ja murteet ovat melko lähellä toisiaan. Suuremmat kulttuurierot ovat länsi- ja itäsuomalaisten välillä. Sanotaanhan, että idän ja lännen raja kulkee Pähkinäsaaren rauhan rajaa myöten.
      Sodan jälkeen näitä kahden kulttuurin avioliittoja solmittiin paljon. Itsestäni tuntuisi oudolta valita itäsuomalainen puoliso, vaikka tunnen monia mukavia savolaisia ja karjalaisia ihmisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      394
      2812
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      76
      2229
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      112
      1775
    4. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      189
      1481
    5. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1472
    6. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1445
    7. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1437
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1323
    9. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1287
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      1246
    Aihe