Mä oon ihmetelly, mut en saa mistään vastausta. Ajattelin jos joku todellinen futisfani sattuis käymään tääl ja antais rauhan mun piinavalle kysymykselle.. Eli: MIKSI ITALIAN MAAJOUKKUEEN VÄRI ON SININEN?? Eihän se ole ollenkaan Italian lipun värinen!! Mua piinaa tää... Vastatkaa vaan jos joku tän tietää! Vastatkaa tähän keskusteluun tai jos vastaatte mun sähköpostiin, laittakaa otsikoks "Italian pelipaidat". Kiitos.
Vastatkaa mulle jos tiedätte tän Italiaa koskevan kysymyksen!!
16
4148
Vastaukset
- zau
Italian lippu on kolmiraitainen, poikkiraitainen ja yksi raita on sininen. Siitä väri.
- pekka
ootkohan sä värisokee?
Mietin vaan, ku Italian lipussa on kyl punanen, valkonen ja vihree... - Zau
pekka kirjoitti:
ootkohan sä värisokee?
Mietin vaan, ku Italian lipussa on kyl punanen, valkonen ja vihree...Katsopa lippukirjasta. Kyllä Italian lipun yksi poikkiraita on sininen.
- Usko jo!
Zau kirjoitti:
Katsopa lippukirjasta. Kyllä Italian lipun yksi poikkiraita on sininen.
Italian lipussa EI OLE SINISTÄ poikkiraitaa!! Italian lipussa on vasemalla VIHREÄ poikkiraita, keskellä VALKOINEN ja oikealla PUNAINEN. Sen verran pitäisi löytyä yleissivistystä, että tietää millainen on Italian lippu, se on opetettu jo ala-asteella. JOS KUITENKIN VIELÄ TEKEE MIELESI VÄITTÄÄ VASTAAN NIIN KURKKAA SIVULLE: www.matchc.com/flags/italy.html
- Kaisa
Usko jo! kirjoitti:
Italian lipussa EI OLE SINISTÄ poikkiraitaa!! Italian lipussa on vasemalla VIHREÄ poikkiraita, keskellä VALKOINEN ja oikealla PUNAINEN. Sen verran pitäisi löytyä yleissivistystä, että tietää millainen on Italian lippu, se on opetettu jo ala-asteella. JOS KUITENKIN VIELÄ TEKEE MIELESI VÄITTÄÄ VASTAAN NIIN KURKKAA SIVULLE: www.matchc.com/flags/italy.html
Itseasiassa lipussa on kyllä pystyraidat:)
Mutta värit on oikein... - Hävettää
Kaisa kirjoitti:
Itseasiassa lipussa on kyllä pystyraidat:)
Mutta värit on oikein...Joo sä olet ihan oikeassa. Mä en edes tiedä kuinka mä olen pystynyt syyllistymään noin alokasmaiseen virheeseen!!
- Nro 10
Oon kyllä kuullut vastauksen tuohon, mutta en juuri nyt muista sitä tarkalleen. Kuitenkin muistelisin, että Italian paitojen sininen väri,(lienet kuullut nimen AZZURRI, Italian maajoukkueen lempinimi ja yksi sinisen sävyistä.) juontaisi juurensa jonkun Italian maakunnan, kenties Latiumin(Lazio),maakuntalipun väristä.
Pääkaupunki Rooma sijaitsee Latiumin maakunnassa.
Tuota kannattaisi kenties kysyä EM-kisastudiolta, sieltä vastaus löytynee. Täytyy myöntää, että olisin itsekin erittäin halukas kuulemaan vastauksen. - a1013
Eiköhän tuo väri periydy ajalta jolloin monivärisiä pelipaitoja oli vaikea valmistaa.. Italia käytti tuota sinistä pelipaitaa vasta toisessa maaottelussaan vuonna 1911, sitä edellisessä maaottelussa Italialla oli valkoiset pelipaidat, vuonna 1912 oli sitten olympialaiset eli Italian ensimmäiset arvokisat, jossa tuo sininen sitten vissiin vakiintui.. Mielenkiintoisena triviana Suomi voitti Italian tuolloin 3-2 :)
Voipi olla vanhaan kunnon "noin se on aina ollut"-ajattelua. - VASTAUS!!!
"Q: Why do Italy paly in blue shirts, as they have no blue in their national flag?
A: This goes back to the days when Italy had a monarchy. Blue was the colour of the Royal House of Savoy and Italian national teams in football, rugby, hockey and other sports adopted the colour....to this day"
Nyt tiedät sinäkin... Se tuli Savoyn kuningashuoneen väristä. Pitkät perinteet...- Masa
Toi kuulostaa loogiselta ja voi hyvinkin pitää paikkansa. Tuo nro 10:n vastaus oli myös hyvä ja looginen vaikka hän itse ei siitä varma ollutkaan.
Tarttee kai kysyä lopullinen varmistus kisastudion porukalta. - Italialainen
Masa kirjoitti:
Toi kuulostaa loogiselta ja voi hyvinkin pitää paikkansa. Tuo nro 10:n vastaus oli myös hyvä ja looginen vaikka hän itse ei siitä varma ollutkaan.
Tarttee kai kysyä lopullinen varmistus kisastudion porukalta.Tuo Savoy-juttu on totta, ei tarvi varmistaa miltään pölkkypäiden kisastudiolta. Mutta miksi Hollanti pelaa oranssilla pelipaidalla?
- pekka
Italialainen kirjoitti:
Tuo Savoy-juttu on totta, ei tarvi varmistaa miltään pölkkypäiden kisastudiolta. Mutta miksi Hollanti pelaa oranssilla pelipaidalla?
No, Hollannin lipussa ainakin on se oranssi väri, liekö siitä tullut? ja valkoinen värikin on siinä lipussa, joten eiköhän valko-oranssi olis aika normaali väri?
- Kapo
Italialainen kirjoitti:
Tuo Savoy-juttu on totta, ei tarvi varmistaa miltään pölkkypäiden kisastudiolta. Mutta miksi Hollanti pelaa oranssilla pelipaidalla?
Hollannissa taas on muistaaksen Oranje tai jotain sinnepäin, mutta siitä se tulee.
- VAN ???
Kapo kirjoitti:
Hollannissa taas on muistaaksen Oranje tai jotain sinnepäin, mutta siitä se tulee.
oranssi on hollannin kunigashuoneen väri,tästä pelipaitojen väri.
katsokaa pikalustelua,suuri osa yleisöstä pukeutuu oranssiin. - Tuomari
Italialainen kirjoitti:
Tuo Savoy-juttu on totta, ei tarvi varmistaa miltään pölkkypäiden kisastudiolta. Mutta miksi Hollanti pelaa oranssilla pelipaidalla?
Väri juontaa juurensa muistaakseni 1600-luvulta, kun sellanen kaveri, kun Wilhelm Oranialainen nousi valtaan Hollannissa. Oranssi oli hänen sukunsa tunnusväri.
- Anonyymi
Kuningashuoneen väri, azzurro
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään15213313Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen883730Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,1363037Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2711471Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?461426Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1571385Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151304Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141264- 811091
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin2061010