Onko Zafirassa millaisia tyyppivikoja ?
Ja onko Opeleissa ja muissa Opeleissa paremmat pellit jo nykyään, verraten aikoinaan helposti ruostuviin ? Omega mm. ruostui aivan käsiin aikoinaan, keskeltä ovia ja takaluukkua.
Olisi tässä mahdollisesti v. 1999 Zafira kiikarissa. Ajettu 175 000 km.
Olisiko ohjeita testiajoon ja renkaan potkintaan ... mitä kannattaa tarkastaa erikoisen hyvin ?
Zafiran tyyppiviat ?
11
3866
Vastaukset
- jussi#
Itsellä on ollut Zafira -00 1.8 Elegance jo 8 vuotta. Sinä aikana tullut kilometrejä 160t km, autolla kaikenkaikkiaan ajettu 197t km.
Pellit kestää Zafirassa yllättävän hyvin ilman ruostesuojaustakin, vaikka olen Kehä I:n talvisessa suolasumussa ajanut vuosia. Nyt tosin on alkanut pykimään takapyörien edestä, muttei vielä ole ongelmia katsastuken suhteen.
Perustekniikka (moottori, jousitus) on kestänyt normaalihuollolla ilman ongelmia. Ajoittain on ollut jotakin korjattavaa enemmän, mutta pitkiä aikoja pelkillä perushuolloilla. Eikä jarruissakaan ole normaalikulumista kummempaa.
Sähkölaitteet ja elektroniikka lienee suurin murhe ikääntyvässä autossa, mutta taitaa olla yleisempikin ongelma eri merkeillä. Takaovien johtosarja hajoaa (johto poikki) muutaman vuoden välein, jolloin keskuslukitus ja ikkunoiden ohjaus ei toimi. Eri anturit reistailee aika-ajoin (antaa vääriä hälyjä). Sähköpeilien moottorit hiipuvat vähän käytön takia. Kuskin penkin sähkölämmitys (vastus) on kärähtänyt jne.. Näitä ei aina edes vanhaan autoon viitsi ainakaan merkkipajalla edes korjauttaa.
Jos käytettyä keski-iän ohittanutta Zafiraa on ostamassa, kannattaa tarkistaa huolella huoltokirja ja kuitit, mitä osia autoon on vaihdettu. Sähkölaitteiden toiminta on helppo nähdä koeajossakin. Kyllä Zafirasta saa vielä kelpo käyttöauton, jos huollot ja perustekniikka on kunnossa. Eikä odota, että kaikki toimii kuten pakasta vedetyssä pelissä. - Asentajaduunari
Itellä ei koskaan ollu Opelia omistuksessa koska tiettyjä antipatioita ko. merkkiä kohtaan. Mutta pakko heittää hiukan faktatietoa Zafirasta.
Ukkolla -01 1,6 bensa Zafira, ollu taksikäytössä...(ja on vieläkin)
Mittarissa vaivaiset 453tkm
Takuuseen meni pyöränlaakerit kummatkin, toinen jopa ehti menee kahteen kertaan, nyttemmin vaihtelen ne jo ite 100-130tkm välein.
EGR venttiili v****li alussa, se sokeoitiin, ei ongelmia sen jälkeen.
Mutta mutta siis 453tkm mittarissa koneeelle ei tehty mitään! Jakohihnan systeemit olen ite vaihtanu 60 välein, 2-3 tunnin homma. Mutta se mitä ihmettelen että kytkinkin alkuperäinen, eli eiedes kytkin remppaa tehty! Alkuperäiset laturi ja startti...
Keskuslukko ja takaovien kaiuttimet reistailleet eikä nykyään enää keskuslukko toimi (tyyppivika johdoissa)
Pakko on meikäläisenkin hiukan hattua nostaa, tosin yhdellä omistajalla ollut ja kyllä silläkin vaan vaikutusta on. - EI öky.
Onpa hyvä auto ajaa ja tilaa löytyy pienestä kopasta huolimatta.Suosittelen .
- zazazaa
Ihan uusi diesel: kääntösäde keskiajalta, kulutus melko kova, parkkitutka piippaa aina ja kovaa tilanteesta riippumatta. Kuskin oven avaamisesta piippaa, turvavyöt piippaa.. tupakansytytin sökönä, takapenkit eivät toimi luvatusti, kuskin penkki karsea, automaatti jää joskus huudattamaan pienellä vaihteella.
Muuten ihan auto. Suht hiljainen ja tasainen kyyti luokassaan.- dfjdty
Onko autosi siis perus Zafira vai tourer versio..
- OOoo..
Saahan sen ratakiskonpätkänkin paskaksi jos vaan haluaa.
- ereter
OOoo.. kirjoitti:
Saahan sen ratakiskonpätkänkin paskaksi jos vaan haluaa.
Niin tietysti, eihän ooppeleissa voi mitään vikaa olla, muutenhan pippelisi kutistuisi.
- retere
ereter kirjoitti:
Niin tietysti, eihän ooppeleissa voi mitään vikaa olla, muutenhan pippelisi kutistuisi.
Mun vehkeet ei kutistu, vaikka ooppeli hajoais.
- zazazaa
dfjdty kirjoitti:
Onko autosi siis perus Zafira vai tourer versio..
Tourer. Onko tuosta muuta myynnissäkään nykyisin?
- etttijä
retere kirjoitti:
Mun vehkeet ei kutistu, vaikka ooppeli hajoais.
Onko kellään asiallisia kokemuksia Zafiran tourerista käytössä tai koeajoista.
- zazazazaa
etttijä kirjoitti:
Onko kellään asiallisia kokemuksia Zafiran tourerista käytössä tai koeajoista.
Lisätään aiempaan vielä, että jarrut tai kytkin alkaneet ajoittain haisemaan. Huomaa kun ajon jälkeen astuu ulos autosta.
Ratinlämmitin luksusta.
Ovien lukitseminen sisältäpäin ei onnistu, en tiedä miksi ei. Eikö muka moista nappia ole autossa ollenkaan? No onnistuu se virta-avaimen napista, mutta painapa sitä liikenteessä ollessasi..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3845729Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit151702- 106971
Moraaliköyhä S-ryhmä
S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko95874- 78851
- 50842
Asentajako putosi radiomastosta
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss44842Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?129835- 41823
Haikeaa miten kaikki meni
Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.56817