Missä Sievissä on pykyn kämppä? Aattelin käyvä sielä enkerralla kun sinne tulen.
Pyky???
6
2626
Vastaukset
- pykytin
Turha vaiva, Pyky paloi vuonna 2009 maan tasalle. Kivijalka taitaa olla vielä paikalla.
- 0212
Eipäs oo palanut,viikko sitte kävin,siellä muuten kummittelee.sanotaankin kummituskämpäksi,joskus muinoin tehty miestappo ja se tapettu siellä nyt melskaa.
- Pyky
0212 kirjoitti:
Eipäs oo palanut,viikko sitte kävin,siellä muuten kummittelee.sanotaankin kummituskämpäksi,joskus muinoin tehty miestappo ja se tapettu siellä nyt melskaa.
Missä se pyky on?
- TeroAlfhied
Pykyn kämpällä todellakin sattuu outoja. Oltiin siellä viime yö. Radiot esim. käynnistyi itsestään useita kertoja.
- Pyky
Pyky kirjoitti:
Missä se pyky on?
Mene osoitteeseen retkikartta.fi - Kirjoita paikannimihakuun Pykynneva. Zoomaa isommaksi. Pykynnevan lähistölle on merkitty autiotupa karttaan. Siinä on Pykyn kämppä.
- Henkka_MA
Iso-juurikka järvestä ja härkäjärvestä pohjoiseen on karttaan merkattu autiotupa mutkalampinnevan, tuulenkaatokankaan ja pykynnevan eteläpuolella. Kämppä on pykynsaarilla umpeensoistuneella järvellä. Löytyy ainakin maanmittauslaitos.fi/karttapaikka palvelusta. Mutta siellä sitten kummittelee. Enimmäkseen sähkölaitteet menee sekaisin ei sen vakavampaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli349228"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn273726Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi722329Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1072160Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on181886Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait131530Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.261337- 711227
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen168936Millaisia odotuksia ensi vuodelle?
Itse odotan parempaa taloudellista tasapainoa ja sen aion myös saavuttaa, kun onhan se vain minusta kiinni.161869