Pyky???

nii misä????

Missä Sievissä on pykyn kämppä? Aattelin käyvä sielä enkerralla kun sinne tulen.

6

2651

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pykytin

      Turha vaiva, Pyky paloi vuonna 2009 maan tasalle. Kivijalka taitaa olla vielä paikalla.

      • 0212

        Eipäs oo palanut,viikko sitte kävin,siellä muuten kummittelee.sanotaankin kummituskämpäksi,joskus muinoin tehty miestappo ja se tapettu siellä nyt melskaa.


      • Pyky
        0212 kirjoitti:

        Eipäs oo palanut,viikko sitte kävin,siellä muuten kummittelee.sanotaankin kummituskämpäksi,joskus muinoin tehty miestappo ja se tapettu siellä nyt melskaa.

        Missä se pyky on?


      • TeroAlfhied

        Pykyn kämpällä todellakin sattuu outoja. Oltiin siellä viime yö. Radiot esim. käynnistyi itsestään useita kertoja.


      • Pyky
        Pyky kirjoitti:

        Missä se pyky on?

        Mene osoitteeseen retkikartta.fi - Kirjoita paikannimihakuun Pykynneva. Zoomaa isommaksi. Pykynnevan lähistölle on merkitty autiotupa karttaan. Siinä on Pykyn kämppä.


    • Henkka_MA

      Iso-juurikka järvestä ja härkäjärvestä pohjoiseen on karttaan merkattu autiotupa mutkalampinnevan, tuulenkaatokankaan ja pykynnevan eteläpuolella. Kämppä on pykynsaarilla umpeensoistuneella järvellä. Löytyy ainakin maanmittauslaitos.fi/karttapaikka palvelusta. Mutta siellä sitten kummittelee. Enimmäkseen sähkölaitteet menee sekaisin ei sen vakavampaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      50
      5769
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      44
      4372
    3. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      148
      3979
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      91
      3640
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      71
      2869
    6. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      105
      2507
    7. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      40
      1879
    8. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      56
      1826
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      235
      1693
    10. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      33
      1461
    Aihe