Pyky???

nii misä????

Missä Sievissä on pykyn kämppä? Aattelin käyvä sielä enkerralla kun sinne tulen.

6

2765

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pykytin

      Turha vaiva, Pyky paloi vuonna 2009 maan tasalle. Kivijalka taitaa olla vielä paikalla.

      • 0212

        Eipäs oo palanut,viikko sitte kävin,siellä muuten kummittelee.sanotaankin kummituskämpäksi,joskus muinoin tehty miestappo ja se tapettu siellä nyt melskaa.


      • Pyky
        0212 kirjoitti:

        Eipäs oo palanut,viikko sitte kävin,siellä muuten kummittelee.sanotaankin kummituskämpäksi,joskus muinoin tehty miestappo ja se tapettu siellä nyt melskaa.

        Missä se pyky on?


      • TeroAlfhied

        Pykyn kämpällä todellakin sattuu outoja. Oltiin siellä viime yö. Radiot esim. käynnistyi itsestään useita kertoja.


      • Pyky
        Pyky kirjoitti:

        Missä se pyky on?

        Mene osoitteeseen retkikartta.fi - Kirjoita paikannimihakuun Pykynneva. Zoomaa isommaksi. Pykynnevan lähistölle on merkitty autiotupa karttaan. Siinä on Pykyn kämppä.


    • Henkka_MA

      Iso-juurikka järvestä ja härkäjärvestä pohjoiseen on karttaan merkattu autiotupa mutkalampinnevan, tuulenkaatokankaan ja pykynnevan eteläpuolella. Kämppä on pykynsaarilla umpeensoistuneella järvellä. Löytyy ainakin maanmittauslaitos.fi/karttapaikka palvelusta. Mutta siellä sitten kummittelee. Enimmäkseen sähkölaitteet menee sekaisin ei sen vakavampaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      84
      1711
    2. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      140
      1654
    3. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      16
      1321
    4. Talousasiantuntija sanoo säästämisestä

      " parin kuukauden tulo on sellainen, joka voi olla vaikka tilillä tai jossain korkorahastossa, eikä se ole tuottohakuine
      Sinkut
      260
      1143
    5. Lieksa tukee kuntoutumista reilusti

      Lieksan sosiaalitoimi käynnistää uuden tukihankkeen – työttömille veneitä hyvinvoinnin edistämiseksi Lieksan sosiaalito
      Lieksa
      65
      923
    6. Siinäpä jäät

      Punapää kaipaamaan, kun päätän maallisen vaellukseni. Oma oli valintasi. Sillä minä en jaksa enää kovin pitkää tätä. Ole
      Ikävä
      78
      872
    7. Miltä se nainen tuntuu?

      kun kukaan ei oo ylpee susta?
      Ikävä
      98
      821
    8. Nato on käytännössä kuollut!

      Puolustusliitto Nato on toki natissut liitoksistaan ennenkin, mutta koskaan aiemmin sen vahvin maa Yhdysvallat ei ole uh
      NATO
      269
      814
    9. Nyt se on varmaa tieoa - kuntaliitos

      Alavus ja Ähtäri liitetään Seinäjokeen. Näin on erään edustajan mukaan päätetty ja asia tulee julkiseksi ensi viikolla.
      Ähtäri
      26
      723
    10. Oot mun sielunpuolikas

      Nainen. Harmi vaan että tavattiin väärään aikaan ja synnyttiin tälle planeetalle eri aikaan. 👩‍❤️‍👩❤️
      Ikävä
      39
      714
    Aihe