Canon S95 vai Canon S100 aina mukana kulkevaksi pokkariksi

lärvä

Vaikea päättää toinen paljon halvempi toinen uudempaa tekniikkaa suosituksia kiitos että jos nuuka s95 vai menettääkö ratkaisevasti kuvanlaadussa jos ei hommaa s100 hinta eroa kumminkin reilusti siksi s95 houkuttaa.?

6

720

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wp

      Osta s100 parempi prossu ja kenno ja objektiivi selvästi s95 parempi.

    • ei kumpaakaan

      mukana aina kulkevaksi ite ostin canon ixus 100is koska siinä on myös optinen etsin, hyvä videokuvauksessa.
      olen erittäin tyytyväinen ja vaikka ei ole rahanpuutetta ja joskus aikonut ostaa uuden 400 € kameran mutta kun olen katsonut muiden SAMANKOKOISTEN otoksia olen pettynyt.
      ostaisin sitenkin jos uutta vastaava tarvitsisin tuollaisen 130 €,
      Full HD kuvaavan Gigantista.

      Canon Ixus 115 HS digikamera

      • Nuo ovat paljon simppelimpiä kameroita kuin S95 ja S100. Toki ne ovat sinänsä ihan päteviä. Jos minulla saisi olla vain yksi kamera, olisi se ehkä Ixus 230 HS. Tällä hetkellä kovin tarjous taitaa olla Netanttilan Ixus 300 HS laukku hintaan 175 euroa.

        En ymmärrä etsimen hehkutusta. Etsimestä näkyy vain n. 80 % kuvasta. Siitä ei näy mitään oleellisia tietoja. Se ei sovi 16:9 kuvasuhteelle ym. Myöskään väite tukevammasta kuvausasennosta ei pidä paikkaansa, kun vertaa sitä siihen, että kameraa pitää oikein Kameraa ei siis pidetä vasemman käden etusormen ja peukalon välissä vaan vasemman käden peukku on pystyssä. Tässä asennossa kamera on lukkiutuneena peukalon ja etusormen sivujen väliseen kulmaan.


    • Canonisti minäkin

      S:t ei kelpaa minullekkaan, koska niistä puuttuu etsin. Pokkareina tällä hetkellä G9 ja IXUS 980. Kumpikin ajaa asiansa, vaikkeivat mitään huippuja ole.

      Jos Canon ei saa G-sarjaa kuntoon (isompi kenno ja parempi kiinteä polttovälinen objektiivi), niin seuraava pokkari on joko Oly:n Pen Panan primella tai Fujin X100.

    • Joko tai...

      Jos kamera pitää saada heti, niin S95. Jos taas voit odottaa, niin vuoden kuluttua S100:n hinta on alle 400€. Toisaalta sitten julkaistu jo joku S110...
      - Ratkaisevasti ei menetä kuvanlaadussa. Oleellisimmat erot ovat hieman
      laajempi laajakulma, GPS, FullHD-video ja optinen zoom videokuvauksessa.

      • S100

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      873
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      728
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      36
      613
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      603
    5. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      30
      591
    6. 35
      587
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      585
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      557
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      550
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      36
      483
    Aihe