Yh1 Mikä on eduskunnan ja hallituksen ero?

tyhmääääääääääääääää

Eli mikä on hallitus? Ja mikä on eduskunta? Nyt haluaisin vihdoinkin selville tän jutun. Ja kumpi noista valvoo kumpaa (ja kumpi tarttee luottamusta)?

Ketkä istuu eduskunnassa kansanedustajien edessä siinä puhemiehen vieressä.

12

10095

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rgwar

      Hallitus on ministerit ja presidentti (tällä hetkellä 19 1), eduskunta on kansanedustajat (200). Eduskunta valvoo hallitusta, hallitus tarvii luottamusta.

      • lähellä politiikkaa

        höpö höpö! Hallitukseen kuuluu puolueet, jotka hallitusneuvotteluissa on valittu, ja jotka sittemmin presidentti on hallitukseen kuuluvaksi nimennyt. Presidentti EI kuulu hallitukseen! Hallituksen tärkeimmät ehtävät ovat valmistella lakialoitteet ja johtaa ulkopolitiikka yhdessä presidentin kanssa.

        Eduskunta valvoo hallitusta. Oppositioon kuuluvat puolueet voivat halutessaan tehdä välikysymyksen, jonka päätteeksi eduskunta äänestää luottamuksesta. Enemmistön on äänestettävä luottamuksen puolesta tai muutoin hallitus joutuu eroamaan.

        Hallitusta johtaa pääministeri, joka useimmiten on suurimman puolueen puheenjohtaja. Pääministerin johdolla muut hallitukseen kuuluvat ministerit vastaavat omien ministeriöidensä toiminnasta.


    • 87y343jt3
    • tyhmääääääääääääääää

      Okei, kiitos kovasti teille. Selkiintyi. :)

    • sdsddsdsds

      Hallitus = Valmistelee vuoden budjetin, tekee lakiesitykset eduskunnalle

      Eduskunta = Säätää lait, hyväksyy budjetin

    • hallitustavastaa

      se kun pääministeri on sipilä joka on myynnyt suomen nyt sipilän hallitus kostaa vanhuksille kun leikaa vanusten hoidosta en kyllä ymmärrä terveysministeri ei uskalla puuttuu sinen mitä sipilä sanoo sama koskee kansanedustajia en ymmärrä miten ne pystyy nukuu yön hyvin kun suomi menee pohjaa leikataa aina pientulosilta jotta ei tarvis lähettää pakolisia takas hallitus ja kansanedustajat on mynyt suomen ei suomi ole enäähyvinvointi valtio suomi on pakolaisten valtio kenen syy halitukse

      • AinaJonkunSyy

        Monet suomeen kotiutuneet pakolaiset osaavat silti kirjoittaa paremmin kuin sinä, kenen syy?


    • Todella_upeaa

      Voi dziisus! Minkälaisia mistään mitään ymmärtämättömiä nykyisin pääseekään lukioon? On Suomen tulevaisuus todella mahtavissa käsissä!

      • huomaa kuitenkin aloitusviestin lähetyspäivämäärä


      • Anonyymi
        winkwonk kirjoitti:

        huomaa kuitenkin aloitusviestin lähetyspäivämäärä

        lähetyspäivämäärä


      • Anonyymi
        winkwonk kirjoitti:

        huomaa kuitenkin aloitusviestin lähetyspäivämäärä

        huomaa kuitenkin rekkaantumattoman äidinkieltä ruiskaavat pellen viestin
        winkwonk
        lähetyspäivämäärä


    • Anonyymi

      Éikös pääministeri johda sisäpolitiikkaa ja presidentti ulkopolitiikkaa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      43
      7407
    2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3693
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      47
      3556
    4. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      62
      3308
    5. 51
      2994
    6. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      52
      2970
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2799
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      30
      2474
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      193
      1871
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      47
      1551
    Aihe