Onko av vahvistimissa eroja???

veronpalutus...

Omistan yamaha rx-v 371 ja 4 isoa wharfedale kaiutinta jvc centerin ja simex aktiivi subbarin. Jos esim ostan n.1000 maksavan AV-vahvistimen pareenoko äänenlaatu näillä kaiuttimilla vai pitääkö ostaa kokonaan uudet.

Kallis ja mukava harrastus. ja ruokahalu kasvaa syödessä...

4

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymit Wharfedalen kaiuttimesi ovat varmaankin hinta/laatusuhteeltaan ihan kohtalaiset, ja tuolla tasolla keskikaiuttimenakin menettelee ihan ok joku "jvc". Simexin aktiivisubistasi en tiedä yhtään sen enempää mutta vastaus kysymykseesi on, että ei parane ollenkaan.

      Äänenlaatu riippuu ensisijaisesti käytettävistä kaiuttimista, ja sen jälkeen sinne syötettävästä signaalista. Sen jäleen tulevat vahvistin, kaapelit ja tarvittava äänenvoimakkuus/äänenpaine, sekä se että kuinka alas haluaa sen toiston ulottuvan puhtaasti. Nekin seikat riippuvat sitten taas kaiuttimien asettelusta sekä saatavilla olevasta tehosta sekä huoneen akustiikasta. Uuudella vahvistimella et saa yhtään enempää "äänenlaatua" nykyiseen systeemisi.

    • aloittajaaa..

      Kaiuttimina surroundina edessä ja takana lattiakaiuttimet Wharfedale Crystal cr- 30.4.

      Centteri JVC SP-XC50

      Ja Simex subbari, mikä mistä lähtee huminaa kun virta on seinässä vaikka laite ei olisikaan päällä.

      Onko tuollaiset 1500E/pari hintaluokan kaiuttimet huomattavasti paremmat. No tottakai on. Minkälaiset laitteet itselläsi on?

    • Joo, en siis mollannut noita ämyreitäsi vaan totesin että ne ovat varmastikin hinta/laatusuhteeltaan riittävät. Wharfedale on aina tehnyt laadukaita ja edullisia toistimia. Niin hyviä ne eivät kuitenkaan ole, että tottumaton kuuntelija huomaisi minkäänlaista eroa vaihdettaessa vahvistinta taikka soitinta. Aika erikoinen setti sinulla on kyllä sinänsä että takakaiuttiminakin on samat mööbelit ja keskellä jokin jiippari... No, pääasia on että sointi miellyttää.

      Omista laitteistani en jaksa edelleenkään höpistä.

    • 5.1 on ihan hyvä...

      Joo ostin siksi samanlaiset kaiuttimet etteen ja taakse, kun olivat tarjouksessa. Pienet kaiuttimet tolppineen olisivat tulleet kalliimmiksi kuin nuo isot kaiuttimet.

      Mulla on myös eräs valmis Philipsin halpis 5.1 kotiteatteri mikä ei ole kyllä mistäänkotoisin kun vertaa tähän nykyiseen laitteistoon, suhisee.

      Nyt kun omistan ne isot kaiuttimet, niin kyllä se soundi on ihan mukavan massiivinen.

      Tuo nykyinen käytössä oleva laitteisto on ihan se perinteinen 5.1. Miten se toistaa äänet jos formaatissa on esim 7.1. skaalaako se jotenkin ne keskenään. Toivottavasti tuo setti ei vanhene pian ja 5.1 kohta historiaa.

      se subbarin sähkönhumina mietityttää, se siis humisee vaikka ei olisi päällä ja töpseli seinässä, siis sellainen pieni sähkön ääni ymmärtäne varmaan.

      Tässä hifii hurahtaneena huomasin hyvän liikkeen.

      http://www.mareks.fi/tuotteet/

      hyviä laitteita.

      Jos voittaisin lotossa niin ostaisin varmaan: useamman näitä

      http://www.mareks.fi/tuotteet/kaiuttimet/lattiakaiuttimet/tannoy-kingdom-royal.html

      ja parhaat mahdolliset subbarin ja centterin kuten

      subbari:

      http://www.mareks.fi/tuotteet/kaiuttimet/subwoofer/jl-audio-gotham-g213-kpl.html

      centteri:

      http://www.mareks.fi/tuotteet/kaiuttimet/keskikaiuttimet/bowers-and-wilkins-htm2-diamond-keskikaiutin.html

      vahvariksi:

      http://www.mareks.fi/tuotteet/vahvistimet/monikanavavahvistimet/pioneer-vsx-lx90-av-viritinvahvistin.html

      ja sitten hd videotyki muuta. tuollaiset yli 100000€ laitteiston....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      100
      1763
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      59
      1160
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      441
      1126
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1043
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      821
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      130
      814
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      49
      766
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      753
    9. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      708
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      671
    Aihe