Telttailualueet

Voisiko Suomi vihdoin alkaa tehdä kunnon telttailualueita leirintäalueilleen??

Eli paikkoja joihin voi telttailijakin majoittua ilman pelkoa paahtumisesta auringossa.
Nykyään yhä useampi retkeilijä haluaa suojaisan paikan teltalleen,ei mitään plänttiä keskeltä helteistä nurmikenttää.
Me telttailijat toivomme sopivaa varjoa teltoillemme,puita sopivin välein...

Mekin olemme maksavia asiakkaita.

8

685

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MMMatkaajatar

      Samaa mieltä. Ihme kun kukaan ei aiemmin ole nostanut asiaa esille.

      Me telttailijatkin tuomme rahaa lerialueille ja paikallisille yrittäjille. Miksi meitä syrjitään heittämällä meidät auringon paahteeseen keskelle nurmikenttää??
      Ilman mitään varjoa?

      Onko karavaanarit muka sitten niin parempi tulonlähde ja toimija??

      Voin minäkin viedä roskia ja tehdä pikkuhommia majapaikkani eteen.
      Aivan kuten vakiokaravaanaritkin tekevät. Ja minä teen sen yhdessä illassa.....

    • tulkaa telttailemaan

      Nyt on sesonki päällä, paikkoja valinnan mukaan, isommatkin teltat mahtuvat kätevästi.

    • Juu,voin tulla telttailleen,mutta puun varjoa ei näy talvella,ei keväällä,eikä varmaankaan kesälläkään...
      Alkaa ketuttaa,että pitäisi helteen takia lähteä liikkeelle jo aamukuuden jälkeen vain siksi,ettei muuten kestä hellettä..
      Enemmän varjostavia puita leirialueille,kiitos.

      Ja matkailijat kautta maailman kiittää.

    • pyöräretkeilijä

      Viime kesänä ja sitä edellisenä on pitkästä aikaa ollut niin lämmin, että teltan voi viedä varjoon. Yövyn 20-30 yötä kesässä teltassa, pyrin laittamaan teltan mahdollisimman aurinkoiseen paikkaan, että teltta kuivuisi yön kasteen jälkeen mahdollisimman aikaisin aamusta.

      Kyllähän se niin on, ettei nuo leirintäalueet pysyisi pystyssä jos ne telttailijoiden varassa olisi. Telttaporukka on aika pitkälle omatoimista sakkia, eikä juuri leirintäalueen pitäjän kukkaroa lihota.
      Karavaanarit ei taas raski syödä, ruoka on heidän mielestä kallista. Juomapuoli näkyy ulospäin eikä hinnalla silloin niin merkitystä, karavaanarin sisäkalut ja ulkoinen hapitus on juuri nimen omaan juomapuoleen suunniteltu. Karavaanari löytää aina paikan jossa juotavaa. Leirintä alueen omistaja kun panostaa juomapuoleen niin "bisness" toimii karavaanareiden ylläpitämänä varsin loistokkaasti. Halutessaan leirintäalueelle lisää mainosta, niin antaa viinapaukusta 10 sentin alennuksen vain karavaanarille. Paikka on nopeemmin kun äkkiä niin sisäänlämpiävä ettei talvellakaan tarvitse itse lämmittää karavaanarit tekee sen ja vielä omalla kustannuksellaan. Viina kun on halpaa voi paikkamaksu ja sähkö maksaa mitä vaan.

      Suomessa ei ole paikkaa jossa karavaanareilta ja heidän perinteiltään välttyisi. Ainoastaan paikoissa johon pitää kävellä satametriä niitä ei enää näy, koska eivät jaksa kävellä.

    • vuosien kokemus

      Telttailijat ovat aivan oikeassa. Suuresti mainostetut mega-alueet on tehty halvalla entisille rantapelloille, missä ei ole yhtään puuta. Pitää siis hakeutua ihan tavallisille alueille, mielellään männikkökankaalle, missä on tarpeeksi suojapuita ja muutenkin kuivempaa. Näin minä karavaanarina menettelen, sillä en pidä auringosta. Vaunukin näet lämpelee hirveesti jo aamusella. Ei ole kiva herätä silmäkuopat täynnä hikeä ja lämpömittari kolmenkympin korvilla.
      Kannattaa hakeutua teltalla viileisiin järvenranta-alueisiin, kuten esim. ylivertaisen viihtyisä Ruokkeen lomakylä Kesälahdella. Siellä on varjoa riittämiin sekä runsaasti hiekkarantaa ja puhdasta vettä ja viihtyisät sekä puhtaat tilat.

    • Kankaan varjosta

      Noita parempia alueita odotellessa voi telttailija kokeilla helpottaa oloaan varjokankaalla. Maksaa ehkä parikymppiä, painaa kilon ja on toimintavalmis minuutissa. Onhan tuollaisessakin tietysti se vaiva, että illalla joutuu ennakoimaan, mistä suunnasta aurinko paistaa aamulla, ennen kuin virittää kankaan teltan eteen. Yleensä osuu oikeaan.

    • Kuumottavakatti

      No,näinhän on tullut toimittuakin. Aina on jonkinlainen tarppi mukana.
      Jopa alumiiniset salot sille.
      Mutta tuulella tulee ongelmia ja nostaa pyöräretkeilijän pakaasin painoa noin kilolla....Ja tuntuu se paino rinkassakin,puhumattakaan muista pakaaseista.
      Itse kun en kortittomana autolla liiku...

      Ja onpa tullut kokeiltua seuraavaa: Teippaa pari avaruuslakanaa yhteen ja kiinnitä teltan päälle. Aina parempi jos teltan ja lakanoiden väliin saisi edes vähän rakoa...
      Paremman puutteessa laita suoraan teltan päälle.
      Heijastaa kiiltävänä ainakin osan auringonpaahteesta pois. Ja menee aika pieneen tilaan

      Jos nyt viimeistään kaikki leirialueet alkaisivat istuttamaan nopeakasvuisia puita
      niin alueet kaunistuisivat ja asiakasmäärät lisääntyisivät viiden seuraavan vuoden aikana.

    • alienipyörällä

      Itse haluan nukkua pitkään.Ja jatkaa myöhään iltaan retkiajoa.

      Siksi haluaisin varjoa. Teltta kuivuu kyllä lyhyessä ajassa kun sen tyhjentää kamoista ja jättää auki vaikka siksi aikaa kun käy vaikkapa kahvilla tai pesulla.

      Minulla on tarp ja siihen salot,joten majoitus helpottuu huomattavasti kun
      pystyttää sen ensin. Sen alla saa teltan pystyyn suht kuivana vaikka rankkasateessa.
      Mutta Tarpin ongelma on se,ettei sitä voi pystyttää kovalla tuulella....

      Joten ongelmia jää ratkottavaksi aina retkeillessä.....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      273
      2495
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      9
      1589
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      50
      1506
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1387
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe