Mikä lastenkirja?

nhfujriyfku7tiugiy

Kun olin lapsi (90-luvulla) niin minulle luettiin kuvitettua alsten kirjaa. Siinä oli hiiriperhe, joka asui kengässä. Muistaakeni hiiriperhe oli suuri. En valitettavasti muista mitään muuta tästä kirjasta varmasti, mutta siinä SAATTOI olla sellainen juoni, että tämä hiiriperhe etsi sopivaa kenkää kodikseen ja kokeilivat siis monen laisia ennekuin sopiva löytyi. Olisin todella kiitollinen jos joku tietäisi kirjan nimen, ja mahdollisesti kirjailijankin! :)

1

344

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • karkkiakarkkia

      En tiedä onko tämä se kirja, jota etsit, mutta minun lapsuudessani luettiin "Tilli Mössön poikaa" ja siinä oli hiiriperhe. :) Ja ilmeisesti myös Tillin isästä Mössöstä on omakin kirjansa, jota en ole lukenut - ehkä se olisi tuo sinun etsimäsi kirja?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      93
      1490
    2. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      95
      1144
    3. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      864
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      303
      790
    5. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      86
      706
    6. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      52
      696
    7. 45
      671
    8. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      651
    9. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      637
    10. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      28
      604
    Aihe