Jos yksityinen maa, vaikkapa Suomi, ottaa lainaa, tehdään velkakirja, josta on maksettava korkoa.
Jos euromaat ottavat yhteistä lainaa, syntyy Eurobondi, jonka korko on pienempi kuin heikon euromaan yksin maksama.
Tarkoituksena on saada halvempaa lainarahaa vaikkapa Kreikalle.
Tällainen taloustollo voisi pitää näitä "bondeja" hyvinäkin. Onhan raha nyt vain piilossa eikä hyödytä ketään eikä mitään.
Kirjoittakaa vaan kuinka kaikki menee päin helvettiä jos eurobondit hyväksytään. Olkaa vaan kanniaisia jos pystytte!
Jos euromaat ottavat yhteistä lainaa, syntyy Eurobondi, jonka korko on pienempi kuin heikon euromaan yksin maksama.
Tarkoituksena on saada halvempaa lainarahaa vaikkapa Kreikalle.
Tällainen taloustollo voisi pitää näitä "bondeja" hyvinäkin. Onhan raha nyt vain piilossa eikä hyödytä ketään eikä mitään.
Kirjoittakaa vaan kuinka kaikki menee päin helvettiä jos eurobondit hyväksytään. Olkaa vaan kanniaisia jos pystytte!
Vastaukset 16
Vanhimmat
Huh hei sen tuuli vei!
Minne ovatkaan kadonneet vastaukset? Vastahan tässä oli jo muutama.
Höpsis näitä "eurobondiketjuja" on 2...
Missä on toinen Eurobondiketju? Keskusteltiinhan täällä Suomen historiasta ja bondimenneisyydestä, professori Kanniaisen käsityksistä ym. Olenko asiaton?
Voimmeko me suomalaiset tehdä mitään, jos nämä yritetään toteut-taa
tässä on sinunkin vastaus ;-D..
Tätä on liikkeellä, ei se haittaa!
avaamaan uuden ketjun samasta aiheesta.
Älä turhaan syytä! Toisessa viestissä ei keskusteltu mitään Eurobondista vaan ainoastaan sen "historiallisesta menneisyydestä". jota ei ole olemessa.
Ai sä yrität lytätä muut kirjoittajat? Ei kovin miehekästä.
Minusta eurobondi on monille aika tuntematon asia. Pelkkää laiskuutta varmaan on, ettei etsi vastauksia netistä, koska tuossahan se on nenän edessä.
Pikkuisen vilkuilin ja totesin, että eurobondia vastustavat mm. Saksa ja Suomi. Ollaan sitä mieltä, että velan maksaa se joka on se ottanutkin, eikä muita maita voida velvoittaa lainoja lyhentämään. Ymmärsin, että eurobondi on sama kuin joukkovelkakirja.
Missä tapauksessa maksumiehiksi jouduttaisiin?
Lukemassani artikkelissa muuten sanottiin, ettei Olli Rehn ole toistaiseksi kantaansa ilmaissut. Hänhän kuitenkin edustaa EU:ta, ei Suomea.
Osaatko valistaa, Ruune?
Minäkö osaisin.
Yritin tuossa avauksessani sanoa, että velkakirja on maakohtainen mutta eurobondi kaikkien euromaiden yhteinen. Miten osuudet jaetaan ei vielä liene tiedossa kun koko homma on suunnitteluasteella.
Täyttyykö palsta?
http://www.eurooppa-tiedotus.fi//public/default.aspx?contentid=229537&nodeid=37760&culture=fi-FI
Miksi pitää arvailla tai kysellä joltain, jokainen osaa googlettaa.
Aivan asiaa. Kiitti sulle.
Pönttöhän yrittää täällä viisastella kirjan oppineisuudellaan, jota ei ole.
supsitellut kansaopistottii.
jamesbondi on hyvä sijoitus, otin jamesbondisalkun 120 eurolla divarista, siinä on kaikki bondit
mä oon aito euroblondi, verkkosukat ja kaikki.
Hei Rudi täällä olisitko kiinnostunut ilta puhde hommasta. Onks sulla muuten mustat pikkarit ?